Reklama

Kościoły Legnicy (cz. I)

W stulecie kościoła pw. Świętej Trójcy

Niewielki, strzelisty i wyważony, z bogato ornamentowaną wieżą i małymi wieżyczkami. Nad jego drzwiami wypisano sentencje o świątyni w języku łacińskim. Wewnątrz - pierwotne wyposażenie - łącznie z podłogą, naczyniami liturgicznymi i witrażami. Za kilka dni kościół Świętej Trójcy w Legnicy obchodzić będzie swoje stulecie. Zbudowany na początku XX w. był ostatnim dziełem Alexisa Langera (1825-1904), wybitnego architekta katolickich kościołów na Śląsku, takich jak świątynia pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu czy pw. Archanioła Michała we Wrocławiu.

Jasny i strzelisty

Wybudowany na małej przestrzeni, ograniczony kamieniczkami, został zaprojektowany tak, by można było podziwiać całość jego bryły, mimo niewielkiej perspektywy, z jakiej można go oglądać. Zachowany w - charakterystycznym dla Langera - stylu neogotyckim, został zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Wewnątrz wszystkie części budowli (transept, absydy i prezbiterium) są równej wysokości, co sprawia, że łączą się w jednorodną całość. Tu, podobnie jak na zewnątrz, przeważają strzeliste formy (smukłe arkady, wiązkowe filary, dwupoziomowe okna). Jasne witraże sprawiają, że świątynia jest dobrze oświetlona. Charakterystyczna dla stylu Langera jest również wieża, położona w północnej części kościoła: pięciokondygnacyjna, bogato zdobiona.

Katolicy na Zakaczawiu

W XIX w., jeszcze przed budową tego kościoła, ludność Legnicy stanowili przede wszystkim protestanci. Katolicy mieli tu jedynie świątynię pw. św. Jana Chrzciciela, która w miarę rozwoju miasta przestała im wystarczać. Dlatego ks. Ernest Ritter, ówczesny proboszcz, w 1888 r. rozpoczął starania o budowę nowego kościoła na prawym brzegu Kaczawy, na tzw. Zakaczawiu. W 1890 r. położono kamień węgielny, a dwa lata później zaczęto prace. Początkowo kościół planowano poświęcić w dzień Świętej Trójcy (6 czerwca). Budowniczowie nie zdążyli jednak ukończyć prac i uroczystośćć przeniesiono na 14 listopada. Kościół został poświęcony przez proboszcza ks. Aloisa Buchalę, a konsekrowany 8 maja 1905 r. przez wrocławskiego kardynała Georga Koppa. Po zakończeniu prac wykończeniowych firma „Schlag und Sohne” ze Świdnicy rozpoczęła budowę organów z trzydziestoma głosami. Mieszkańcy Legnicy nie cieszyli się nimi zbyt długo. Podczas I wojny światowej piszczałki cynowe zostały wymontowane i przelane na broń. Nowe zakupiono dopiero kilka lat później.

Z filialnego w parafialny

Reklama

Kościół pw. Świętej Trójcy początkowo pełnił rolę kościoła filialnego. Uczęszczali do niego katolicy niemieccy i polscy, głównie robotnicy rolni, mieszkający w okolicach miasta. W 1939 r. świątynia stała się samodzielną parafią. Ostatnim jej kuratorem, a pierwszym proboszczem został ks. prał. Johannes Smaczny. Pracował tu przez trzy lata, prowadząc katechezę w języku polskim i niemieckim.
Ks. Smaczny dbał o wysoki poziom granej na tutejszych organach muzyki (na stanowisku organisty zatrudnił kierownika chóru - Letyela), a podczas zdobywania Legnicy przez wojska radzieckie, ochronił kościół przed zniszczeniem. Wyjechał, gdy po wojnie parafię objęli Polacy.

Repatrianci

Od 1945 r. do Legnicy przyjeżdżali przesiedleńcy z województw centralnych i wschodu, często ze swoimi duszpasterzami. Tak było np. w przypadku grupy z Nadwórnej (woj. stanisławowskie), która zjawiła się tu z księżmi: Tadeuszem Łączyńskim, Onufrym Stankiewiczem, Janem Winiarskim i Siostrami Franciszkankami Rodziny Maryi. Do miasta przybywali także Ukraińcy, Żydzi i Niemcy. Działali tu katolicy, protestanci, gmina Braci Kościelnych z Herrnhute, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Polsce, metodyści, baptyści i świadkowie Jehowy.

W czasach PRL-u

W czasach powojennych w parafii pracowało czterech proboszczów i ponad trzydziestu wikariuszy. Pierwszy przełożony, ks. Jan Podkopał, w 1946 r. został aresztowany przez władze komunistyczne. Na jego miejsce przydzielono ks. Stanisława Sadowskiego, który pełnił równocześnie funkcję dziekana. Nękany przez komunistów, w 1953 r. poprosił o przeniesienie. Kolejny proboszcz ks. Jan Szczepański pracował od 1951 do 1958 r. Później został kapelanem wojska w Warszawie. Najdłużej parafią administrował ks. prał. Tytus Korczyk. Zorganizował tu chór kościelny, do 70. roku życia uczył religii. Został mianowany honorowym kanonikiem Kapituły Metropolitalnej przez abp. Bolesława Kominka i kapelanem honorowym przez papieża Pawła VI.

Nasz proboszcz

Reklama

Po jego śmierci w 1975 r. proboszczem został ks. Władysław Jóźków, który pełni tę funkcję do dziś.
Podczas stanu wojennego pomagał opozycji, a w latach 90., zanim powstała w Legnicy jadłodajnia, pomagał biednym. Ubodzy są mu bliscy do dziś. W tym roku otrzymał od papieża Jana Pawła II nominację na prałata honorowego, co zostanie ogłoszone podczas nadchodzących uroczystości. To on również starał się o utworzenie nowych parafii, z obejmowanych przez parafię Świętej Trójcy terenów. Obecnie jest ich pięć: pw. św. Jacka, Matki Bożej Królowej Polski, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz pw. św. Joachima i Anny. O nich mowa będzie w kolejnych artykułach.

Program uroczystości 100-lecia parafii Świętej Trójcy w Legnicy:

- Niedziela, 10 października, godz. 12.00 - Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta
- Poniedziałek, 11 października, godz. 18.00 - Msza św. za zmarłych duszpasterzy, siostry zakonne i wiernych pod przewodnictwem ks. Aleksandra Walkowiaka
- Wtorek, 12 października, godz. 18.00 - Msza św. w intencji osób niepełnosprawnych i chorych pod przewodnictwem ks. Bogdana Żygadło
- Środa, 13 października, godz. 18.00 - Msza św. z udziałem księży, którzy pracowali w tutejszej parafii, pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Bochnaka
- Czwartek, 14 października, godz. 18.00 - Msza św. z udziałem parafii, powstałych z parafii Świętej Trójcy, pod przewodnictwem księży prałatów Tadeusza Kisińskiego i Aleksandra Stankiewicza
- Piątek, 15 października, godz. 18.00 - Msza św. z udziałem księży pochodzących z tutejszej parafii, pod przewodnictwem bp. Józefa Pazdura z Wrocławia
- Sobota, 16 października, godz. 18.00 - Msza św. z udziałem młodzieży i sióstr zakonnych
- Niedziela, 17 października, godz. 12.00 - Msza św. pontyfikalna, kończąca uroczystości, pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza i bp. Tadeusza Rybaka.

Codziennie o godz. 21.00 - Apel Jasnogórski, poprzedzony modlitewnym czuwaniem, prowadzonym przez siostry zakonne i stowarzyszenia apostolskie

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do św. Anny

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o trzeźwość narodu

2021-07-27 09:23

TV Trwam

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

Modlitwa o trzeźwość narodu zgromadziła tłumy wiernych

W poniedziałek, 26 lipca 2021 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się już po raz siedemnasty Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

W okolicznościowym słowie bp Bronakowski bardzo mocno przypomniał słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. – Trzeba zatem i dzisiaj z cała mocą powiedzieć, jak przed laty wielki Kardynał Wyszyński non possumus! Nie możemy! Nie możemy pozwolić na niszczenie i demoralizację młodego pokolenia. Nie możemy pozwolić na niszczenie małżeństwa i rodziny. Nie możemy budować cywilizacji śmierci. Nie możemy pozwolić na rozpijanie narodu. Nie możemy pozwolić na reklamę alkoholu. Nie możemy pozwolić na tak wielką dostępność ekonomiczną i fizyczną alkoholu. na to, żeby był tani i dostępny wszędzie i o każdej porze. Nie możemy godzić się na bezprawną sprzedaż alkoholu nieletnim i na częsty brak reakcji społeczeństwa i odpowiedzialnych służb na ten zbrodniczy proceder. Nie możemy pozwolić na proalkoholową mentalność. Nie możemy pozwolić na bezmiar cierpienia, jakie niosą ze sobą tak liczne wśród naszych rodaków zniewolenia – apelował bardzo mocno kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję