Reklama

Niedziela Legnicka

Bolesławiec. Festyn parafialny ze Skaldami

W sobotę 24 września 2016 wspólnota parafialna bolesławieckiej Bazyliki maryjnej świętowała Festyn Rodzinny. W tym roku Festyn zainaugurował także XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Bolesławcu.

[ TEMATY ]

festyn

K. Gąsiorowski & K. Sosnowski

Od wielu już lat parafia Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja wraz ze Stowarzyszeniem byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando organizuje rodzinne święto. Główne cele, jakie stawiają sobie organizatorzy to uwielbienie Boga, integracja wspólnoty parafialnej, ale też i mieszkańców miasta, odkrywanie młodych talentów oraz zbieranie funduszy na kolejne prace renowacyjne bolesławieckiej Bazyliki.

W tym roku, wyjątkowo, festyn odbył się nie w parku miejskim, ale na placu ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki temu wzięło w nim udział wielu mieszkańców niezwiązanych z parafią.

Reklama

W południe sprawowana była Eucharystia w intencjach wszystkich dobrodziejów bazyliki. Mszy św. przewodniczył ks. prałat prof. dr hab. Andrzej Tomko z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wszystkich uczestników modlitwy powitał gospodarz miejsca ks. prałat Andrzej Jarosiewicz. Natomiast w homilii ks. Andrzej Tomko podkreślił, że wiele działań podejmowanych w parafii, i nie tylko, możliwych jest do zrealizowania tylko dzięki współpracy wielu ludzi, wolontariuszy, ludzi dobrej woli. Wspólne dzieło prowadzi do wspólnego dobra. Takim wielkim dobrem dla Bolesławca, zarówno materialnym, jak i duchowym jest przepiękna Bazylika, która wymaga wielkiej troski. Każdy dokładając swoją, czasem małą, ale ważną cegiełkę, włącza się w to wielkie dzieło, które już tak bardzo cieszy oczy i serce, zachęca do podejmowania się z wiarą kolejnych zadań. To dzieło pokazuje, jak wiele potrafi zdziałać człowiek we współpracy z Bożą łaską.

Po Mszy św. na scenie zaprezentowała się Bolesławiecka Orkiestra Dęta pod batutą pana Jana Chojnackiego, która wprowadziła wszystkich do VIII Przeglądu Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino. W przeglądzie wzięło udział 68 wykonawców, którzy zaprezentowali różnego typu piosenki religijne. Jury przeglądowe stanowili: pani dr Lilianna Liszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrej koło Bolesławca oraz ks. Łukasz Kutrowski, doktorant wydziału muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po tej części muzycznej nadszedł czas na liczne atrakcje festynowe. Były gry i zabawy, loteria cegiełek remontowych, smaczne domowe kulinaria. Przeprowadzona została akcja pod nazwą „Pączek szczęścia”. Dzięki zaangażowaniu gospodyń upieczonych zostało 350 pączków, pośród których były cztery z niewielkimi guzikami w środku. Szczęśliwcy otrzymali za nie srebrną biżuterię.

Reklama

Ostatnim punktem festynowej zabawy był koncert gości – zespołu Skaldowie. Ks. Andrzej Jarosiewicz przypomniał wszystkim zgromadzonym, że Skaldowie to niezapomniany zespół, który nie tylko ciągle jest królem polskiej sceny muzycznej, ale którego piosenki niosą wiele ważnych, ciągle aktualnych przesłań dla współczesnego człowieka.

Dokładnie o godz. 20,10 na scenę wkroczyli Skaldowie ze swoimi piosenkami. Zabrzmiały takie przeboje jak: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał; Medytacje wiejskiego listonosza; Życzenia z całego serca; Króliczek; Nie całuj mnie pierwsza; Nie domykajmy drzwi; Prześliczna wiolonczelistka i wiele innych. Po raz kolejny słuchacze mogli się przekonać, że Skaldowie zasługują na tytuł „królów polskiej piosenki”.

Bezpośrednio po koncercie Skaldów, który zakończył się bisami, odbyło się losowanie cegiełek remontowych. Tym razem nagrodą główną była pielgrzymka do Włoch. Drugą nagrodą był rower miejski, a trzecią profesjonalny odkurzacz.

Radosna atmosfera festynowej zabawy trwała do późnych godzin nocnych, po których zakończyło się wspólne świętowanie.

Wyrazy podziękowania dla wszystkich organizatorów, wolontariuszy i dużego grona sponsorów.

Fot. K. Gąsiorowski & K. Sosnowski

Wyniki przeglądu Cantate Domino:

W kategorii wiekowej: szkoła podstawowa - soliści

Miejsce I: Natalia Marczyk

Miejsce II: Wiktoria Eliaszewicz

Miejsce III exeqo: Judyta Chrobot i Jan Kozicki

Wyróżnienie:

Kevin Błaszczyk

Oliwia Techmańska

Justyna Pankowska

Karolina Michalczuk

Dominika Chudyba i Maja Madziarz

W kategorii wiekowej: szkoła podstawowa - zespoły

Miejsce I: Duet Wiktoria Sitek i Marta Rosłońska

Miejsce II: Good Angels

Miejsce III: Duet Wiktoria Zimerman i Sandra Niemczyn

Wyróżnienie:

Duet Vitanki

Jezuskowe Dzieci

Dzieci Pana Boga

Boże Nutki

Wesołe Aniołki

W kategorii wiekowej: młodzież - soliści

Miejsce I: Julia Kwiatkowska

Miejsce II exeqo: Zuzanna Hryniewicz i Marcel Sas

Miejsce III exeqo: Hanna Druzgała i Natalia Chmielowiec

Wyróżnienie:

Magdalena Wojdyło

Julia Pranić

W kategorii wiekowej: młodzież - zespoły

Miejsce I: bez laureata

Miejsce II: Zespół Gaudium

Miejsce III: Duet Wiktoria Szczepańska i Daria Konefał

Wyróżnienie:

Zespół Delta

Duet Wikusie

2016-09-30 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne powitanie lata

Koncert zespołu "AUGEN", gry i zabawy dla całych rodzin, występy uzdolnionych uczniów i przedszkolaków oraz promocja integracji dzieci z niepełną sprawnością to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na piknik rodzinny, który w sobotę, 22 czerwca odbędzie się w Tarnowie na powitanie lata. Imprezę organizuje Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO. Oprócz wspólnej zabawy, będzie można wesprzeć działalność Stowarzyszenia, które zajmuje się edukacją, terapią i rehabilitacją najmłodszych. Tygodnik NIEDZIELA jest patronem wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję