Reklama

„Perspectiva” - Czwarty numer studiów teologiczno-historycznych

Ks. Bogusław Drożdż
Edycja legnicka 36/2004

Ukazał się czwarty numer legnickich studiów teologiczno-historycznych „Perspectiva”.
Składa się on z 18 artykułów, które zostały przyporządkowane do pięciu obszarów poszukiwań naukowo-badawczych.
Naukowym, ale też i obfitym w przeżycia duchowe wydarzeniem minionego już roku akademickiego był zorganizowany przez Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej Kongres Różańcowy. Odbył się w dniach od 2 do 4 października 2003 r. pod hasłem „Kontemplować Chrystusa z Maryją”. Zwołany został przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka z myślą uczczenia ogłoszonego przez Ojca Świętego Jana Pawła II Roku Różańca Świętego, a także dla pogłębienia osobistej i wspólnotowej modlitwy różańcowej. Cykl wykładów w drugim i trzecim dniu Kongresu zaprezentowali: ks. prof. Józef Kudasiewicz - wykład pt. Tajemnice Światła - teologia i życie, o. dr Kazimierz Pęk MIC - Znaczenie „Rosarium Virginis Mariae” dla odnowy pobożności maryjnej, ks. prof. Józef Swastek - Kontemplacja życia Jezusa Chrystusa i Matki Bożej przez rozważanie tajemnic różańcowych w świetle listu apostolskiego Ojca Świętego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae”. Ten ostatni wykład zamieszczamy w tym numerze naszego czasopisma teologiczno-historycznego „Perspectiva”.
W tym roku Kościół obchodzi 150. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Mając na względzie ten jubileusz, publikujemy w naszych studiach artykuł ks. dr. hab. Bogdana Ferdka poświęcony reinterpretacji tego maryjnego dogmatu.
Zagadnienia biblijne poruszają: Andrzej S. Jasiński OFM - Wystąpienie proroka Ezechiela na tle zbliżającego się upadku Jerozolimy, ks. Jan Klinkowski - Geneza i rozwój kalendarza koptyjskiego, ks. Mariusz Rosik - Marek i Mateusz o Kościele i synagodze.
Z teologii dogmatycznej i duchowości prezentujemy: ks. Bogdan Ferdek - Próby reinterpretacji dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, ks. Jarosław Lipniak - Teologia powszechnego apostolstwa w świetle pism św. Wincentego Pallottiego - prekursora Akcji Katolickiej, ks. Andrzej Siemieniewski - Jan Paweł II o Eucharystii: Prawda i życie, ks. Józef Swastek - Kontemplacja życia Jezusa Chrystusa i Matki Bożej przez rozważanie tajemnic różańcowych w świetle listu apostolskiego Ojca Świętego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae.
Do zagadnień moralno - społecznych zaliczyliśmy 5 artykułów: ks. Jan Pazgan - Godność, wolność i prawa człowieka, ks. Grzegorz Sokołowski - Bezrobocie w świetle społecznego nauczania Konferencji Episkopatu Polski (La disoccupazione alla luce della lettera sociale della Conferenza Episcopale di Polonia), Anna Sutowicz - Christianitas jako ideał wychowawczy, ks. Bogusław Wolański - Bezrobocie jako wyzwanie dla Kościoła w Polsce, ks. Tadeusz Żurek - Medyczno-psychologiczne aspekty alkoholizmu.
W obszarze teologii praktycznej znajdują się: ks. Stanisław Araszczuk - Główne myśli wprowadzenia do „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, ks. Bogusław Drożdż - Internet w duszpasterstwie Kościoła. Próba sformułowania zasad.
Natomiast z dziedziny historii Kościoła przedstawiamy: ks. Jacek Biernacki - Nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji legnickiej, ks. Władysław Bochnak - Księżna Anna Śląska (1204-1265) - żona, matka, synowa i regentka (część III), Kazimiera Jaworska - Życie i działalność duszpasterska ks. Adama Szczepana Łańcuckiego w latach 1945-1961, ks. Stanisław Kusik - Życie religijne w Strzegomiu w latach 1945-1989.
Druga część periodyku poświęcona recenzjom i omówieniom zawiera 11 pozycji. Pośród nich znajduje się recenzja autorstwa wybitnego człowieka nauki - ks. prof. Stanisława Kowalczyka. Wyrażamy wdzięczność tym wszystkim autorom artykułów i recenzji, którzy zdecydowali się na publikacje swoich materiałów w naszym teologicznym półroczniku legnickiego środowiska. Dziękujemy również tym osobom, które włożyły swój trud i serce w różne prace redaktorsko-wydawnicze. Bez ich udziału te Studia nie mogłyby powstać. Mamy świadomość braku doświadczenia w podjętym dziele, dlatego tym bardziej otwieramy się na wsparcie i podpowiedzi zarówno w zakresie naukowym, redakcyjnym, jak i promocyjno-popularyzatorskim.

Reklama

Dzieją się Cuda

2019-06-12 09:02

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 20-21

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

Wikipedia

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. dr Stanisław Adamiak nowym rektorem toruńskiego seminarium duchownego

2019-06-17 14:03

xpb / Toruń (KAI)

W poniedziałek 17 czerwca biskup toruński Wiesław Śmigiel podziękował ks. prof. dr. hab. Dariuszowi Zagórskiemu za wieloletnią posługę rektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu i mianował nowym rektorem ks. dr. Stanisława Adamiaka.

www.wiez.pl
Ks. dr Stanisław Adamiak

Nowy rektor złożył wyznanie wiary i przysięgę prawowierności. Podczas uroczystości obecni byli także biskup pomocniczy Józef Szamocki oraz kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. Wojciech Skolmowski.

Ustępujący z funkcji ks. prof. dr hab. Dariusz Zagórski będzie pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Kościoła i Patrologii na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu.

Nowe obowiązki ks. Stanisław Adamiak rozpocznie z dniem 1 lipca br.

Ks. Stanisław Adamiak urodził się w Toruniu w 1980 roku. Maturę uzyskał w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu w 1998 roku. Po roku międzywydziałowych studiów humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Święcenia prezbiteratu przyjął w 2004 roku, następnie przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu.

W 2005 rozpoczął studia z historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 2011 roku obronił doktorat na temat: „Carthage, Constantinople and Rome: Imperial and papal interventions in the life of the Church in Byzantine Africa (533-698)”. Następnie wykładał na Uniwersytecie Gregoriańskim i na Wydziale Teologicznym UMK. Od 2014 do 2019 roku adiunkt naukowy w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, pomagał w tym czasie jako rezydent w parafiach pw. Trójcy Świętej oraz św. Michała Archanioła w Warszawie.

Związany z Ruchem Światło-Życie, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego. Współpracownik i były stypendysta opiekującego się zdolną młodzieżą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem