Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: uroczystości pogrzebowe ks. inf. Józefa Słomiana

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

Bożena Sztajner

W wieku 89 lat, w Częstochowie po ciężkiej i długiej chorobie 6 maja 2016 r. zmarł ks. inf. Józef Słomian, gorliwy duszpasterz i legendarny budowniczy kościoła św. Wojciecha w dzielnicy „Tysiąclecie” w Częstochowie. 8 maja późnym wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Mszę św. koncelebrowało ponad 100 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i kaliskiej, m. in. ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prał. Marian Duda, rektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. dr Kazimierz Mielczarek, jeden z pierwszych współpracowników zmarłego kapłana, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

Reklama

Na uroczystości przybyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, Rycerze Kolumba, poczty sztandarowe m. in. Izby Rzemieślniczej i Cechów w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego, siostry nazaretanki, siostry Kanoniczki Ducha Świętego de Saxia, rodzina zmarłego kapłana i rzesza wiernych.

Na początku Eucharystii abp Depo nawiązując do słów św. Pawła, że nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie, ale żyjemy i umieramy dla Pana” podkreślił, że „tę rzeczywistość wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego i Ukrzyżowanego chcemy przeżyć w tej Eucharystii jako dziękczynienie za życie, człowieczeństwo, kapłaństwo i cierpienie zmarłego ks. inf. Józefa”.

W homilii metropolita częstochowski wskazując na tajemnicę wniebowstąpienia Pańskiego podkreślił, że „zawiera ona w sobie paradoks chrześcijańskiej wiary, który wiąże się z odczuciami ludzkiego serca, które jest pomiędzy pragnieniem nieśmiertelności a koniecznością śmierci” - Jezus wraca do nieba z naszym człowieczeństwem. W Chrystusie każdy z nas wkracza w nowe życie, aby być w Nim zanurzonym na wieczność - mówił metropolita częstochowski.

Reklama

Abp Depo zaznaczył, że zmarły kapłan „trzymał się niewzruszonej nadziei w Chrystusie” - Ostatnie lata ks. inf. Józefa Słomiana były naznaczone cierpieniem - podkreślił abp Depo.

„Pośród trudnych wyzwań wobec, których staje człowiek i kapłan jednym z najbardziej dramatycznych jest spotkanie z tajemnicą choroby i cierpienia, które wiedzie do śmierci” - kontynuował arcybiskup i dodał, że „ks. inf. Józef zawierzył wszystko Bogu”.

Na zakończenie Mszy św. osobistym wspomnieniem podzielił się ks. dr Kazimierz Mielczarek, który od czerwca 1970 r. był współpracownikiem zmarłego kapłana - To był bardzo trudny okres. Najpierw była kaplica w domu parafialnym parafii św. Jakuba w Częstochowie. Potem był dom przy ul. Chłopickiego 36, gdzie moje mieszkanie było zakrystią i konfesjonałem. Potem jeszcze nadszedł maj 1973 r. i walka o ten dom przez trzy tygodnie, bo władza komunistyczna chciała go zburzyć. Później zamieszkaliśmy przy ul. Zajączka 13. I tak się zaczął rodzić kościół św. Wojciecha - wspominał ks. Mielczarek.

„Za wszystkim stał wówczas ks. Józef Słomian, który był gigantem pracy dla Chrystusa i Kościoła. To on jako gigant ducha stał się duchowym przywódcą dzielnicy „Tysiąclecia” - kontynuował ks. Mielczarek.

Również ks. prał. Czesław Mendak dyrektor Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II w Częstochowie podkreślił, że „choroba ks. Józefa Słomiana to był czas obumierania ziarna, by wzeszło dla nieba”.

Na zakończenie ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha dodał, że „przy trumnie ks. inf. Józefa Słomiana oddajemy szacunek wszystkim kapłanom tego pokolenia trudnych czasów totalitarnych”.

Przed błogosławieństwem końcowym odśpiewany został Apel Jasnogórski.

Druga część uroczystości pogrzebowych odbędzie się 9 maja. Mszy św. w kościele parafialnym pw. Św. Wojciecha w Częstochowie będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Bezpośrednio po Mszy św. ciało zmarłego kapłana zostanie przewiezione i złożone do grobu na cmentarzu parafialnym w Krzepicach.

Ks. Józef Słomian ur. 12 lutego 1927 r. w Dankowicach. Po doświadczeniach II wojny światowej, przymusowej pracy w Niemczech złożył egzamin dojrzałości w krzepickim Liceum w 1949 r. Następnie podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął formację w częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. 27 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Zdzisława Golińskiego.

Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Myszkowie w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie organizował katechezę w tej 20-tysięcznej parafii, a później w Czeladzi w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i w Częstochowie w parafii św. Józefa.

W 1969 r. bp Stefan Bareła erygował w Częstochowie kilkanaście nowych parafii, wśród nich św. Wojciecha w nowej dzielnicy Tysiąclecie, której proboszczem został ks. Józef Słomian. Organizując parafię, jej proboszcz zapraszał mieszkańców tej części miasta na Mszę św. sprawowaną najpierw w domu parafialnym parafii św. Jakuba, a następnie w domu przy ul. Chłopickiego. Władze, zaniepokojone działalnością ks. Słomiana, gromadzącego coraz większą liczbę wiernych, podjęły decyzję likwidacji kaplicy. Zdecydowany sprzeciw mieszkańców, którzy stanęli w obronie swojego kościoła, sprawił, że do celów duszpasterskich przeznaczono budynek przy ul. Generała Zajączka. W następnych latach ks. Słomian toczył batalię o pozwolenie na budowę kościoła, które otrzymał w 1976 r. Uroczystej konsekracji kościoła św. Wojciecha dokonał 20 października 1985 r. ówczesny przewodniczący delegacji Watykanu do stałych kontaktów roboczych z Polską - abp Luigi Poggi wraz z biskupem częstochowskim Stanisławem Nowakiem i bp. Franciszkiem Musielem. Parafii św. Wojciecha ks. prał. Józef Słomian poświęcił 35 lat swego kapłańskiego życia.

W 1983 r. bp Stefan Bareła mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Bazyliki Katedralnej w Częstochowie, a w 1994 r. abp Stanisław Nowak podniósł go do godności kanonika gremialnego. W 1996 r. otrzymał tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1993-1998 uczestniczył w pracach komitetu ratowania archikatedry i wznoszenia wież. Przez wiele lat pełnił też posługę dziekana regionu częstochowskiego i diecezjalnego duszpasterza rzemieślników i przedsiębiorców. W 2000 r. ks. Józef Słomian otrzymał Medal „Mater Verbi” od redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia z zaangażowanie w dzieło ewangelizacji poprze środki społecznego przekazu i za wspieranie dzieł tygodnika katolickiego „Niedziela”. 3 marca 2010 r. otrzymał od papieża Benedykta XVI godność protonotariusza apostolskiego (infułata).

Od stycznia 2014 r. dotknięty ciężką chorobą mieszkał w Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II w Częstochowie.

Ks. inf. Józef Słomian zmarł po ciężkiej i długiej chorobie 6 maja 2016 r. w Częstochowie.

2016-05-09 07:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Programem Kościoła jest życie Chrystusem

Niedziela Ogólnopolska 14/2013, str. 4-7

[ TEMATY ]

wywiad

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner

KS. INF. IRENEUSZ SKUBIŚ: - Powrócił Ksiądz Arcybiskup z pielgrzymki do Rzymu, gdzie brał udział w inauguracji pontyfikatu nowego papieża Franciszka...

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję