Reklama

Niedziela Małopolska

Krzyż, który wszystkich jednoczy

Nie ma na to zgody, by powiedzieć, że Krzyż Chrystusa jest źródłem podziałów wśród ludzi – mówił abp Wacław Depo podczas głównych uroczystości odpustowych w niedzielę 18 września w Krakowie-Mogile. Metropolita częstochowski przewodniczył uroczystej sumie pontyfikalnej z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Janusz Pasik

Chcę bardzo mocno podkreślić, stojąc dzisiaj pod Krzyżem razem z wami, że na zbawczej płaszczyźnie Chrystus jedna ludzi z Bogiem i ze sobą raz na zawsze. Nikogo nie chce odrzucić - nauczał abp Wacław Depo. Zwracając się do pielgrzymów zachęcał, aby wpatrywać się w Krzyż, który jest tajemnicą miłości, miłosierdzia i solidarności Boga z ludźmi. Apelował o odwagę wiary, aby przyjąć i nie odwracać wzroku od własnego krzyża cierpień fizycznych i duchowych. Kaznodzieja za wzór takiego patrzenia stawia Maryję, która cierpiąc nie ucieka spod Krzyża, lecz do końca towarzyszy Synowi. Arcybiskup zauważył, że Krzyż powinien inspirować chrześcijan do pojednania z wszystkimi, bez względu na ich dzisiejszą postawę.

Z naciskiem jednak zaznaczył, że chrześcijanie mają prawo do uzewnętrzniania swojej wiary, że to jest ich obowiązek. Chrystus Pan wyraźnie powiedział: "Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie" - tłumaczył metropolita. Zachęcał wszystkich, żeby żyli obok siebie w prawdzie, poszanowaniu i pokoju, bez atakowania chrześcijan i Krzyża. Całkiem niedopuszczalne jest – zauważył hierarcha, występowanie przeciwko Krzyżowi ze strony chrześcijan i chowanie Go do lamusa życiowego, albo tylko do przestrzeni sakralnej.

Podczas homilii Abp Depo zauważył również, że dziś Krzyż, niesłusznie stał się tematem wielu sporów. Nie wolno dać się sprowokować do takiej postawy, która z jednej strony odrzuca krzyż, a z drugiej w imię obrony krzyża prowokuje do nienawiści. Religia i wiara chrześcijańska nie może być zepchnięta do źródła antymiłości i nienawiści – nauczał. Dlatego abp Depo przestrzegł przed próbami manipulacji w sporze o Krzyż i zaapelował, że mamy prawo do tego znaku również na krakowskich Błoniach. Ten znak jest nie tylko znakiem zbawienia, ale również znakiem jedności całego rodzaju ludzkiego i on nie będzie przeszkadzał tzw. „normalnym krakowianom” – podkreślił.

Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Pielgrzymował tu św. Jan Paweł II, modlili się polscy królowie, królowe oraz wielcy ludzie Kościoła, czcili ten Krzyż przyszli święci. Również dziś przybywają tutaj rzesze wiernych ze swoimi rodzinami.

2016-09-19 07:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jerzy Depo, brat Księdza Arcybiskupa Wacława Depo

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Graziako

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 15 lipca 2020 r., po krótkiej, lecz ciężkiej chorobie, zmarł Jerzy DEPO, brat Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną podane w najbliższym czasie.

Ksiądz Arcybiskup dziękuje wszystkim, który w czasie choroby wspierali swoimi modlitwami Jerzego oraz jego rodzinę i jednocześnie prosi teraz o modlitwę za śp. swojego brata.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję