Reklama

Polska

Prymas Polski: patriotyzm znakiem chrześcijańskiej miłości bliźniego

Kluczem do właściwie rozumianego patriotyzmu jest chrześcijańska miłość bliźniego – mówi w rozmowie z KAI prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński komentuje najnowszy dokument Konferencji Episkopatu Polski omawiający chrześcijańskie znaczenie postawy patriotyzmu.

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Mazur/episkopat.pl

- Dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu” jest odpowiedzią zarówno na rzeczywiste ożywienie postaw patriotycznych, które obserwujemy jako zjawisko pozytywne, a z drugiej strony na to, co wiąże się z wypaczonym pojęciem patriotyzmu i jego realizacją w różnych w bardzo różnych obszarach życia społecznego – stwierdza abp Wojciech Polak.

Hierarcha wskazuje, że dokument episkopatu odnosi się do obszaru relacji społecznych, związanych z pomyleniem patriotyzmu z nacjonalizmem, ale także z wykorzystywaniem patriotyzmu przez bieżącą politykę, dla przeciwstawiania jednych drugim. – W wielu punktach podkreślany jest aspekt jednoczący patriotyzmu, przekraczania egoizmu i ksenofobii, otwarcie na drugich – przypomina.

Reklama

Prymas wskazuje, że wspólne dobro tworzą wszyscy Polacy, niezależnie od wyznania, pochodzenia czy rasy. – Musimy pamiętać, że jednostronne przeciąganie tego, że tylko ktoś ma prawo tworzyć patriotyzm, jest w istocie działaniem anty-patriotycznym, przeciwnym polskiej racji stanu.

Zdaniem metropolity gnieźnieńskiego należy zwrócić uwagę, na zaakcentowaną w tekście potrzebę wychowywania do patriotyzmu i ukazywaniem zarówno pozytywnych obszarów polityki historycznej, jaki i niebezpieczeństw jakie się wiążą z instrumentalizacją pamięci historycznej dla bieżącej walki politycznej. - Z dużą wrażliwością trzeba podchodzić do podejmowania pewnych inicjatyw historycznych, aby nie nakładać na nie współczesnych podziałów – mówi arcybiskup.

Abp Polak przypomina, że uczenie patriotyzmu to wychowawcza misja rodziny i szkoły, a także instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Przywołuje wezwanie, abyśmy wszyscy pamiętali, że jesteśmy wezwani do kształtowania szlachetnego polskiego patriotyzmu, opartego na miłości chrześcijańskiej.

Reklama

- Kluczem do właściwie rozumianego patriotyzmu, wynikającego z katolickiej nauki społecznej, jest chrześcijańska miłość bliźniego, a więc miłość bliskich i dalekich – stwierdza hierarcha.

Arcybiskup zwraca uwagę, że także sport powinien wzmagać postawy patriotyczne. – Ważna jest przestroga, żeby nasze stadiony nie były miejscem niepokojów, czy agresji, na przykład o podłożu etnicznym. Wymiar publiczny – narodowy, czy lokalny – patriotyzmu, nie był nigdy uzasadnieniem do jakichś postaw wrogości – podkreśla Prymas Polski.

Dokument Konferencji Episkopatu Polski „Chrześcijański kształt patriotyzmu” zaprezentowany będzie w piątek, 28 kwietnia w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

2017-04-28 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: dziś Prymas Polski odprawi Mszę św. o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

prymas Polski

Prymas Tysiąclecia

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w Komańczy w 1956 r.

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński
w Komańczy w 1956 r.

Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie dziś przewodniczył Mszy św. o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Po Eucharystii, która rozpocznie się w warszawskiej katedrze o godz. 19.00, prelekcję pt. “Prymas a Naród” wygłosi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Każdego 28. dnia miesiąca od listopada 2019 do maja 2020 w archikatedrze warszawskiej zaplanowano przygotowanie pastoralne do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

2021-09-27 13:16

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

FB parafii

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję