Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ks. Skubiś o Europie Chrystusa w Ołomuńcu

„Dzisiaj trzeba mówić o Europie Chrystusa” - mówił w homilii 25 kwietnia ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach. Mszy św. dla 500 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie przewodniczył biskup senior Josef Hrdlička, biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej w latach 1990-2017.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ewa Oset

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali kapłani, duchowi opiekunowie pielgrzymki, na czele z ks. Józefem Kulą redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej „Niedzieli” i kierownikiem pielgrzymki oraz ks. Jarosław Krzewicki, kapłani z redakcji „Niedzieli”: ks. Mariusz Frukacz i ks. Jacek Molka. Na Mszy św. byli również obecni pracownicy „Niedzieli” z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną tygodnika oraz red. Ewą Oset z Częstochowy.

Ewa Oset

Przed Mszą św. w katedrze ołomunieckiej Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli” przybliżyła m. in. ideę Ruchu „Europa Christi”, wskazując, że trzeba powrócić do pozdrowienia „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” i podkreśliła, że obchody jubileuszu 90 – lecia „Niedzieli” kończą się w Ołomuńcu i tutaj zaczyna się nowa dekada służby i pracy tygodnika dla Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Mszy św. bp Josef Hrdlička wyraził radość z faktu, że do katedry ołomunieckiej, w której modlił się św. Jan Paweł II przybyło tak wielu przyjaciół, pielgrzymów z Polski - Modlę się, aby miłość Boża dotknęła waszych serc i tego wszystkiego, co tworzy wasze życie. Modlę się za przyjaźń i więź pomiędzy narodem czeskim i polskim. Modlę się za Europę, która przeżywa kryzys tożsamości, aby mogła dostrzec w Polsce znak i świadectwo, które wypełniło się w postawie św. Jana Pawła II – powiedział bp Hrdlička i przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo od abp. Jana Graubnera, arcybiskupa archidiecezji ołomunieckiej.

Następnie w homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś przypominając początki chrześcijaństwa na ziemi polskiej powiedział: „Wyrażamy w tej katedrze wdzięczność czeskiemu narodowi za Chrzest Polski. Ten fakt zdecydował o polskiej tożsamości. To tożsamość słowiańska i maryjna”.

Ewa Oset

Ks. Skubiś składając podziękowania na ręce bp. Hrdlička dla prymasa Czech kard. Dominika Duki przypomniał słowa, które arcybiskup metropolita Pragi i prymas Czech wypowiedział 23 kwietnia b.r. w Gnieźnie. „Współczesne próby znieważenia naszego wielkiego papieża, świętego Jana Pawła II, Dobrego Pasterza są nie tylko obelgą dla jego osoby i Kościoła, ale jest też pogwałceniem waszej polskiej tożsamości a także pogwałceniem tożsamości naszych narodów, zniewagą dla walki o wolność i sprawiedliwość. Śmiem twierdzić, że jest to Hiroszimą naszej kultury i cywilizacji, bardziej niebezpieczną, niż inne zagrożenia, których się obawiamy. Jeśli pominęli byśmy to milczeniem, to popełnilibyśmy samobójstwo z tchórzostwa” – cytował słowa kard. Duki ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Reklama

„Spektakl „Klątwa” to bomba rzucona w tożsamość Europy i w kulturę europejską. Kard. Duka w Gnieźnie nazwał rzecz po imieniu” – dodał ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „Europa przeżywa zanik pamięci, duchowego Alzheimera, a ten kryzys Europy ma zakorzenienie w grzechach w Europie. Takim przykładem grzechu była rewolucja francuska, rewolucja bolszewicka. Źródłem takiego braku pamięci jest grzech ateizmu”.

„Dzisiaj trzeba mówić o Europie Chrystusa. To nie może być Europa Mahometa, Marksa czy Engelsa. Trzeba wracać do Chrystusa. Trzeba w Europie powrócić do pozdrowienia: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – kontynuował ks. Skubiś.

Ks. Skubiś wskazał również na znaczenie sanktuariów w Europie „jako wyznaczników dla pielgrzymów, którzy są znakiem Jezusa Chrystusa, który wędruje przez Europę”.

Kaznodzieja przypomniał, że „Eucharystia to bardzo ważny znak” - Tego znaku potrzebują narody europejskie. Każdy ochrzczony Polak powinien głosić Jezusa Chrystusa. To nie pieniądz, ale wartości zachowują społeczeństwo. Policzmy się chrześcijanie! Policzmy się katolicy, bo jest na bardzo dużo! – wołał ks. Skubiś i zaapelował, że „trzeba obronić życie wewnętrzne, życie rodziny. Przed jakąkolwiek gospodarką jest bowiem życie duszy, życie wewnętrzne”.

Reklama

Ewa Oset

Ks. Skubiś zaznaczył, że „Europie potrzebny jest człowiek wierny Bogu, gdy w Europie toczy się spór o człowieka, bój o duszę Europy” i dodał: „Musi być to człowiek według miary Jezusa Chrystusa. Życie musi być na miarę Jezusa Chrystusa. Patrzmy na wzór Maryi, wzór naszych świętych patronów, świętych męczenników”.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „kultura chrześcijańska wyraża się w zdaniu, które wypowiedział kard. Robert Sarah „Bóg albo nic” - Trzeba z tą prawdą iść przez życie. „Wierzę w jednego Boga”, to jest właściwa treść naszej chrześcijańskiej i europejskiej kultury. Trzeba trzymać się Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – zakończył ks. Skubiś.

Przed końcowym błogosławieństwem bp Hrdlička powiedział: „Błogosławię dzieło Ruchu „Europa Christi”, błogosławię dzieła „Niedzieli” i błogosławię, aby Polska była nadzieją dla powrotu Europy do Chrystusa i korzeni chrześcijańskich”.

Pielgrzymi otrzymali egzemplarze „Niedzieli” oraz pamiątki z redakcji. Natomiast redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz przekazała biskupowi Hrdlička oraz na jego ręce arcybiskupowi Graubnerowi Księgę Pamiątkową „Dla nieba i dla chleba”, wydaną z racji jubileuszu 90-lecia „Niedzieli”, a także obrazki z Jasnej Góry przygotowane na 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Polski.

Ołomuniec w Czechach stanowi historyczną stolicę Moraw. Ołomuniec był w granicach arcybiskupstwa Moraw i Panonii (Węgier). W latach 869-885 arcybiskupem Moraw i Panonii był św. Metody, apostoł Słowian.

Budowę katedry św. Wacława w Ołomuńcu rozpoczął książę Świętopełk w latach 1104-1107. Kontynuował ją jego syn Wacław Henryk, który przed swoją śmiercią w 1130 r. przekazał budowę biskupowi ołomunieckiemu Jindřichowi Zdíkovi. Jeszcze nie dokończona budowla została konsekrowana 30 czerwca 1131 r., dokończono ją dopiero w roku 1141. W tym samym roku stała się też katedrą, to znaczy kościołem biskupim.

W katedrze ołomunieckiej znajduje się ciało św. Jana Sarkandra (1576 – 1620), kapłana, męczennika.

2017-04-26 07:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44

2024-05-12 08:06

[ TEMATY ]

pożar

PAP/Leszek Szymański

Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie - poinformował w niedzielę rano PAP mł. bryg Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Dodał, że nikt nie odniósł obrażeń. Działania ratownicze prowadzi 50 zastępów, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Straż Pożarna uspokaja, że dym nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. „Nadal jednak zalecamy mieszkańców pobliskich domów do zamykania okien" – dodał Konopka.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka w Fastowie jest ukraiński dominikanin ojciec Mykhaiło Romaniw, który współpracuje z całą rzeszą świeckich wolontariuszy. „Pomysł koronacji wziął się stąd, że nasz parafianin, pan Aleksander Łysenko, na jednej ze stron antykwarycznych znalazł figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura jest drewniana, ma 120 centymetrów wysokości. Pochodzi z Fatimy i została wyprodukowana w 1919 roku. To nas bardzo zainteresowało” - mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Romaniw. Jak podkreśla, „drugą ważną rzeczą było to, że Matka Boża Fatimska właśnie w tym kontekście wojny prosiła o to, aby się modlić za Rosję. To jest bardzo ważne i od zawsze pamiętałem, iż żadne inne objawienie nigdy nie mówi o Rosji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję