Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica wita pielgrzymów ŚDM

Pierwsza grupa pielgrzymów ŚDM pojawiła się w Legnicy we wtorek. Po 30 godzinach podróży 40 pielgrzymów z Montany w Stanach Zjednoczonych zameldowało się w legnickiej kurii biskupiej, gdzie znajduje się sztab Światowych Dni Młodzieży Diecezji Legnickiej.

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

Ks. Waldemar Wesołowski

Wszyscy pątnicy otrzymują identyfikatory oraz tzw. pakiet pielgrzyma, a w nim mapę Legnicy, zabytki, które warto zobaczyć oraz program pobytu. Pomimo, iż Amerykanie do Europy lecieli 30 godzin, wielu pielgrzymów zdecydowało się na zwiedzanie Legnicy i naukę języka polskiego.

Kolejne grupy amerykańskie z Kalifornii, Teksasu, Waszyngtonu oraz Kanady przyjechały w środę. Do Legnicy przybyli z lotnisk w Pradze, Rzymie i Berlinie. 27-osobowa grupa z Teksasu zanim przyjechała do Legnicy, kilka dni spędziła w Pradze. - Chcemy zobaczyć Legnicę, a szczególnie relikwie cudu eucharystycznego w kościele Św. Jacka, o którym czytaliśmy także u nas – mówią pielgrzymi.

Do północy wolontariusze czekać będą na kolejne grupy z Ameryki, a także Rosji, Niemiec i Filipin. Najmłodszy pielgrzym ŚDM, który przyjedzie do Legnicy ma 13 lat, a najstarszy 76. Wraz z zagranicznymi gośćmi przyjedzie 28 księży i 4 siostry zakonne.

Diecezję legnicką odwiedzą także pielgrzymi, którzy zostali zaproszeni przez poszczególne miasta czy wspólnoty modlitewne. Będą goście z Peru, Francji, Włoch. Miasto Lubin zaprosiło młodzież z Francji. Francuscy pielgrzymi zwiedzili już kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, Park Wrocławski w Lubinie oraz Wzgórze Zamkowe. Goście z zagranicy otrzymali także upominki od władz Lubina.

Natomiast 40-stka młodych pielgrzymów, m.in. z Zambii, Kolumbii, Tajwanu, Mauritiusa, i Francji pojawiła się w Jaworze w ramach jezuickiego projektu MAGIS 2016. Czeka na nich pełen atrakcji program przygotowany przez miasto oraz diecezję legnicką.

Organizatorem pobytu młodzieży w Jaworze jest Towarzystwo Jezusowe Prowincja Polski Południowej. A w organizację ich pobytu zaangażowane są jednostki gminne: Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Jaworze, Jaworski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne w Jaworze, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska Biblioteka Publiczna oraz szkoły.

Reklama

Goście zwiedzili już muzeum w Dobkowie (gm. Świerzawa), a piekarnię i ciastkarnię, gdzie próbowali swoich sił w min. w dekorowaniu tortów. Młodzież jest zachwycona miastem, mieszkańcami. - To pokazuje, że pomimo różnicy kultur jesteśmy wszyscy sobie bliscy - podsumował Gonzalo Muňoz z Chile.

Światowe Dni Młodzieży zawitały także do Polkowic. Do 24 lipca parafia św. Michała Archanioła we współpracy z Gminą i Polkowickim Centrum Animacji przygotowała szereg atrakcyjnych wydarzeń. W mieście odbywają się warsztaty muzyczne oraz rekolekcje. W warsztatach muzycznych w Polkowicach uczestniczyć będą także pielgrzymi z Francji, którzy przyjechali na zaproszenie mieszkańców Lubina.

Oficjalne powitanie wszystkich przybyłych do biskupiego miasta gości odbędzie się w czwartek w kościele św. Jacka w Legnicy. O godz. 11.30 uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Odbędzie się następnie zwiedzanie miasta, a wieczorem nabożeństwo w duchu Taize, w parafii Matki Bożej Królowej Polski. W piątek pielgrzymi spędzą dzień w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie, wieczorem zaś w Legnicy odbędzie się premiera oratorium przygotowanego przez młodzież diecezji legnickiej pt. „Szczęśliwi”. Sobota to dzień wyjazdowy. Pielgrzymi trzech diecezji: legnickiej, świdnickiej i wrocławskiej spotkają się na stadionie we Wrocławiu. Niedziela to dzień, który pielgrzymi spędzą u rodzin. Zakończenie będzie miało miejsce w Parku Miejskim, gdzie wszyscy uczestnicy nauczą się poloneza i wezmą udział w koncercie kończącym Dni w Diecezjach.

2016-07-20 22:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Badanie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 - wyniki

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Sashkin/pl.fotolia.com

Polska jako organizator Światowych Dni Młodzieży została odebrana w pozytywnym świetle, większość uczestników uznaje ŚDM za jedno z najlepszych doświadczeń w swoim życiu lub wręcz wydarzenie, które ich odmieniło na zawsze - wynika z badań poświęconych uczestnikom Światowych Dni Młodzieży przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Statystyki Kościoła.

Publikujemy treść badania:

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję