Reklama

Wiadomości

Antoni Macierewicz Patriotą Roku

– To nie poświęcenie, nie trud, nie wysiłek. Móc służyć niepodległej Polsce to przywilej. Nie ma takich przeszkód, których nie warto by przezwyciężyć – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, odbierając nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela, przyznaną mu przez Środowisko Białego Kruka podczas II Dnia Patrioty w Krakowie.

[ TEMATY ]

nagroda

Małgorzata Czekaj

Oryginalna statuetka Orła Białego z czasów Księstwa Warszawskiego, powędrowała do polityka PiS-u w ramach uznania jego dotychczasowej służby dla niepodległej Rzeczypospolitej. – Kazimierz Odnowiciel był wielkim władcą, dziś być może trochę niedocenianym. Zrezygnował z wielkiej, zachodniej kariery i wrócił do Polski biednej i zrujnowanej – wyjaśnił Leszek Sosnowski, prezes Białego Kruka. – Dziś, podobnie jak w czasach Księstwa Warszawskiego, też jest czas na odnowienie Polski: materialne i również, a może zwłaszcza, duchowe. Na tej drodze spotykamy Antoniego Macierewicza.

Słowa uczą, przykłady pociągają

Laureat podziękował osobom z rodziny, które ukształtowały jego patriotyzm: matce Marii, siostrze Barbarze, żonie Hannie, dziadkowi Adamowi i ojcu Zdzisławowi, a także osobom z życia politycznego i społecznego: premierowi Janowi Olszewskiemu i o. Tadeuszowi Rydzykowi. – Tylko odwaga w imię wartości przekazanych nam razem z chrześcijaństwem, wartości przekazanych nam przez ojców, ma prawo mieć miano odwagi tworzącej i pozwala mi mysleć o Polsce jako wielkim narodzie, który ma misję do spełnienia – powiedział Minister.

Zasługi szefa MON nakreślił w laudacji prof. Janusz Kawecki, od br. członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przyjaciel Środowiska Białego Kruka. Antoni Macierewicz urodził się 3 sierpnia 1948 roku. Jak podkreslił prof. Kawecki, na zakorzenienie młodego Antoniego w Ojczyźnie wpłynęły trzy środowiska: rodzina, szkoła i harcerstwo. Ważnym wydarzeniem w życiu przyszłego polityka był rok 1965, w którym został relegowany z liceum za odmowę potępienia na szkolnym apelu orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Po zmianie szkoły zdał maturę w XLII LO im. M. Konopnickiej i rozpoczął studia, angażując się mocno w działalność opozycyjną (m.in. przez udział strajkach studenckich w 1968 r., założenie Ligi Niepodległościowej).

Reklama

Małgorzata Czekaj

Późniejsze wydarzenia, pracę naukową przeplataną częstymi aresztowaniami, prof. Kawecki określił mianem prawa fizycznego wiążącego „akcję” i „reakcję”. Ówczesna aktywność przyszłego szefa MON-u to m.in. współorganizowanie pomocy represjonowanym robotnikom, założenie KOR-u, wydawanie niepodległościowego „Głosu”, czy udział w głodówce w kościele św. Krzyża. Prof. Kawecki nie pominął działalności Antoniego Macierewicza w III RP, jako kontynuacji służby prawdzie i Ojczyźnie, wspominając m.in. o reformie służb wywiadu czy powołaniu komisji parlamentarnej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. To wszystko zadecydowało o przyznaniu tytułu Patrioty Roku 2016 obecnemu Ministrowi.

Małgorzata Czekaj

To nie tylko rzeczy wielkie

– Bez odwagi nie ma patriotyzmu – powiedział prof. Andrzej Nowak, stojący na czele kapituły przyznającej nagrodę. Jako patrona odwagi przywołał Hektora, obrońcę Troi. W dziejach Polski, do obrony własnego domu, za przykładem św. Wojciecha, doszedł także obowiązek stania na straży porządku chrześcijańskiego. – Odwagę tę można sprzedać za przysłowiową miskę soczewicy, za cenę łatwiejszego życia bez podejmowania wyzwań. I tu jest potrzebna cnota odwagi, aby przeciwstawić się temu, co wydaje się silniejsze i większe, w imię porządku moralnego, który jest większy i silniejszy od największego zła.

Małgorzata Czekaj

Niewątpliwie te drogę odkryli już ci, którzy w sobotę 22 października przybyli na II Dzień Patrioty zorganizowany w budynku Opery Krakowskiej. Uroczystą galę poprzedził kiermasz książek wydawnictwa Białego Kruka, spotkania z autorami oraz cykl wykładów na tematy prawne, kulturalne i gospodarcze Polski. Wśród uczestników byli państwo Anna i Stanisław, emeryci z Lubania (woj. dolnośląskie), związani także z Krakowem. Nie zabrakło także i młodych, w tym m.in. doktora teologii Aondo-Akaa Bawera z Krakowa, który wydarzenie określił jako kontynuację myśli patriotycznej z okresu XX-lecia miedzywojennego i Anny Starzyk, studentki pedagogiki Uniwersytetu Pedagogicznego, którą przyciągnął wykład prof. Nowaka. – Patriotyzm to nie tylko sprawy wielkie, jak polityka czy obronność kraju, ale to, o co możemy zatroszczyć się każdego dnia, np. dbanie o piękno ojczystego języka, znajomość historii czy przekonywanie niezainteresowanych, że warto zaangażować się w ten projekt, któremu na imię Polska – powiedziała. I niech te słowa będą dla nas inspiracją.

2016-10-23 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję