Reklama

Parafia Prymasa Polski

Warszawska archikatedra jest miejscem najważniejszych uroczystości religijnych i patriotycznych, również tych ogólnopolskich. Jest świątynią arcybiskupa Warszawy i Prymasa Polski. Odbywają się w niej znaczące wydarzenia kulturalne, zwłaszcza dotyczące muzyki sakralnej. Jest także kościołem parafialnym.

Niedziela warszawska 9/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odbudowanej ze zniszczeń wojennych świątyni, matce kościołów archidiecezji warszawskiej szczególnie uroczyste nabożeństwa odprawiane są pod przewodnictwem lub z udziałem Prymasa Polski w Boże Narodzenie, święto Ofiarowania Pańskiego, Wielki Czwartek, Wielkanoc oraz we wspomnienia narodzenia i męczeństwa patrona archikatedry i parafii św. Jana Chrzciciela. Uroczyste celebry są też 3 maja - w święto Matki Bożej Królowej Polski i 11 listopada. Kilka razy w roku w nabożeństwach w katedrze udział bierze abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
Wszystkie te uroczystości mają zapewnioną odpowiednią oprawę liturgiczną oraz muzyczną. O oprawę liturgiczną dba ks. prał. dr hab. Jan Miazek, ceremoniarz prymasowski i klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. O godną katedry oprawę muzyczną troszczy się proboszcz parafii katedralnej ks. prał. prof. Andrzej Filaber. Ten znany muzykolog kieruje też Instytutem Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz Katedrą Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Muzyka na najwyższym poziomie

Tak bardzo więc związany z muzyką kościelną obecny proboszcz, choć pełni tę funkcję dopiero dwa lata, z katedrą związany był jako rezydent już od 1983 r. To jemu kard. Józef Glemp polecił wtedy zorganizowanie chóru. Dziś katedra szczyci się tym, że ma znakomite organy wykonane w 1987 r. przez niemiecką firmę VEB Eule Orgelbau. Duży sześćdziesięciogłosowy instrument jest przykładem wielkiego kunsztu organmistrzowskiego. Zaliczany jest przez specjalistów do najlepszych na świecie, a wirtuozi z różnych krajów chętnie przybywają tu na koncerty. Tych koncertów z cyklu Muzyka religijna w archikatedrze warszawskiej było zresztą wiele. Starannie opracowany katalog wymienia ich od 1988 r. aż trzysta! Koncerty odbywają się w ciągu całego roku, najczęściej w ostatnią niedzielę miesiąca. Oprócz recitali organowych od przeszło dwudziestu lat odbywają się w katedrze koncerty i przeglądy chórów kościelnych. Ostatni, 300. koncert, odbył się w 100-lecie wydania przez św. Piusa X pierwszego dokumentu Stolicy Apostolskiej poświęconego muzyce sakralnej. Na trwałe wpisał się w wydarzenia muzyczne stolicy organizowany cyklicznie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.
Przy najważniejszej w archidiecezji warszawskiej świątyni istnieje ceniony Chór Archikatedry Warszawskiej, powstały w 1983 r., który ubogaca śpiewem najważniejsze liturgie. Chór występował w 21 krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie. Istnieje też chór chłopięcy-męski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pamięć o świątobliwych arcybiskupach

W podziemiach katedry znajdują się groby zasłużonych Polaków, a wśród nich arcybiskupów warszawskich. Dwóch arcybiskupów pochowanych jest nie w podziemiach, ale w kaplicach. W odrestaurowanej niedawno Kaplicy Literackiej znajduje się trumienka z relikwiami bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa zesłańca, założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Jest to miejsce jego kultu, a w każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 6.30 odprawiana jest w niej Msza św. Do specjalnej puszki wierni składają tu prośby o wstawiennictwo Błogosławionego, dziękują za otrzymane łaski.
Bardziej znana jest kaplica w której spoczywa sł. Boży kard. Stefan Wyszyński. Każdego 28. dnia miesiąca w katedrze odprawiana jest Msza św. w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Kończy się ona procesjonalnym przejściem do kaplicy, gdzie odmawiana jest modlitwa o beatyfikację. Każdego dnia wiele osób przyklęka przy grobie Kardynała na modlitwę. Świadczy to o prywatnym kulcie i o czci, którą ludzie oddają niezłomnemu Prymasowi. Tu również wierni składają karteczki z prośbami i podziękowaniem za doznane łaski. Przekazywane są one Prymasowskiemu Instytutowi Ślubów Narodu.
- Dla mnie osoba sł. Bożego kard. Wyszyńskiego jest szczególnie bliska, gdyż z jego rąk otrzymałem sakrament kapłaństwa - podkreśla ks. Filaber. Byłem z nim wcześniej związany jako świecki pracownik katedry, gdy - przed wstąpieniem do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego - pracowałem w niej jako organista. Niejednokrotnie miałem możność grać nie tylko podczas Mszy św. celebrowanych przez niego, ale również wsłuchiwać się w głoszone przez niego kazania, w których słychać było ogromną troskę o dobro Ojczyzny i narodu. Jeśli obserwujemy pewne procesy historyczne, to widzę, że kard. Wyszyński stoi u początku tych przemian, które doświadcza nasze pokolenie w życiu społecznym. Myślę o wolności, która niesie oczywiście także pewne zagrożenia, ale której nam brakowało przez dziesiątki lat. Niejednokrotnie miałem okazję ukazywać tę postać w służbie Kościołowi i narodowi polskiemu, a dziś możemy powiedzieć, że służył i innym narodom i Europie.

Reklama

Dziewięć kościołów

Na terenie parafii mieszka ok. 5-6 tys. osób. Jest wśród nich spory procent tych, którzy nie są związani z Kościołem. Zamieszkali tu w ostatnich latach, często w dawnych mieszkaniach tych parafian, którzy opuścili Starówkę i wyprowadzili się do innych dzielnic, gdzie mieszkania są tańsze, a warunki mieszkaniowe lepsze. Przeważnie do parafii katedralnej należą ludzie starsi, często samotne wdowy. Bardzo mało jest dzieci i młodzieży. Dlatego też do I Komunii św. przystępuje zazwyczaj tylko jedna grupa i to kilkunastosobowa. Również niewiele młodzieży przygotowuje się do bierzmowania.
Ponieważ na terenie naszej parafii jest dziewięć kościołów, trudno mówić o zwartej rodzinie parafialnej - podkreśla ks. prał. Filaber. Wielu parafian uczęszcza do kościoła ojców Jezuitów - sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, do świątyni św. Marcina związanej z siostrami Franciszkankami Służebnicami Krzyża czy też innych świątyń: ojców Paulinów, ojców Kapucynów, seminaryjnego, akademickiego, Duszpasterstwa |rodowisk Twórczych, kaplicy Res Sacra Miser. Jeszcze inni wolą katedrę polową, a inni kościół ojców Bazylianów... Każda świątynia ma swój niepowtarzalny klimat, specyfikę i wnosi w życie parafii coś nowego. Np. kościół św. Marcina od lat jest centralnym ośrodkiem duszpasterstwa niewidomych, paulini słyną z duszpasterstwa pielgrzymkowego i grup neokatechumenalnych, kościół seminaryjny ze śpiewu gregoriańskiego. - Przyjąłem zasadę, żeby nie powielać tego, co się dzieje na terenie parafii w innych kościołach, ponieważ wychodzę z założenia, że są to żywotne wspólnoty istniejące na terenie parafii. Każdy może znaleźć wspólnotę, w której dobrze się poczuje i może realizować swą formę aktywności społecznej w Kościele - podkreśla ks. Filaber.
Ponieważ w parafii jest wiele osób samotnych i chorych, szczególnie prężnie działa parafialna Caritas. Jest też Koło Żywego Różańca, którego członkowie wspierają parafię swoją modlitwą. Ministrantów parafia nie ma wielu, a na większych uroczystościach posługę liturgiczną pełnią klerycy z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.
Regularnie raz w miesiącu odwiedzani są w parafii chorzy, do których przychodzą księża z Najświętszym Sakramentem, czasem udzielany jest w domach sakrament chorych. Jeden z wikariuszy, ks. Mariusz Barzał jest zarazem kapelanem szpitala przy ul. Karowej.
W pracy duszpasterskiej ks. prał. Andrzeja Filabera wspierają wikariusze - ks. Radosław Jurewicz i ks. Mariusz Barzał, a także rezydenci ks. inf. dr Jerzy Zalewski, długoletni proboszcz parafii archikatedralnej i penitencjarz katedralny oraz ks. prał. Grzegorz Kalwarczyk, kanclerz kurii metropolitalnej.

Msze św. w katedrze warszawskiej
Niedziele:
8.00, 9.30, 11.00 (z udziałem alumnów),
12.30 (dla dzieci), 18.00 i 19.00.
Dni powszednie: 6.30, 7.00, 8.00, 9.00 i 19.00.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: „Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?”

2024-04-15 17:24

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

„Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?” - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji zorganizowanej w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. - Nigdy sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale może być pomocna - mówiła teolog z UKSW dr hab. Monika Marta Przybysz. Wśród prelegentów byli także ks. dr hab. Marcin Kowalski z KUL i dominikanin o. Paweł Kozacki. Punktem wyjścia spotkania było wydanie Nowego Testamentu z infografikami, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha. - To wydanie Pisma Świętego ma ogromną szansę przemówić do współczesnego człowieka - przekonywał ks. Kowalski. Spotkanie odbyło się na kanwie rozpoczętego w niedzielę Tygodnia Biblijnego.

Konferencję zorganizowało wydawnictwo „Święty Wojciech Dom Medialny”. Spotkanie poprowadził Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Australia/ Atak nożownika w kościele w Sydney

2024-04-15 13:38

[ TEMATY ]

atak

PAP/EPA/STEVEN SAPHORE

W kościele w zachodniej części australijskiego Sydney doszło do ataku nożownika. Parę osób jest rannych, ale nikt nie odniósł ran zagrażających życiu. Wśród rannych jest ksiądz prowadzący w momencie ataku modlitwę. Sprawca został zatrzymany i jest przesłuchiwany - poinformowała w poniedziałek policja.

Według stacji ABC, powołującej się na pogotowie ratunkowe, nożownik zranił co najmniej cztery osoby, z których jedna została hospitalizowana.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uczniowska integracja

2024-04-15 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

d

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję