Reklama

Prasa parafialna

„Stegna” ze Stegien

24 strony, ciekawe i różnorodne teksty, ważne informacje, interesujące zdjęcia, konkursy dla czytelników, a wszystko to na kredowym papierze, w bardzo poręcznym formacie. Gazetka „Stegna”, wydawana przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach, w której duszpasterzują Księża Marianie, ma dopiero 2,5 roku, a już zdobyła sobie liczne grono sympatyków i to nie tylko wśród miejscowych parafian.

Niedziela warszawska 13/2004

Stegna nie jest dużym pismem. Ani wielkościowo, ani objętościowo. Widać jednak wyraźnie, że dla redakcji liczy się nie tyle ilość, co jakość. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni udaje się redakcji zgromadzić dużo ciekawych, podejmujących bardzo różną tematykę tekstów.
Omawiając szczegółowo treść pisemka zacznę od końca, czyli od ostatniej strony okładkowej. Znajduje się tam rubryka pod zagadkowym tytułem Sutanna to nie wszystko. W niebanalny sposób prezentowani tam są po kolei wszyscy duszpasterze pracujący przy parafii oraz w domu zakonnym. Odpowiadają po prostu na krótkie, zawsze takie same pytania. I tak czytelnik może się dowiedzieć np. o rok urodzenia kapłana, datę imienin, pełnioną obecnie funkcję, ale także o ulubioną potrawę, rodzaj słuchanej muzyki, tytuły czytanych gazet, ulubiony sposób odpoczynku czy też motto życiowe. Całość ubogacona jest zdjęciami danego kapłana, obecnymi i archiwalnymi.
Interesujące jest także pytanie o przedmiot, bez którego kapłan nie mógłby się obejść. Z zamieszczonych odpowiedzi wynika, że dla marianów ze Stegien jest to przede wszystkim komputer oraz długopis. Jako ulubiona potrawa najczęściej podawana była pizza, a w kategorii ulubionych pism bezapelacyjnie zwyciężyła Rzeczpospolita. Wśród osób, które najbardziej cenią marianie najczęściej wymieniali Jana Pawła II. Proszeni o podanie życiowego motta, księża zazwyczaj wymieniali jakiś cytat biblijny lub pobożnościowy. Jedynie ks. Marek Otolski MIC, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, wypalił bez ogródek: „Mniej dziadostwa”.
I chociaż ks. Otolski Stegny nie redaguje, to jednak jego motto życiowe przyświeca chyba całej redakcji. Widać to przede wszystkim w tekstach, które pisane są w sposób bardzo profesjonalny, rzetelny i interesujący. Prezentowane są grupy i wspólnoty parafialne, sylwetki świętych, ciekawe miejsca, do których warto się wybrać. Regularnie omawiane są nowości książkowe wydawane przez Wydawnictwo Księży Marianów. Nie brakuje tekstów poświęconych naszej wierze, nauczaniu Kościoła czy też aktualnie przeżywanemu okresowi roku liturgicznego. I tak np. w jednym z numerów wydanych na Boże Narodzenie o swoim przeżywaniu tych świąt opowiadali parafianie.
Często redakcja zamieszcza eseje, krótkie opowiadania, świadectwa i wspomnienia. Czasami zdarzają się nawet sentencje, przysłowia, a także kawały i żarty. Osobne strony adresowane są do dzieci, które mogą przeczytać króciutkie opowiadanie, rozwiązać łatwą krzyżówkę a rozwiązanie wysłać do redakcji. Wylosowane dzieci otrzymują następnie nagrody.
Stegna na bieżąco informuje o tym, co się dzieje w parafii. Drukowane są ogłoszenia parafialne, jak również zapowiedzi ważniejszych wydarzeń, takich jak np. rekolekcje. Przy okazji umieszczenia w kościele nowych witraży wydrukowano bogato ilustrowany zdjęciami reportaż z uroczystości. Podobnie robi się przy okazji wszystkich ważniejszych wydarzeń parafialnych.
Na stronie drugiej znajduje się tzw. wstępniak redaktora naczelnego ks. Michała Garbeckiego MIC. Czasami wstępniak w zastępstwie pisze Krzysztof Michalski, redaktor prowadzący. Wstępniak krótko omawia treść danego numeru pisma. Ks. Garbecki często zachęca czytelników do aktywnej współpracy i pisania własnych tekstów. Niedawno wyraźnie zaznaczył, że pragnie poszerzyć tematykę tekstów o problemy dotyczące osiedla Stegny. Trzeba bardzo pochwalić ten pomysł, bo jak do tej pory w pisemku takiej tematyki wyraźnie brakowało. Na drugiej stronie jest także spis treści. Za to również należy się redakcji pochwała, bo spis treści bardzo ułatwia lekturę, a jest bardzo rzadko spotykany w prasie parafialnej. Drugą stronę uzupełnia stopka redakcyjna. Dowiadujemy się z niej, że redakcja liczy 10 osób. Redaktorem naczelnym jest ks. Michał Garbecki MIC. Redaktor prowadzący to Krzysztof Michalski. Funkcje redaktorów - autorów tekstów pełnią: Jadwiga Rydzewska, Marta Terlecka, Marta Naumczyk, Magdalena Kacprzyńska, Maria Mikołajczyk, Anna Wittenberg i Rafał Krauze MIC. Rysunki i okładka są dziełem Zuzanny Piętkowskiej.
Na stronie trzeciej często zamieszczany jest krótki list do parafian proboszcza ks. Tadeusza Mierzwińskiego MIC. Są to na ogół życzenia świąteczne lub zaproszenie na ważne uroczystości.
Pisemko ma zwykle 24 strony formatu A-5. Wychodzi w nakładzie 1000 egzemplarzy. Nie posiada określonej ceny, rozprowadzane jest za dobrowolne ofiary. Drukowane jest w całości na bardzo dobrym papierze. Sprawia to, że przyjemnie je wziąć do ręki i czytać. Dobrą jakość gazety tworzą także świetne zdjęcia, szkoda tylko, że nie wszystkie są kolorowe. Lekko rozczarowuje pierwsza strona okładki. Co prawda jest barwna i łatwo rzuca się w oczy, jednak zamieszczone tam rysunki mnie osobiście za bardzo się nie podobają. Chyba lepszym pomysłem jest zamieszczenie na pierwszej stronie zdjęcia, tak jak to zrobiono w numerze listopadowym z zeszłego roku.
Innym mankamentem jest nieregularność wydawania. Z założenia Stegna jest miesięcznikiem, ale niestety nie wychodzi regularnie co miesiąc. Redakcji udaje się przygotować 7, 8 numerów rocznie. Ta nieregularność wynika - jak podkreśla redaktor prowadzący Krzysztof Michalski - głównie z przyczyn technicznych. A także czasowych, bo wszyscy redaktorzy pracują albo studiują, a Stegną zajmują się w wolnym czasie.
Na koniec warto dodać, że Stegna jest pismem ponadparafialnym. Dociera do wielu parafii mariańskich w Warszawie i całej Polsce, a także do duszpasterstwa powołań Księży Marianów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję