Reklama

III Dni Rodziny w Częstochowie

„Rodzina nadzieją dla Polski i Europy” - pod takim hasłem odbywały się w Częstochowie we wrześniu III Dni Rodziny. Wydarzeniu temu patronowali abp Stanisław Nowak i prezydent miasta Tadeusz Wrona. Patronat medialny sprawował Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat.
Inauguracja III Dni miała miejsce w archikatedrze częstochowskiej - sanktuarium Świętej Rodziny. Temat dnia brzmiał: „Święta Rodzina - wzór życia rodzinnego”. Uczestnicy Mszy św. celebrowanej przez abp. Stanisława Nowaka wysłuchali homilii, w której Ksiądz Arcybiskup mówił o wielkim i świętym powołaniu, jakim jest rodzina, oraz o problemach dotykających współczesne rodziny. „Nie upadajmy, nie opuszczajmy rąk, róbmy, co tylko można na rzecz człowieka i rodziny. Wzorem niech będzie dla nas Święta Rodzina z Nazaretu” - apelował Metropolita Częstochowski.

Niedziela częstochowska 41/2004

Modlitwa i refleksja na temat rodziny w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

Modlitwa i refleksja na temat rodziny w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

Drugiego dnia problematykę prawdy o małżeństwie i rodzinie poruszano w kościele Świętych Andrzeja i Benedykta Pustelników. Mszę św. sprawował i homilię wygłosił ks. dr Jan Wilk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej. Ksiądz Dyrektor mówił o rodzinie, stworzonej przez Boga i żyjącej w przyjaźni i harmonii z Bogiem. Zniszczył to szatan, zaistniał grzech pierworodny. Rodzina została odkupiona dzięki męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. „Małżeństwo od chwili zawarcia sakramentu jest wielką Kaną - mówił ks. dr Jan Wilk - a narzeczeństwo i prekana są czasem przygotowania duchowego do zaproszenia Jezusa do małżeńskiego życia”.
Trzeci dzień refleksji o rodzinie przebiegał w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła Mszy św. przewodniczył ks. Adam Hrabia - asystent kościelny Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. „Przybyliśmy, by zawierzyć Matce Najświętszej nasze rodziny - mówił w homilii ks. Hrabia. - Bóg wybrał dla Maryi szczególny plan. Wybrał ją na matkę swojego Syna i Matkę wszystkich ludzi. Jej postawa: pokorna, oddana winna stać się wzorem dla wszystkich rodzin”.
Kolejny dzień upłynął na modlitwie i refleksji na temat rodziny, która jest nadzieją najsłabszych. Podczas Eucharystii w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w ramach konferencji ks. Andrzej Sobota zauważył, że o duszę rodziny we współczesnym świecie toczy się bój. „Człowiek zafascynowany nowoczesnością, rozwojem techniki i nauki może zapomnieć o tym, co jest w życiu najważniejsze”.
O rodzinie jako źródle nadziei mówił bp Jan Wątroba w kościele św. Józefa Rzemieślnika piątego dnia poświęconego rodzinie. „Rodzina jest źródłem dobra. To ona uczy człowieka rozróżniania dobra i zła i wybierania tego pierwszego. Rodzina jest szkołą wprowadzającą dziecko w świat wartości, dlatego stanowi źródło nadziei dla całego narodu” - zakończył Ksiądz Biskup.
O formacji w rodzinie, będącej szansą rozwoju rodziny i społeczeństwa mówił ks. dr Zdzisław Wójcik, dyrektor Radia Fiat, w kościele pw. św. Antoniego. Ksiądz Dyrektor zauważył, że piękną inicjatywą było poświęcenie tygodnia tematyce rodziny, ale tak naprawdę czas poświęcony rodzinie nie kończy się. Cały rok jest dla rodziny, ponieważ ten czas jest przeznaczony dla człowieka.
III Dni Rodziny w Częstochowie zakończono wspólną modlitwą w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Eucharystię sprawował ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli. „Z myśleniem o rodzinie trzeba iść pod krzyż - mówił Ksiądz Infułat. - Rodzina jest krzyżem silna. Od czasów śmierci Chrystusa na krzyżu, z krzyża czerpiemy siłę, moc i światło. Współczesne czasy zaniku moralności, niszczenia człowieka - kobiety, dzieci, starców, nienarodzonych, chorych - to zmagania cywilizacji śmierci z cywilizacją życia. Chrystus przezwyciężył śmierć przez zmartwychwstanie. Nie dajmy się unieść słowom Ciemności. Sakramenty, łaska, Kościół Boży dają nam moc kierowania się ku Światłu płynącemu z Krzyża Świętego.
„Refleksja na temat rodziny była przygotowaniem do Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę i ogólnopolskiej konferencji samorządowej poświęconej problematyce rodziny - powiedział Niedzieli p. Marian Dziewoński, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej. - Pragnęliśmy porozmawiać o współczesnej rodzinie i jej problemach, ale nie tak jak przedstawiają ją media, od strony patologii rodziny. Chcieliśmy przedstawić wiedzę i dorobek Kościoła na temat rodziny, jej zadaniach i wartościach. Każdy dzień refleksji o rodzinie kończył się śpiewem młodych z Zespołu „T3”. - była to forma modlitwy uwielbienia i świadectwo, że młodzi też angażują się w życie Kościoła”.
Na wspólną modlitwę w intencji rodziny i refleksję o rodzinie przybywały do kościołów oprócz rodzin parafialnych, także mieszkańcy Częstochowy i rodziny skupione w ruchach i stowarzyszeniach rodzinnych wraz z pocztami sztandarowymi. Asystent kościelny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich ks. Marek Szumilas przybył autokarem z wiernymi z Witkowic. Dzięki bezpośredniej transmisji przez Radio Fiat w III Dniach Rodziny w Częstochowie mogli uczestniczyć także słuchacze diecezjalnego Radia. Radio również poświęciło jeden dzień na przybliżenie pracy Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego i inicjatywie Duchowej Adopcji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Płoty: Rusza Przystanek Jezus - Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna

2021-07-26 11:10

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Z powodu zmiany lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock w tym roku ewangelizatorzy spotkają się w Płotach (woj. Zachodniopomorskie). Wydarzenie organizowane już po raz 21. potrwa do 1 sierpnia.

Do udziału w ewangelizacji zaproszono członków wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Zgodnie z ideą Przystanku Jezus chcą oni towarzyszyć młodym w ich wędrówce wiary i niewiary. Dlatego podczas Festiwalu Pol’and’Rock pragną stworzyć dla nich przestrzeń spotkania z ewangelizatorami, by mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję