Reklama

Odpust w jeleniogórskim kościele Garnizonowym

Pochyleni pod drzewem krzyża

11 koncelebransów pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Tracza z Jawora sprawowało 14 września br. Mszę św. odpustową w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Wśród kapłanów był jeden aż z Indonezji. Wszystkich zebranych powitał proboszcz ks. Andrzej Bokiej. Homilię wygłosił ks. dr Janusz Czarny z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Na początku kazania zabrzmiały wymowne słowa: „Krzyż stoi, a świat się przewraca”. Tak było, jest i będzie, ale to właśnie w Krzyżu ludzkość znajdzie wyzwolenie od zła i zbawienie w wieczności. Ks. Janusz Czarny w pierwszej części homilii przypomniał dzieje krzyża, na którym Chrystus umarł dla naszego zbawienia. Przypomniał postać cesarzowej Heleny, która, jak głosi tradycja, odnalazła relikwie Krzyża. Jak podkreślił ks. Czarny, krzyż z jednej strony jest okrutnym, wymyślonym przez Persów narzędziem wymierzania najcięższego wyroku śmierci, stał się symbolem wszelkiego cierpienia: fizycznego, psychicznego i duchowego, od którego nie jest wolne życie żadnej istoty ludzkiej. Cierpienie jest zjawiskiem niezgodnym z naturą świata, nie mieściło się bowiem w planach stworzenia, jest cierpkim owocem grzechu i złamania Bożych przykazań. Z drugiej zaś strony krzyż to znak największej miłości i największej ofiary, którą złożył Syn Boży, dając przykład człowiekowi, jak miłować bliźniego. „Nie ma bowiem większej miłości niż ta, kiedy ktoś oddaje życie za braci swoich”. Pod tym znakiem rodzi się miłosierdzie, poświęcenie, współczucie, gotowość do pomocy, głęboka empatia, zdolność do znoszenia bólu i cierpienia, umiejętność dźwigania krzyży własnych i tych, które złożone są na ramiona naszych bliźnich. W czasie Mszy św. zabrzmiały słowa hymnu Ave Crux skomponowanego specjalnie dla kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przez ks. Wiesława Kądzielę. Po Eucharystii nastąpił podniosły i wzruszający moment adoracji relikwii Krzyża Świętego, które od dwóch lat czczone są w jeleniogórskim kościele garnizonowym. Sprowadzone zostały z Rzymu dzięki staraniom proboszcza ks. Andrzeja Bokieja. W skupieniu i powadze rozmodleni uczestnicy odpustowej uroczystości podchodzili do stóp ołtarza, by ucałować relikwie. Czas adoracji wypełniała muzyka w wykonaniu Kameralnego Zespołu „Silesia Sonans”. Był to premierowy koncert grupy, która powstała przy kościele garnizonowym w Jeleniej Górze. W jej skład wchodzą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, uczęszczający jednocześnie do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jeleniej Górze. Zespół w składzie: Małgorzata Wasiucionek, Roksana Epa (skrzyce), Mateusz Wasiucionek (altówka), Anna Szul (wiolonczela) oraz Magdalena Gudowska (klarnet) wykonał Arię D-dur J. S. Bacha, Panis Angelicus Franca, Ave Verum oraz Eine Kleine Nachtmusik A. Mozarta oraz Palladio cz. I Jankinsa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję