Reklama

Wielkanocne czuwanie młodzieży w kościele św. Antoniego

Zobaczyć oblicze Jezusa

To najważniejsza noc w roku! Tej właśnie nocy Chrystus przeszedł ze śmierci do życia - zmartwychwstał! Już pierwsi chrześcijanie czuwali tej nocy. Wierzyli bowiem, że jeśli Chrystus przyjdzie powtórnie, to właśnie wtedy - nie chcieli, by zastał ich śpiących. Często mamy czas na nocne imprezy, zabawy do białego rana, czemu więc nie poświęcić tej jednej nocy w roku dla Jezusa? Ks. Paweł Szymański zachęcał: „To tak jak Sylwester, tylko duchowy i ważniejszy...”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wigilii paschalnej świętujemy zmartwychwstanie, choć klęczymy jeszcze przy grobie, to jest on już pusty. Nasze czuwanie to czas radości, wysławiania Boga za wielkie dzieło odkupienia. Śpiewamy pieśni pełne radości. Czas jest podzielony pomiędzy poszczególne grupy parafialne: harcerze, oaza, KSM. Radosne pieśni, chwile ciszy, rozważania, medytacje psalmów... Wszystko po to, by Zmartwychwstanie stało się doświadczeniem, a nie pustym słowem. W kościele coraz mniej osób... Na szczęście jest kawa lub herbata w zakrystii, przez moment ktoś widział ciastka. Około trzeciej rozpoczyna się zapowiadane wcześniej nabożeństwo Oblicza Jezusa. Kim jest Ten, który powstał z martwych? Jaki jest Jezus? Często tak mało o Nim wiemy... Śpiew: Ukaż mi Panie swą twarz...
Lektor wnosi Ewangeliarz. Oto pierwsze oblicze Jezusa. Zstąpił na ziemię i pozostał w słowie Bożym. Słowo Boże jest słowem żywym, tam można znaleźć Jezusa, który nieustannie mówi do nas. Nie wierzysz, że także do ciebie? Każdy otrzymuje karteczkę z fragmentem Pisma Świętego. Przeczytaj, możesz powiedzieć „to nie do mnie, to przecież do jakiegoś Izajasza”. A może spróbuj, to Jezus mówi do ciebie konkretnie, szuka ciebie i ty zacznij Go szukać... Pismo Święte będzie leżeć na klęczniku do końca nabożeństwa, można podejść, przeczytać, otworzyć w dowolnym miejscu - to Jezus będzie mówił.
Wnoszony jest duży obraz Jezusa Miłosiernego. Ksiądz czyta ewangelię o uzdrowieniu głuchoniemego (zob. Mk 7, 33-35). Jak bliski był kontakt Jezusa z chorym. Kolejne oblicze to Chrystus miłosierny, który pragnie twojej bliskości, chce być Bogiem bliskim. Chce, byś ty też podszedł do Niego... Jeśli wierzysz, że nie jest to pusty gest, lecz modlitwa. Cisza, ktoś podchodzi pierwszy, potem inni, klękają przy obrazie Jezusa Miłosiernego, kładą dłoń na dłoni Jezusa, przytulają głowę do Jego obrazu. Już trochę wiesz, jaki jest Chrystus. „Ukaż mi Panie swą twarz...”
Kolejny obraz - Matka Boża karmiąca małego Jezusa. Ty Chryste stałeś się Synem i zaufałeś Maryi, sam jesteś dla nas wzorem, że i my mamy do Niej się uciekać. Na Golgocie dałeś ją nam za Matkę. I ty zaufaj Maryi! Ale jak? Weź różaniec. Cicha modlitwa zaufania ma moc obrócić w niwecz zapędy szatana. Na koniec błogosławieństwo różańcem - jeśli chcesz goręcej się modlić w ten sposób. Trzy oblicza Jezusa: Wędrowca szukającego ciebie w swoim Słowie, Miłosiernego, który pragnie twojej bliskości, Syna, który wskazuje nam Matkę.
Spójrz na monstrancję. Ten biały kawałek chleba to Bóg. Jak trudno w to uwierzyć, nie tylko nam jest trudno. Nawet mnisi mieli problem, jak ten z Lanciano, na którego oczach podczas konsekracji chleb zmienił się w ludzkie ciało, a wino w krew. Do dziś nie uległy one rozkładowi, naukowcy stwierdzili, że należą do żywego człowieka. Więc On żyje! Oto oblicze Jezusa, który łamie wszelkie bariery. Chciał być tak blisko człowieka, że uczynił siebie pokarmem. Stał się Barankiem, który ocalił każdego z nas. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim skarbem jest Eucharystia. To żywy Bóg ukryty w okruszynie chleba. Jeśli to zrozumiemy, Msza św. przestanie być pustym przedstawieniem, niezrozumiałą grą tradycji. Stanie się centrum życia. Tam Bóg chce dać ci Siebie, przemienić twoje życie. Przyjmij Go!
Wstaje świt. Za chwilę radosne Alleluja rezurekcji. Warto było spędzić tę noc z Jezusem, z Tym, który ciągle się wymyka naszym ludzkim wyobrażeniom, okazuje się większy od naszych małych ludzkich myśli i ciągle nas zaskakuje. Jednocześnie jest tak bliski, zna nas doskonale i pragnie naszej bliskości, tęskni za nami. Tej nocy Chrystus woła do nas: „Nie lękaj się! Zmartwychwstałem byś żył, byś odrzucił lęk, byś żył mimo swoich słabości pięknie, bo mocą Bożą!”. Spotkanie z Nim może przemienić życie. Niech ta prawda o pustym grobie napełni nasze życie nową mocą. Dzięki Jezusowi i my każdego dnia możemy zmartwychwstawać. „A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14).

Szczególnym przygotowaniem do przeżycia święta Zmartwychwstania Pańskiego w kościele św. Antoniego w Lublinie była w Wielkim Tygodniu codzienna modlitwa wspólnotowa Liturgią Godzin. Prowadził ją ks. Paweł Szymański przy współudziale kapłanów i sióstr betanek oraz osób świeckich. Mimo wczesnej pory Jutrzni z Godziną czytań (szósta rano) oraz późnej wieczornej, gdy odmawiana była Kompleta i śpiewany Apel Jasnogórski, udział wiernych był dość liczny. Chwalenie Boga psalmami wypływa z potrzeby serca i daje poczucie Jego szczególnie bliskiej obecności. Specyfiką modlitwy brewiarzowej jest zachowanie pewnej dyscypliny w rytmicznym i naprzemiennym recytowaniu lub śpiewaniu poszczególnych wersów. Uczestnikom udało się podporządkować tym zasadom i osiągnąć pewną dojrzałość do tej modlitwy Kościoła. Wieczorem po Mszy św. rozpoczynały się Nieszpory, po których wystawiany był Najświętszy Sakrament. W czasie adoracji, oprócz indywidualnej cichej modlitwy, były odczytywane przez ks. Pawła rozważania dotyczące bieżących fragmentów Ewangelii. Adoracja kończyła się Kompletą i Apelem Jasnogórskim. W Wielki Czwartek po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 21.00 część I Gorzkich Żali śpiewana była przed Jezusem w Ciemnicy, część II w Wielki Piątek po Jutrzni, część III przed Drogą Krzyżową. Wiodła ona ulicami osiedla. Uczestniczyło w niej bardzo dużo mieszkańców. Rozważania poszczególnych stacji były dopełnieniem wcześniejszych modlitw. Przygotowały je poszczególne grupy parafialne. Całonocne czuwanie przy Grobie Jezusa prowadziły Kółka Różańcowe (z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę), natomiast w Noc Paschalną - młodzież. Zakończeniem modlitwy Liturgią Godzin była Jutrznia o Zmartwychwstaniu Pańskim o godz. 5.00 tuż przed Rezurekcją. To wyjątkowe uświęcanie czasu Wielkiego Tygodnia Liturgią Godzin było nie tylko przygotowaniem do głębokiego i dojrzałego przeżycia Zmartwychwstania Pańskiego, ale również cennym doświadczeniem modlitwy wspólnotowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Anioł Pański o potrzebie otwarcia się na Boga

2025-07-20 13:28

[ TEMATY ]

Anioł Pański

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

Vatican Media

Tylko otwarcie się na coś, co nas odrywa od nas samych, a zarazem nas napełnia sprawia, że nasze życie rozkwita - powiedział papież Leon XIV w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo.

Dziś liturgia poddaje naszej uwadze gościnność Abrahama i jego żony Sary, a także sióstr - Marty i Marii, przyjaciółek Jezusa (por. Rdz 18, 1-10; Łk 10, 38-42). Ilekroć przyjmujemy zaproszenie na Wieczerzę Pańską i przystępujemy do stołu eucharystycznego, to sam Bóg „przechodzi, aby nam usłużyć” (por. Łk 12, 37). A przecież nasz Bóg umiał najpierw stać się gościem i także dzisiaj stoi u naszych drzwi i kołacze (por. Ap 3, 20). Znamienne jest, że w języku włoskim słowo „l’ospite” oznacza zarówno tego, kto gości, jak i tego kto jest gościem. Tak więc w tę letnią niedzielę możemy kontemplować wzajemność gościnności, bez której nasze życie staje się uboższe.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Lepsza cząstka

2025-07-16 17:18

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

pl.wikipedia.org

Niewielka miejscowość Betania, której nazwa tłumaczy się jako „dom biednych”, była świadkiem interesujących wydarzeń w życiu Jezusa. Tu mieszkała zaprzyjaźniona z Jezusem rodzina, a dokładniej dwie siostry i brat, Maria, Marta i Łazarz. Gdy Nauczyciel pielgrzymował do Jerozolimy na uroczystości świąteczne, zatrzymywał się w ich domu.

Często pewnie rozmowy przeciągały się długo w noc, a cienie żywo dyskutujących postaci figlowały na białych ścianach w świetle oliwnych lampek. Jedną z takich scen skrupulatnie relacjonuje Łukasz: „W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: ‘Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła’. A Pan jej odpowiedział: ‘Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona’” (Łk 10,38-42).
CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: Bóg dał nam cały czas – a jak z naszym czasem dla Niego?

2025-07-20 17:34

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Diecezja bydgoska

Bp Włodarczyk

BP Jasnej Góry

„Bóg dał nam cały czas - a jak z naszym czasem dla Niego?” - pytał w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze bp Krzysztof Włodarczyk, który wcześniej powitał pielgrzymów diecezji bydgoskiej, wędrujących przez jedenaście dni do Królowej Polski.

„Jako pielgrzymi przechodzimy przez ziemię i ważne, by w czasie tej wędrówki wejść w świat wiary - tam, gdzie mogę spotkać Boga” - mówił bp Włodarczyk, zachęcając do codziennej i głębokiej relacji z Nim. - To nie może być spotkanie zdawkowe, polegające na tym, że odmówię jakiś tekst. Panu Bogu nie trzeba odgrywać płyty. On wcale nie jest na to nastawiony. Oczekuje natomiast na to, z czym do Niego przychodzę. Jeżeli z głębi serca mówię do Boga, z pewnością będzie mnie słuchał - dodał bp Włodarczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję