Reklama

Aktualności

Program wizyty papieża w Gruzji i Azerbejdżanie

Program wizyty papieża w Gruzji i Azerbejdżanie opublikowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. W Gruzji w dniach 30 września - 2 października Franciszek odwiedzi Tbilisi i Mcchetę. Przed powrotem do Rzymu na kilka godzin poleci do stolicy Azerbejdżanu, Baku.

W piątek 30 września papież przyleci na międzynarodowe lotnisko w Tbilisi o godz. 15.00 czasu lokalnego (13.00 w Polsce). Po ceremonii powitania złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi w Pałacu Prezydenckim, na którego dziedzińcu przemówi do przedstawicieli władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego. Następnie spotka się z prawosławnym katolikosem-patriarchą całej Gruzji Eliaszem II w jego pałacu. Dzień zakończy wizyta w kościele katolickim obrządku chaldejskiego pw. św. Szymona i spotkanie ze wspólnotą asyryjsko-chaldejską.

W sobotę 1 października papież odprawi Mszę św. na stadionie im. Micheila Meschiego. W kościele pw. Matki Bożej Wniebowziętej spotka się z kapłanami, zakonnicami i zakonnikami, zaś przed ośrodkiem charytatywnym oo. kamilianów - z podopiecznymi kościelnych dzieł charytatywnych. Dzień zakończy wizyta w patriarszej katedrze Sweti Cchoweli w Mccheie.

W niedzielę 2 października po pożegnaniu na lotnisku w Tbilisi, Franciszek odleci do Baku. O 9.30 (7.30 w Polsce) zaplanowano ceremonię powitania na międzynarodowym lotnisku im. Hejdara Alijewa. W kościele pw. Maryi Niepokalanej w ośrodku salezjańskim papież odprawi Mszę św., po czym zje obiad z salezjanami.

Po południu odbędzie oficjalna ceremonia powitania przed pałacem prezydenckim i kurtuazyjna wizyta u prezydenta, a następnie spotkanie z władzami w Centrum Hejdara Alijewa. Franciszek odbędzie też prywatne spotkanie z przywódcą muzułmanów Kaukazu w meczecie Hejdara Alijewa. Spotka się również z prawosławnym biskupem Baku i przewodniczącym miejscowej wspólnoty żydowskiej. Po ceremonii pożegnania na lotnisku, o 19.15 (17.15 w Polsce) papież odleci do Rzymu.

2016-07-11 14:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od Niepokalanej do Jasnogórskiej

Niedziela łódzka 32/2014, str. 2

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ARCHIWUM PARAFII

XXIII Piesza Pielgrzymka z Koluszek na Jasną Górę wyruszy w tym roku jeden dzień wcześniej, czyli 20 sierpnia, pod wspólnym dla całej archidiecezji hasłem „Jezu, ufam Tobie”. Kierownikiem pielgrzymki będzie ks. Stanisław Cichosz, wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Opiekę duszpasterską sprawować będą także: nowy proboszcz wspomnianej parafii ks. Krzysztof Nowak oraz klerycy Seminarium Duchownego w Łodzi. Przed ostatnim noclegiem w Witkowicach Mszę św. dla pielgrzymów odprawi bp Ireneusz Pękalski. Na Jasną Górę w przeddzień święta Matki Bożej Częstochowskiej wejdzie ok. 700 osób. Do pieszych wędrowców dołączą tradycyjnie pielgrzymki autokarowe oraz kolejarze. Jeśli będzie wystarczająco dużo chętnych, pielgrzymi z Koluszek wrócą do domów specjalnym pociągiem 26 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję