Reklama

Nie tylko legenda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podróżując trasą Lublin - Przemyśl, pokonawszy odcinek 12 km drogi na południe od Biłgoraja, mijamy dwie wsie: Markowicze i Stare Króle, i zaraz potem przejeżdżamy przez rzekę Tanew po nowo wybudowanym moście. Po prawej stronie zauważymy miejscowość Księżpol. Przyjmując Matkę Bożą w kopii Obrazu Jasnogórskiego, odwiedzającą obecnie naszą diecezję, 18 marca mieliśmy sposobność podziękować przez ręce Maryi Panu Najwyższemu za równe 85 lat istnienia naszej parafii.
Wezwaniem parafii jest Podwyższenie Krzyża Świętego z głównym odpustem 14 września. Jednakże 13 czerwca, gdy Kościół powszechny obchodzi wspomnienie św. Antoniego Padewskiego, w Księżpolu licznie gromadzą się wierni, aby oddać cześć Świętemu całego świata. Skąd w Księżpolu kult Antoniego z Padwy? Wszakże nie zanotowano, aby Święty objawił się komuś w tych stronach. Nie znajdujemy w kronice parafialnej wzmianki o jakimkolwiek cudzie lub nawróceniu otrzymanym za Jego wstawiennictwem. A może jednak coś się wydarzyło w życiu niejednego parafianina księżpolskiego, o czym wie tylko św. Antoni? Zapewne wiele osób doznało pomocy naszego Patrona, skoro jest On nam tak bliski.
Fernando, urodzony w Lizbonie ok. 1195 r., mając lat piętnaście lub szesnaście, wstąpił do klasztoru Kanoników Regularnych w swoim rodzinnym mieście. Po dwóch latach przeniósł się do klasztoru Świętego Krzyża w Koimbrze, gdzie niezwykle pilnie studiował teologię. W roku 1220 do Koimbry przywieziono trumny z ciałami pięciu braci z zakonu św. Franciszka, umęczonych za wiarę w Maroku. Ich pogrzeb zrobił na Ferdynandzie tak wielkie wrażenie, że idąc za wewnętrznym wezwaniem, postanowił prosić przełożonych o zgodę na przeniesienie do franciszkanów. W jego sercu było wielkie pragnienie głoszenia Chrystusa w krajach mahometańskich. Różne koleje życia zawiodły go do Padwy. Jego kazania gromadziły wielkie rzesze słuchaczy. Pod wpływem jego słów nawracały się nie tylko poszczególne osoby, ale całe grupy. Nauczaniu towarzyszyły cuda. Wyczerpany pracą niespodziewanie umarł 13 czerwca 1231 r. w Padwie, mając zaledwie 36 lat. Okazało się, że po śmierci jego oddziaływanie jest jeszcze większe niż za życia. Dzisiaj w Padwie i na całym świecie pod wpływem Świętego ludzie powracają do Boga i doświadczają Jego różnorakiej pomocy.
Kult św. Antoniego w Księżpolu zainicjował ks. Antoni Anyżkiewicz. W trudnym okresie II wojny światowej, gdy kościół był w rękach Ukraińców, tenże kapłan, jako wikariusz tarnogrodzki, sprawował tu posługę duszpasterską. Od stycznia 1943 r. duszpasterzował wśród katolików mieszkających na terenie parafii. 1 października 1945 r. ks. Antoni został mianowany proboszczem. Pracował do 20 lipca 1952 r. Represje ludności ze strony Niemców i Ukraińców, zajęcie kościoła, a zatem niemożność sprawowania Liturgii i nauczania w normalnych warunkach, było ogromnym ciężarem dla młodego kapłana. Zapewne proboszcz szukał pomocy u swojego Patrona, aby jak najlepiej wypełnić swoją misję. Nic dziwnego, że oddał parafię pod jego opiekę. Wprowadził odpust we wspomnienie Świętego 13 czerwca. W ołtarzu głównym w 1952 r. umieścił obraz ufundowany przez mieszkańców Budzynia, Zawadki i Kulasz. Od tej pory św. Antoni Padewski doznaje czci w naszej społeczności parafialnej. Nie pozostaje nam dłużny. Tajemnicą serc wielu katolików pozostają łaski wyproszone przez niego. Rok 1998 zaznaczył się w historii parafii pierwszymi święceniami kapłańskimi. O. Wiesław Pyzio OFMConv 28 czerwca tegoż roku, sprawował w kościele parafialnym Mszę św. prymicyjną. W przeddzień przyjął święcenia w kościele św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, z rąk Pasterza naszej diecezji bp. Jana Śrutwy. Prowincjał oddelegował o. Wiesława do pracy w Padwie. Ktoś w tym miejscu mógłby powiedzieć: zwykły zbieg okoliczności, nic nadzwyczajnego, bo o. Wiesław studiował w Rzymie. A może to nie przypadek?
Gdy podejmowałem obowiązki proboszcza w Księżpolu, wśród zadań gospodarczych, które należało rozwiązać, był remont dachu kościoła - przedsięwzięcie bardzo kosztowne i wymagające wielu starań, a przede wszystkim zrozumienia i znacznej ofiarności parafian. Zamiar remontu dojrzewał powoli w obliczu trudności ekonomicznych, których codziennie doświadcza prawie każda polska rodzina. Dach przeciekał, jego konstrukcja w wielu miejscach zmurszała, a zatem istniała konieczność podjęcia prac. W marcu 2003 r. nowo wybrana Rada Ekonomiczna postanowiła wspólnymi siłami całej wspólnoty parafialnej rozpocząć remont. W tym czasie przełożony klasztoru Ojców Bernardynów w Radecznicy jakby przypadkowo podarował mi małą książeczkę o św. Antonim. Znalazłem w niej życiorys Świętego, Nowennę, Litanię i kilka innych modlitw. Postanowiłem odprawić prywatnie Nowennę, polecając naszemu Patronowi sprawę remontu. Wszakże to jest jego kościół, a jego imię jest wymawiane wiele razy nie tylko przy okazji odpustu. Po zakończeniu tej mojej „prywatnej” dziewięciodniowej Nowenny i złożeniu obietnicy, że w każdy wtorek będę się starał odmawiać Litanię ku czci Świętego z Padwy, w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, radni zebrali ofiary pozwalające zakupić blachę i inne wyroby miedziane w ilości wystarczającej na pokrycie dachu. Wówczas zrozumiałem, że liczne świadectwa ludzi, którzy doznali łask za wstawiennictwem św. Antoniego, to nie jakieś legendarne opowiadanie z przeszłości, miłe w słuchaniu i lekturze, ale rzeczywista prawda o pomocy i opiece Świętego, także dzisiaj. Każdego dnia podczas remontu doświadczałem we wszystkim tej pomocy. Obecnie Antoni nie pozostawia naszej parafii bez opieki.
W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia br., o. Wiesław Pyzio przywiózł z Padwy relikwie Świętego. Od kilku lat wyrażał chęć umieszczenia ich w swoim rodzinnym kościele parafialnym. Zamiary spełniły się. 13 czerwca 2004 r. będzie dniem bardzo ważnym dla Księżpola. Od tego dnia bowiem św. Antoni będzie obecny wśród nas w małym skrawku swojego ziemskiego ciała, ukrytym w świątyni parafialnej. Wierzę, że Patron będzie czuwał w naszej drodze do nieba.
Zapraszam do Księżpola, do wzięcia udziału w uroczystości umieszczenia relikwii w naszym kościele, która odbędzie się 13 czerwca 2004 r. o godz. 12.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję