Reklama

Polska

Wybory 377. Zebrania Plenarnego KEP

Abp Stanisław Budzik został wybrany do Rady Stałej na drugą kadencję. Ponadto jej członkami z wyboru zostali abp Sławoj Leszek Głódź i abp Grzegorz Ryś. Nowym przewodniczącym Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia będzie natomiast bp Romuald Kamiński. To niektóre z wyników wyborów biskupów obradujących w Lublinie.

[ TEMATY ]

wybory

KEP

Podczas trwającego w Lublinie 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi wybrali m.in. na drugą pięcioletnią kadencję w Radzie Stałej abp. Stanisława Budzika oraz na pierwszą pięcioletnią kadencję abp. Sławoja Leszka Głódzia i abp. Grzegorza Rysia.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski przygotowuje tematy, które mają być poruszane podczas zebrań plenarnych i podczas Rady Biskupów Diecezjalnych. Ponadto czuwa nad wykonaniem decyzji Konferencji Episkopatu i Rady Biskupów Diecezjalnych i koordynuje prace Episkopatu. Może też zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych.

W skład Rady Stałej wchodzą: Przewodniczący Konferencji, Zastępca Przewodniczącego, Prymas Polski, Kardynałowie kierujący diecezjami, Sekretarz Generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez zebranie plenarne na okres pięciu lat, z możliwością wybrania na drugą kadencję.

Reklama

Oprócz dwóch nowych członków Rady Stałej biskupi powołali bp. Romualda Kamińskiego, koadiutora diecezji warszawsko-praskiej nowym przewodniczącym Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Zdecydowali też m.in. o wyborze abp. Andrzeja Dzięgi na delegata KEP ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej oraz bp. Krzysztofa Włodarczyka na delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

Ponadto biskupi wybrali ks. prof. Marka Chmielewskiego na przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Zdecydowali również o ustanowieniu nowej funkcji - Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Powołali na nią o. Stanisława Jarosza OSPPE zaangażowanego w dzieło Duchowej Adopcji.

Publikujemy pełne wyniki wyborów:

Reklama

Przewodniczący Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja Bp Andrzej Suski – wybór na 2. pięcioletnią kadencję Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Bp Romuald Kamiński – wybór na 1. pięcioletnią kadencję

Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie Bp Antoni Pacyfik DYDYCZ – wybór na 2. pięcioletnią kadencję

Członek Komisji ds. Misji Abp Tadeusz WOJDA – wybór na 1. kadencję

Członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji O. Michał OLSZEWSKI SCJ

Członek Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych Ks. Jacek Grzybowski (diecezja warszawsko-praska)

Konsultor Komisji Duchowieństwa Ks. Wojciech WOJTOWICZ (Rektor WSD w Koszalinie)

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej Abp Andrzej DZIĘGA – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca Abp Wacław DEPO – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie Bp Krzysztof Włodarczyk – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Telewizji Trwam Abp Sławoj Leszek GŁÓDŹ – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Delegat KEP ds. Kontaktów z ComECE Bp Janusz STEPNOWSKI – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Asystent Rady Szkół Katolickich Bp Marek MENDYK – powołanie na 2. pięcioletnią kadencję

Kandydat na Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Austrii Ks. Zygmunt WAZA CR

Kandydat na Koordynatora Duszpasterstwa Polskojęzycznego w Holandii Ks. Krzysztof OBIEDZIŃSKI TChr

Duszpasterz Krajowy Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich Ks. Waldemar WOŹNIAK – powołanie na 5. pięcioletnią kadencję

Prezes Zarządu Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce Grzegorz BARAN

Krajowy Asystent Kościelny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ks. Dariusz WOJTECKI (Archidiecezja Białostocka)

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego Ks. Marek Chmielewski (Diecezja Radomska – KUL)

Krajowy Delegat KEP przy Europejskim Komitecie Duszpasterzy Akademickich Ks. Wojciech Surmiak (Archidiecezja Katowicka) – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

Asystent Kościelny Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej Ks. Henryk Skorowski SDB – powołanie na 3. pięcioletnią kadencję

Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego O. Stanisław Jarosz OSPPE – powołanie na 1. pięcioletnią kadencję

Zatwierdzenie Zarządu Stowarzyszenia „Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra” Przewodniczący: Ks. Andrzej Rusak, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu Zastępca: Ks. Mirosław Nowak, Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej Skarbnik: Ks. Wincenty Pytlik, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie Sekretarz: S. Natanaela BŁAŻEJCZYK Członkowie Zarządu: O. Aleksander Jacyniak SJ, Kustosz Sanktuarium i Muzeum w Świętej Lipce Ks. Paweł Tkaczyk, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Zatwierdzenie Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra” Przewodniczący: Ks. Wiesław GARCZAREK, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu Sekretarz: Ks. Marek WOJNAROWSKI, Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu Członek: Ks. Wojciech ZDON, Konserwator Diecezjalny Diecezji Radomskiej

Członek Rady Stałej KEP (z wyboru) Abp Stanisław BUDZIK – wybór na 2. pięcioletnią kadencję

Członkowie Rady Stałej KEP (z wyboru) Abp Sławoj Leszek-Głódź – wybór na 1. kadencję Abp Grzegorz Ryś – wybór na 1. kadencję Zastępca dyrektora Caritas Polska Ks. Krzysztof Sroka (archidiecezja gdańska) - obok zatwierdzonego wcześniej ks. Marka Deca

2017-10-13 18:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu prosi o wyrozumiałość wobec obostrzeń i wzywa do solidarności

2020-03-28 19:00

[ TEMATY ]

episkopat

abp Stanisław Gądecki

KEP

epidemia

koronawirus

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

W przesłaniu na piątą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, prosi o wyrozumiałość wobec obostrzeń, które wiążą się ze stanem epidemii koronawirusa oraz apeluje o solidarność.

„Kościoły nie są zamknięte, są otwarte dla modlitwy prywatnej, niemniej jednak jesteśmy zobowiązani do respektowania porządku naturalnego, jaki jest wymuszony przez stan epidemii” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Stanisław Gądecki wzywa wszystkich do wyrozumiałości wobec ograniczeń, jakie wiążą się z wprowadzonym stanem epidemii. Podkreśla też, że na wielu płaszczyznach życie społeczne z konieczności toczy się dalej.

„Czy to będzie kierowca autobusu, czy pracownik przy kasie, za każdym razem jest to człowiek w jakieś mierze przerażony. Tu jest z pewnością tytuł, żeby modlić się za tych, którzy są w służbie publicznej i którzy z tej służby nie mogą się zwolnić” – podkreśla.

Metropolita Poznański zwraca uwagę na pojawiający się niepokój społeczny, związany z możliwymi skutkami gospodarczymi trwającej epidemii. Apeluje o jeszcze większą solidarność. „Sytuacja budzi trwogę ludzi o miejsca pracy, o możliwość utrzymania rodzin, o krach, który może spowodować załamanie całej gospodarki. Ponad to wszystko w każdym położeniu potrzebna jest solidarność, potrzebni są ludzie, którzy wyjdą z pomocą do tych, którzy są starzy, samotni, którzy potrzebują, by ktoś im zrobił i przyniósł zakupy, potrzeba też kontaktu choćby telefonicznego, aby ludzie nie czuli się całkowicie samotni” – podkreśla Przewodniczący Episkopatu Polski.

„Potrzeba wielu rodzajów solidarności i kształtów solidarności, które będą potrzebne i w czasie epidemii i w czasach, które po niej nadejdą, a na pewno nie będą równie łatwe jak te, które poprzedzały epidemię” – zaznacza Metropolita Poznański.

Na końcu abp Stanisław Gądecki udziela wszystkim wiernym błogosławieństwa na „to działanie, które będzie działaniem pełnym miłości Chrystusowej, odzwierciedleniem miłości Chrystusowej w naszej doczesnej rzeczywistości”.

CZYTAJ DALEJ

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Serbia: zmarł biskup prawosławny, zarażony koronawirusem

2020-03-30 17:53

[ TEMATY ]

biskup

©MaverickRose – stock.adobe.com

Z powodu zarażenia koronawirusem w wieku 71 lat zmarł 29 marca biskup valjewski Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) Milutin (Knežević). Zapadł on na tę chorobę kilka dni temu w czasie odwiedzania wiernych. Jest on pierwszym hierarchą w SKP i prawdopodobnie w ogóle w świecie prawosławnym, który zmarł wskutek wirusa SARS-CoV-2.

Według serbskich środków przekazu, razem z biskupem zarazili się jeszcze dwaj inni księża, ale o stanie ich zdrowia na razie nic nie wiadomo. Ponadto wcześniej, z powodu wirusa zmarł także burmistrz Valjeva Milorad Iljić, a stan zdrowia jego żony lekarze określają jako bardzo poważny.

W całej Serbii odnotowano dotychczas 741 zachorowań, w tym 13 osób zmarło, a 55 jest podłączonych do sztucznego oddychania. Najwięcej przypadków stwierdzono w Belgradzie i właśnie w Valjevie. Władze rozważają możliwość odcięcia tego miasta - stolicy okręgu kolubarskiego w zachodniej części kraju – od reszty Serbii przez wojsko.

Z powodu epidemii rząd w Belgradzie całkowicie zamknął wszystkie granice, wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Odwołano wybory parlamentarne, wstrzymano połączenia kolejowe i autobusowe między miastami, a osobom powyżej 65. roku życia nie wolno wychodzić na ulice.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję