Reklama

Z wizytą w parafii

Praca cicha, wytrwała, systematyczna i… pomysłowa

Niedziela płocka 8/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy trasie wiodącej z Płocka do Sierpca, 35 kilometrów od Płocka leży wieś Goleszyn.
9 listopada ub. r. parafię Goleszyn wizytował bp Roman Marcinkowski.

Parafia pw. św. Mateusza w Goleszynie

Patron parafii: św. Mateusz
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Mateusza
Dekanat: sierpecki
Miejscowości: Białoskóry, Białyszewo, Białyszewo Towarzystwo, Goleszyn, Dębowo, Dziembakowo, Gródkowo Włóki, Gródkowo Zawisze, Susk Nowy, Susk, Szczepanki, Warzyn Kmiecy, Warzyn Skóry, Węgrzynowo
Proboszcz: ks. kan. mgr Andrzej Aleksander Zakrzewski
W parafii działają: Rada Gospodarcza, Rada Duszpasterska, redakcja gazety parafialnej „Wiara i życie”, koła Żywego Różańca, grupa czcicieli Miłosierdzia Bożego, asysta procesyjna, schola „Mateuszki”, zespół muzyczny „Nadzieja”, ministranci, lektorzy (grupa dorosłych i młodzieżowa), komitet ds. malowania kościoła, kapituła nagrody parafialnej „Herkules Goleszyna”, komitet organizacyjny Przeglądu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, komitet organizacyjny parafialnych zawodów o puchar św. Floriana (dla OSP), Akcja Katolicka, komisja konkursu „Najładniejsza figurka w parafii”.
Współpraca: szkoły (podstawowa i gimnazjum), pięć jednostek OSP, Orkiestra Strażacka OSP Goleszyn, sołtysi, drużyna ligi okręgowej „Orzeł Goleszyn”.
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 16.00

Charakterystyka parafii

Jak napisał w wydanej w ubiegłym roku książeczce Goleszyn wczoraj i dziś - 1971-2003 proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski (warto zaznaczyć, że jest to już drugie, poprawione wydanie; pierwsze ukazało się w 1998 r.), wieś Goleszyn „wymieniona była w dokumentach już w 1240 r. jako wieś należąca do posiadłości biskupa płockiego”. Parafia powstała prawdopodobnie w I poł. XV w., o czym świadczą dotyczące kościoła parafialnego wzmianki w dokumentach z 1418 r. Była to budowla drewniana, służąca parafii do XVIII w., kiedy to nakładem Ignacego i Szczęsnego Miszewskich wybudowano nowy drewniany kościół, konsekrowany w 1788 r. W 1962 r. kościół uznano za obiekt zabytkowy jako przykład XVIII-wiecznego drewnianego budownictwa kościelnego na Mazowszu. Już od dawna jednak myślano o jego rozbudowie - akta wizytacyjne z 1922 r. wspominają, że budowla jest zbyt szczupła, aby pomieścić wszystkich parafian. Rozbudowę zarządził po wizytacji w 1987 r. bp Zygmunt Kamiński. Prace rozpoczęto 15 kwietnia 1991 r., a na rekolekcje adwentowe tego roku dobudowana część kościoła o powierzchni 100 m² została otwarta, choć trzeba było wykonać jeszcze wiele prac wykończeniowych. Nową część kościoła konsekrował bp Roman Marcinkowski 23 maja 1993 r.
Parafia św. Mateusza w Goleszynie liczy 2060 mieszkańców i jest typowo rolnicza: większość mieszkańców (ok. 80%) trudni się rolnictwem, pozostali pracują w przemyśle czy w usługach w pobliskim Płocku i Sierpcu. Po 1990 r. parafian, szczególnie mieszkańców PGR Dziembakowo, dotknęło też bezrobocie. Zasadniczo na terenie parafii mieszkają katolicy, choć są też świadkowie Jehowy i 2 protestantów. Na terenie parafii istnieją dwie szkoły: Szkoła Podstawowa w Goleszynie oraz Gimnazjum w Susku, od niedawna noszące imię Jana Pawła II. W szkołach uczą się dzieci z miejscowej parafii oraz z parafii sąsiednich (parafia farna i parafia św. Maksymiliana w Sierpcu).

Reklama

Dokonania duszpasterskie

O życiu religijnym parafian świadczy to, że 37% uczęszcza w niedzielę na Mszę św. Liczba przystępujących do Eucharystii systematycznie rośnie: w minionym roku udzielono 23 tys. Komunii św. W rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych uczestniczy 85% parafian. Od roku 1987 wszystkie rekolekcje przeprowadzają kapłani naszej diecezji. Życie duchowe parafian umocniły Misje św. i peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, zaś w 1998 r. miała miejsce peregrynacja Krzyża. Miała ona formę Drogi Krzyżowej odprawianej przez 14 dni: parafia liczy 14 wiosek, Krzyż przebywał w każdej z nich dobę.
Młodzież szkolna z obu szkół istniejących na terenie parafii systematycznie uczęszcza na lekcje religii, a do sakramentów św. dzieci i młodzież przygotowują się na katechezie w szkole oraz na comiesięcznych spotkaniach przy parafii. Dzieci ze szkoły podstawowej chętnie uczestniczą w różnych konkursach i odnoszą w nich sukcesy: w konkursie biblijnym jedna z uczennic zajęła II miejsce na szczeblu diecezjalnym. Uczniom nieobce są także akcje charytatywne oraz kiermasze, loterie misyjne, występy, z których dochód przeznaczamy dla dzieci mieszkających w odległych krajach.
Ksiądz Proboszcz w swoim sprawozdaniu zwrócił szczególną uwagę na współpracę z sołtysami (obecnymi i emerytami). To oni organizują roczne dyżury swoich wiosek na cmentarzu parafialnym oraz pomagają w organizowaniu różnych prac dla dobra parafii.
O życiu duchowym parafii świadczą powołania. Od ostatniej wizytacji zrodziły się dwa: brat Rafał Ciężkowski jest na V r. w WSD Ojców Dominikanów w Krakowie, zaś Andrzej Żywiałowski studiuje na IV r. WSD w Płocku. „Jak Bóg pozwoli, to po 40 latach od ostatniej prymicji będziemy się cieszyć nowymi kapłanami” - mówi ks. Andrzej Zakrzewski.
W parafii działa rada duszpasterska, powołana do życia w 1990 r. Należy do niej 29 osób. W grudniu 2002 r. wśród wiernych uczestniczących w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego zrodziła się myśl powołania grupy czcicieli Miłosierdzia Bożego, która obecnie liczy 18 osób. W parafii działa 7 kół Żywego Różańca. W lipcu 1994 r. powstało pismo parafialne Wiara i życie, ukazujące się regularnie co miesiąc. Pole działalności społeczno-kulturalnej parafii poszerza biblioteka im. ks. Władysława Makowskiego, istniejąca już od 9 lat. Zasoby biblioteki liczą 1430 pozycji, a na listę stałych czytelników wpisało się 280 osób. Pod koniec 1996 r. przy bibliotece parafialnej powstała również wypożyczalnia kaset wideo.
9 lat istnieje w parafii parafialne koło Akcji Katolickiej, do którego zapisało się 9 osób. Ostatnio Koło sponsorowało wydanie publikacji pt. Od szkółki wiejskiej do Gimnazjum, wydanej z okazji nadania szkole w Susku imienia Jana Pawła II.
Posługę ministrancką w parafii pełni 42 chłopców. Działają również dwie grupy lektorów: grupa dorosłych liczy 6, młodzieżowa zaś - 13 osób. Asysta parafialna liczy 44 osoby. Ważną rolę w życiu parafii odgrywa 30-osobowa schola „Mateuszki”, zaś 30 maja 1995 r. po raz pierwszy zaprezentował się w kościele zespół muzyczny „Nadzieja”. Zarówno „Mateuszki” jak i „Nadzieja” nie tylko cieszą swoim śpiewem uszy parafian, ale również odnoszą sukcesy na przeglądach piosenki religijnej, zajmując w nich także czołowe miejsca.
Kapliczki zwane figurkami są wyrazem religijności ludzi i obiektami charakterystycznymi dla krajobrazu polskiego. Budowane były najczęściej jako wotum, podziękowanie Bogu za wysłuchane prośby. Na terenie parafii jest ich 43. W 2003 r. został ogłoszony konkurs na „Najbardziej zadbaną figurkę”. Konkurs będzie się odbywał każdego roku, a wyniki będą podsumowane w uroczystość odpustową; w tegorocznym konkursie nagrodzonych kapliczek było wiele, a pierwsze miejsce zajęli ci, którzy dbają o figurę Matki Bożej Fatimskiej w Goleszynie.
Działalność goleszyńskiej wspólnoty parafialnej nie zamyka się w murach świątyni. Mając na uwadze ludzi zaangażowanych w życie społeczne, w 1999 r. z inicjatywy parafii została ustanowiona nagroda parafialna „Herkules Goleszyna”, którą co roku przyznaje kapituła zgodnie z przyjętym regulaminem, a wręczanie „Herkulesów” ma miejsce w kościele z okazji odpustu parafialnego. Nagroda przyznawana jest osobom, które mają szczególny wkład w życie parafii lub rozsławiają jej imię. W tym roku nagrodę otrzymali strażacy, którzy ratowali Goleszyn w majowym pożarze oraz laureaci konkursów biblijnych i muzycznych na szczeblu dekanalnym i diecezjalnym. W 1999 r. u parafian zrodziła się idea, aby z okazji Święta Niepodległości i uroczystości św. Cecylii zorganizować „wielkie śpiewanie”. Tak narodził się Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który odbywa się już od 5 lat.
Stare przysłowie mówi „w zdrowym ciele zdrowy duch”, parafianie dbają więc też o to, by ten zdrowy duch miał gdzie się rozwijać. W życie parafii na stałe wpisały się już zawody sportowe. Od 1997 r. rozgrywane są mecze piłki nożnej o Puchar św. Mateusza dla szkół Goleszyn - Susk (po reformie szkolnictwa, która zlikwidowała szkołę podstawową w Susku, tworząc tam gimnazjum, zawody te są rozgrywane tylko w placówce goleszyńskiej). Również od 1997 r. odbywa się zimowa parafiada (do chwili reformy oświaty były to zawody Goleszyn kontra Susk, po reformie każda szkoła rozgrywa swoją parafiadę). Od 1998 r. w szkole w Goleszynie odbywa się turniej tenisa stołowego, od tego też roku odbywają się zawody strażackie o puchar św. Floriana. Od 2000 r. w Szkole Podstawowej w Goleszynie odbywa się Bieg Niepodległościowy dla dziewcząt i chłopców. Rok później zainicjowane zostały mecze piłki nożnej dla seniorów o puchar św. Mateusza. Turniej gromadzi drużyny Ligi Okręgowej na czele z „Orłem Goleszyn”. Od 2002 r. odbywa się Bieg Niepodległościowy dla chłopców z Gimnazjum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Ogromną aktywność goleszyńskiej wspólnoty parafialnej widać także w trosce o świątynię. Od ostatniej wizytacji (w lutym 1997 r.) przy kościele wybudowano parking, kościół ogrodzono, a jego dach pomalowano. W kościele założono alarm i czujniki przeciwpożarowe, wymieniono główne przyłącze elektryczne oraz tablicę rozdzielczą. Wyremontowano także ogrodzenie cmentarne, a przy cmentarzu wybudowano duży śmietnik. Zaplanowano także prace na przyszłość - 1 września 2002 r. zawiązał się komitet ds. malowania kościoła. Zaplanowano, że przez 2-3 lata składane przez parafian ofiary będą gromadzone na koncie, aby inwestycja przebiegała sprawnie. Po konsultacjach z Wydziałem Budownictwa i Sztuki Sakralnej Kurii Diecezjalnej Płockiej ustalono prace poprzedzające malowanie świątyni: wymianę instalacji elektrycznej i okien w starej części kościoła oraz wymianę odgromienia.

Przebieg wizytacji

Podczas Mszy św. ingresowej miały możliwość zaprezentowania swojej pracy grupy i stowarzyszenia działające w parafii. „Jakże się cieszę, że żadna z tych grup nie narzekała, że nie można już żyć, tylko wszyscy mówili z nadzieją - bo jeśli człowiek ma w sobie wiarę, jeśli ma w sobie miłość do Boga, to nawet wtedy, gdy jest trudno, potrafi wznieść się ponad przeciętność” - powiedział na rozpoczęcie Eucharystii Ksiądz Biskup, w homilii zaś skoncentrował się na przedstawieniu parafii jako wspólnoty wiary, kultu i miłości. „Czym byłby Goleszyn, czym byłaby ta wspólnota, gdyby nie miała kościoła, gdyby tu nie było parafii? Słuchając wypowiedzi odpowiedzialnych za poszczególne sektory życia parafialnego, uświadomiliśmy sobie, co parafia wnosi w życie człowieka - mówił Kaznodzieja. - Cieszę się, że ponad 80% parafian uczestniczy w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, że redagujecie waszą gazetkę parafialną, która jest bardzo pięknym narzędziem ewangelizacji. (…) W naszym życiu zmieniają się narzędzia pracy (…). Kościół też dzisiaj poszukuje nowych form pracy i taką formą pracy jest chociażby gazetka parafialna, sport w parafii, przegląd piosenki religijnej i patriotycznej, schola, oaza - tyle różnych form. To wszystko jest adresowane do człowieka i ma mu pokazać, jak on ma się odnaleźć w tej wspólnocie Kościoła, jak może dynamizować środowisko, w którym żyje”.
Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił pamiątkowa tablicę z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Po Komunii św. wobec wszystkich zgromadzonych w kościele zaprezentowała się goleszyńska Ochotnicza Straż Pożarna. „W czasie tej Mszy ingresowej miałem możność z bliska poprzez sprawozdania zobaczyć waszą wspólnotę parafialną. Chcę bardzo serdecznie Księdzu Kanonikowi i całej wspólnocie parafialnej, poszczególnym grupom za tę cichą, wytrwałą, systematyczną, pomysłową pracę podziękować” - powiedział na zakończenie Mszy św. Biskup Roman. Po Eucharystii udał się wraz z wiernymi na cmentarz, by modlić się za zmarłych parafian. W planie wizytacji znalazł się również czas na odwiedzenie remizy OSP Goleszyn oraz wizytę u chorych. Zwieńczeniem wizytacji była Msza św. o godz. 16.00, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

RPA: zastrzelono kolejnego kapłana

2024-04-30 13:10

[ TEMATY ]

morderstwo

RPA

Unsplash/pixabay.com

Biskupi Republiki Południowej Afryki potępili zabójstwo katolickiego księdza w stolicy kraju - Pretorii. Ks. Paul Tatu ze Zgromadzenia Najświętszych Stygmatów, który został zastrzelony, był byłym wieloletnim rzecznikiem prasowym Konferencji Episkopatu RPA. Jego przewodniczący, biskup Sithembele Sipuka, wezwał w poniedziałek rząd kraju do podjęcia "natychmiastowych i skutecznych środków" w celu ochrony ludności.

Kilka tygodni temu inny ksiądz został zastrzelony w kościele w mieście Tzaneen na północy kraju. "Ważne jest, aby podkreślić, że śmierć ks. Paula Tatu nie jest odosobnionym incydentem, ale szokującym przykładem upadku bezpieczeństwa i moralności, którego doświadczamy w RPA" - powiedział bp Sipuka. Morderstwa niewinnych ludzi stały się "pandemią".

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony: Bez przesady

2024-04-30 21:13

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję