Reklama

Franciszek

Papież o istocie duszpasterstwa powołań w Kościele

Wychodzić ku innym, ujrzeć i wzywać – te trzy czasowniki wskazują, zdaniem Franciszka, dynamizm każdego duszpasterstwa powołaniowego w Kościele. Papież mówił o tym do uczestników międzynarodowej konferencji na temat tej formy duszpasterstwa, których przyjął w Watykanie 21 października. Wydarzenie to pod hasłem „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał” zorganizowała Kongregacja ds. Duchowieństwa.

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Grzegorz Gałązka

Witając swych gości Ojciec Święty przyznał, że zawsze z pewnym lękiem odbiera niektóre popularne wyrażenia języka kościelnego, w tym „duszpasterstwo powołań”, gdyż – według niego – kojarzą się one raczej z jakimś wycinkiem działań kościelnych, z urzędem, np. kurialnym i z opracowywaniem jakiegoś projektu. Jest to oczywiście ważne, ale znacznie istotniejsze jest to, że duszpasterstwo to ma być spotkaniem z Panem – podkreślił papież. Nawiązując do hasła tego spotkania, zaczerpniętego z pism św. Bedy Czcigodnego, które jest również jego mottem biskupim, Franciszek zaznaczył, że chciał w ten sposób upamiętnić własne powołanie przez Pana do kapłaństwa, które poczuł w sobie w latach młodzieńczych.

Duszpasterstwo powołań jest nauczaniem stylu Jezusa, który wchodzi w miejsca codziennego życia, zatrzymuje się bez pośpiechu i spoglądając na braci z miłosierdziem, prowadzi ich na spotkanie z Bogiem Ojcem – mówił dalej papież. Za ewangelistami przypomniał, że Jezus przemierzał miasta i wsie, wychodził naprzeciw cierpieniu i nadziei ludu, zachodził do ich domów, stając się zaczynem nowiny wszędzie tam, gdzie ludzie walczą o inne życie. Również w przypadku powołania Mateusza najpierw nauczał, potem ujrzał Lewiego, siedzącego przy stole i zbierającego podatki i w końcu wezwał go do pójścia za sobą.

W tym kontekście Ojciec Święty wymienił trzy czasowniki, ukazujące – według niego – dynamizm duszpasterstwa powołań: wyjść, ujrzeć i wezwać. Wyjaśniając znaczenie pierwszego z nich zauważył, że duszpasterstwo to potrzebuje Kościoła w ruchu, zdolnego do przekraczania własnych granic, mierząc je nie na sposób ludzki lub lękiem przed błędem, ale szeroką miarą miłosiernego serca Boga. Ziarno powołania nie przyniesie owoców, „jeśli pozostaniemy po prostu zamknięci w swym wygodnym kryterium duszpasterskim, zgodnie z którym «zawsze tak robiono», nie mając odwagi i zdolności twórczych do przemyślenia na nowo celów, struktur, stylu i sposobów ewangelizacji” – przestrzegł papież.

Reklama

Wezwał biskupów i kapłanów, aby to oni przede wszystkim ponosili odpowiedzialność za „powołania chrześcijańskie i kapłańskie”, dodając, że nie można tego przerzucać na struktury biurokratyczne. Dodał, że smutne jest, gdy kapłan żyje sam dla siebie, zamykając się w twierdzy swej kanonii, zakrystii czy grupy „najwierniejszych”. Przeciwnie: zostaliśmy wezwani, aby być duszpasterzami pośród ludu, zdolnymi do ożywiania duszpasterstwa spotkania i do spędzania czasu na przyjmowaniu i wysłuchiwaniu wszystkich, zwłaszcza młodych – podkreślił Franciszek.

Odnosząc się do drugiego słowa-klucza, przypomniał, że Jezus, chodząc drogami, zatrzymywał się i bez pośpiechu spoglądał na innych. I właśnie to spojrzenie czyni powołanie atrakcyjnym i fascynującym – zauważył gospodarz spotkania. Wyraził ubolewanie z powodu powszechnego dzisiaj pośpiechu i szybkości bodźców, którymi jesteśmy poddani, wskutek czego nie ma już miejsca „na tę ciszę wewnętrzną, w którym rozbrzmiewa wezwanie Pana". Zaznaczył, że nieraz pośpiech ten daje się zauważyć także wśród duszpasterzy, bardzo zatroskanych o to, co mają zrobić, a którym grozi popadnięcie w „pusty aktywizm organizatorski” i niemożność zatrzymania się, aby spotkać ludzi.

Określenie „spojrzał z miłosierdziem” wyraża objęcie zarazem oczami i sercem – przekonywał Ojciec Święty, dodając, że właśnie w ten sposób Jezus spojrzał na Mateusza. Wtedy ów poganin odczuł na sobie nie wzrok pełen pogardy lub potępienia, jak to bywało często, ale spojrzenie w głąb serca. I takie spojrzenie ma cechować duszpasterstwo powołań – podkreślił mówca.

Nawiązując do słowa „wezwanie”, które – jak to określił – jest typowe dla powołania chrześcijańskiego, Ojciec Święty zauważył, że Jezus nie wygaszał długich przemówień, nie przedstawiał programu, który trzeba przyjąć ani nie stawiał żadnych warunków wstępnych. Do Mateusza powiedział po prostu: „Pójdź za mną” i w ten sposób wzbudził w nim fascynację odkrycia nowego celu, otwierając jego życie na coś, co wykracza poza mały stolik, przy którym siedział. Jezus pragnął skierować ludzi w drogę, poruszyć ich, przerwać ich złudzenie, że można żyć szczęśliwie, tkwiąc wygodnie w swoim bezpieczeństwie – podkreślił Franciszek.

Zaznaczył, że owo pragnienie poszukiwania, obecne często wśród młodych, jest skarbem, który Pan wkłada w nasze dłonie i o który winniśmy się troszczyć, pielęgnować go i sprawiać, aby kiełkował. Papież wezwał biskupów i kapłanów, aby starali się być blisko bliźnich, wychodzić do nich i siać Słowo, spoglądając na nich z miłosierdziem. Dodał, że duszpasterstwo powołań zostało powierzone ich działaniom pastoralnym, ich rozeznaniu i modlitwie oraz zaapelował, aby nie bali się głosić Ewangelii, spotykać się i ukierunkowywać życie młodych, aby nie obawiali się proponować im drogi życia kapłańskiego, pokazując im „własnym radosnym świadectwem”, jak pięknie jest służyć Panu i oddać Mu swe życie na zawsze. A fundamentem tego ma być zawsze zaufanie do Pana, prosząc Go o nowych robotników na Jego żniwo oraz wspierając inicjatywy modlitewne wspierające powołania.

2016-10-21 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa dziękczynna we wspólnocie EMAUS

[ TEMATY ]

modlitwa

duszpasterstwo

Anna Przewoźnik

Mają za co dziękować Panu Bogu członkowie częstochowskiej wspólnoty akademickiej skupieni w duszpasterstwie EMAUS. Kończy się kolejny rok akademicki, kończą swą odpowiedzialną służbę rektorzy: Akademii Jana Długosza - Zygmunt Bąk i Politechniki Częstochowskiej - Maria Nowicka, a świątyni przybyły piękne obrazy Świętych Patronów i św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję