Reklama

Polska

Abp Szal: ziemia jest wielkim darem

Rolnictwo jest wielkim darem – podkreślił w niedzielę w Polańczyku abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył tam Mszy św. z okazji XVI Dożynek Województwa Podkarpackiego i XXXIII Dożynek Archidiecezji Przemyskiej. Uroczystość odbyła się w amfiteatrze nad Jeziorem Solińskim. W kazaniu hierarcha wskazał, że rolnicy powinni być doceniani i mieć zapewniony godny zbyt swoich plonów.

[ TEMATY ]

dożynki

abp Adam Szal

Rafał Czepiński

- Wielkim darem dla naszej ojczyzny jest nasza ziemia, która jest w stanie nas wyżywić. Za ten dar chcemy dziękować Panu Bogu, za te bardziej i mniej żyzne tereny, podziękować za to, ze mamy tę ziemię, że ona jest nasza, polska. Brońmy tej ziemi, bo to oznaka naszej suwerenności narodowej, państwowej i kulturowej – mówił abp Adam Szal.

Metropolita przemyski mówił, że ta Msza św. jest też dziękczynieniem za pracę rolnika, która zasługuje na wdzięczność i „która jest wpisana w każde źdźbło zboża i każdy bochenek chleba”. Tę pracę, jak zaznaczył abp Szal, bardzo szanował św. Jan Paweł II, o czym wspominał podczas pobytów na Podkarpaciu.

Reklama

- Rolnictwo jest wielkim darem. Dobrze, że są rolnicy. Możemy się modlić i prosić parlamentarzystów i samorządowców, aby łaskawym okiem patrzyli na rolników i pomagali im. Nie tylko wyprodukować, nie tylko przywieźć płody na rynek. To dopiero początek. Teraz sztuką jest sprzedać – zauważył metropolita przemyski.

Abp Szal opowiadał, że podczas pieszych pielgrzymek z Przemyśla na Jasną Górę, niejednokrotnie widział porzucone w rowach worki z warzywami, bo nikt nie chciał ich kupić. – Sądzę, że gdyby rolnicy mieli opłacalny zbyt, rolnictwo byłoby piękniejsze – stwierdził.

- Bądźmy wdzięczni także za chleb szczególny - eucharystyczny – zachęcał kaznodzieja. Niech ten dar będzie wyrażeniem wdzięczności. Prośmy, aby nikomu w Polsce i na świecie nie zabrakło chleba ani innego pokarmu. Niech chleb będzie otaczany szacunkiem. Niech szacunkiem będzie otaczany każdy rolnik, który daje nam jako dar swojej pracy chleb i innego rodzaju pożywienie – mówił abp Szal.

Reklama

Metropolita przemyski zaproponował, aby przyniesione w darze ołtarza plony, przekazać na rzecz Caritas Archidiecezji Przemyskiej, która rozdysponuje je wśród potrzebujących. – To będzie dar tak, jak było w starożytności chrześcijańskiej. To będzie dar dla tych, którzy z różnych powodów korzystają z posługi jadłodajni, schronisk i domów opieki. To dar naszego serca – powiedział abp Szal.

Funkcję starostów dożynek pełnili: Krystyna Mucha - sołtys wsi Myczkowce oraz Stanisław Pasławski - sołtys Bukowca, który jako pierwszy w Bieszczadach stał się przed laty właścicielem kombajnu.

Uczestnicy dożynek prezentowali wykonane własnoręcznie z tegorocznych zbóż, owoców i kwiatów wieńce. Po liturgii na uczestników czekały występy zespołów ludowych. Wieczorem zaśpiewa Halina Frąckowiak.

2016-08-28 18:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy Kościół ks. Blachnickiego

Niedziela przemyska 11/2017, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

abp Adam Szal

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki z ministrantami podczas oazy w Stryszawie (1955 r.)

Ks. Franciszek Blachnicki z ministrantami podczas oazy w Stryszawie (1955 r.)

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Wczoraj sporo miejsca w Radiu Watykańskim poświęcono słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, założycielowi Ruchu Światło-Życie. Ksiądz Arcybiskup jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu uczestniczył przez ostatnie kilka dni w Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Jakie jest spojrzenie Księdza Arcybiskupa na tę wspólnotę?

CZYTAJ DALEJ

Przed szczytem UE w Brukseli Kościół apeluje o odbudowę społeczną po pandemii

2021-06-22 19:32

[ TEMATY ]

Kościół

Unia Europejska

Bruksela

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

Przed rozpoczynającym się w Brukseli szczytem Unii Europejskiej Kościół katolicki zaapelował o szybkie uruchomienia pomocy finansowej na rzecz sprawiedliwej społecznie, ekologicznej i opartej na wspólnym udziale odbudowy po pandemii.

Rządy krajów członkowskich powinny dopilnować, aby fundusze dotarły do najbardziej potrzebujących, co pomoże zapobiec „dwóm prędkościom wychodzenia z kryzysu”, powiedział 22 czerwca w Brukseli ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE - Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Wezwał on również do podjęcia działań w zakresie polityki handlowej mających na celu poprawę światowej kampanii szczepień.

CZYTAJ DALEJ

„Dla Matki Pieśń”

2021-06-23 11:16

[ TEMATY ]

koncert

Choroń

chór Pochodnia

Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater

Maciej Orman/Niedziela

Chór „Pochodnia” podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej, Jasna Góra, październik 2019

Chór „Pochodnia” podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej, Jasna Góra, październik 2019

Koncert pod tym tytułem, w wykonaniu Rzemieślniczego Chóru Męskiego „Pochodnia” z Częstochowy, odbędzie się w kościele św. Jana Chrzciciela w Choroniu 24 czerwca o godz. 16.30.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater. Jego celem jest uhonorowanie kobiet środowiska wiejskiego, niwelacja barier w dostępie do kultury, wzmocnienie tożsamości lokalnej i upamiętnienie dziedzictwa kulturowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję