Reklama

Moszczenica

Ku czci Krzyża Świętego

Niedziela łódzka 41/2004

„Wielką zaiste i cenną rzeczą jest Krzyż. Wielką, ponieważ przezeń otrzymaliśmy wiele dóbr... Cenną zaś, ponieważ Krzyż jest znakiem męki i tryumfu Boga: znakiem męki z powodu dobrowolnej w męce śmierci; znakiem tryumfu, ponieważ dzięki niemu szatan został zraniony, a wraz z nim została pokonana śmierć; ponieważ bramy piekła zostały skruszone. Krzyż zaś stał się dla całego świata powszechnym znakiem zbawienia” (św. Andrzej z Krety, biskup).
Moszczenica jest jedną z nielicznych parafii w archidiecezji łódzkiej noszących tytuł - Podwyższenia Krzyża Świętego. Co roku 14 września przypada uroczystość patronalna tej parafii. Także i w tym roku uroczystość zgromadziła kapłanów i wiernych. Ważnym akcentem uroczystości stało się dziękczynienie za zebrane plony, czego wyrazem było poświęcenie przyniesionych do świątyni wieńców. Darem ofiarnym stały się także pięknie odnowione liczące ponad 150 lat żyrandole. W uroczystości uczestniczyli strażacy OSP w Moszczenicy wraz z pocztem sztandarowym. Wiele kobiet na tę okoliczność przywdziało niezwykle barwne tradycyjne stroje. Uroczystą Mszę św. odpustową celebrował ks. Ireneusz Sikora, proboszcz parafii Szydłów, który do tej uroczystości przygotowywał wiernych przez trzy poprzedzające dni, przez głoszenie nauk i modlitwy w ramach czterdziestogodzinnego nabożeństwa. Nawiązując w kazaniu do słów pieśni W Krzyżu cierpienie, w Krzyżu zbawienie... gdy grom się zbliża pospiesz do Krzyża on ciebie wesprze ocali Kaznodzieja podkreślił, iż Krzyż, niegdyś znak hańby, dzięki ofierze Chrystusa stał się znakiem miłości i przebaczenia. Dzisiaj wielu nie chce powierzyć swojego losu Bogu, który kocha i zbawia, lecz wolą zaufać wróżbom i horoskopom. Apelował także o wierność małżeńską i wzajemne wybaczanie.
W procesji z darami ołtarza wierni złożyli chleby, owoce, wieńce oraz hostie i wino. W czasie Mszy św. śpiewał chór pod kierunkiem organisty p. Sylwestra Szczęki. Proboszcz parafii ks. Bogumił Bylinka słowa wdzięczności skierował pod adresem ks. Sikory za duchowe przygotowanie wiernych oraz przewodniczenie uroczystościom odpustowym. Podziękował także przybyłym kapłanom: ks. prałatowi Stanisławowi Gradowi, ks. kan. Henrykowi Kowalińskiemu i ks. prob. Ryszardowi Stankowi z Tomaszowa Mazowieckiego, ks. dr Markowi Stępniakowi, asystentowi Akcji Katolickiej, ks. red. Waldemarowi Kulbatowi z Łodzi, ks. Zbigniewowi Kaczmarkiewiczowi z Karlina, ks. Eugeniusz Kacperskiemu z Nowych Chrustów, kapłanom pochodzącym z tutejszej parafii: ks. kan. Marianowi Fałkowi z Wygiełzowa, ks. kan. Grzegorzowi Kaźmierczakowi z Sędziejowic, ks. Hubertowi Kempińskiemu, oraz kapłanom z dekanatu wolborskiego: dziekanowi ks. Zdzisławowi Kowalewskiemu z Wolborza, ks. kan. Jerzemu Jankowskiemu z Bab-Kiełczówski, ks. Romanowi Ochnickiemu z Goleszy-Swolszewic. Byli obecni także ks. Arkadiusz Lechowski, ks. Rafał Dąbrowski, ks. Bogusław Jargan. Ksiądz Proboszcz podziękował także wszystkim wiernym, zwłaszcza gościom spoza parafii i wszystkim, którzy pomogli zorganizowaćtę piękną uroczystość. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Pieśń Ciebie, Boga wychwalamy oraz błogosławieństwo były końcowym aktem uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bo rodzina jest okej!

2022-09-27 00:21

Archiwum MFS

Razem z rodzicami w marszu uczestniczyło dużo dzieci

Razem z rodzicami w  marszu uczestniczyło dużo dzieci

    Po raz ósmy ulicami Krakowa przeszli uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

    Tym razem cykliczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Dziecko w sercu Krakowa". Uczestniczący w pochodzie zebrali się w niedzielne południe, 24 września przy pomniku Grunwaldzkim, na pl. Matejki. Szło wiele rodzin z dziećmi w różnym wieku, ponadto studenci, uczniowie, przedstawiciele środowisk katolickich, prawicowych i patriotycznych. W tym gronie można było zauważyć Barbarę Nowak – małopolską kurator oświaty oraz dr. Bawera Aondo-Akaa – znanego nie tylko w Krakowie teologa i działacza ruchu obrońców życia. Uczestnicy nieśli transparenty i skandowali hasła nawołujące do obrony ludzkiego życia oraz ochrony chrześcijańskich wartości, np: „Hej, hej, hej! Rodzice są okej!, „Hej, hej, hej! Rodzina jest okej!”, „Wiem co obiecuję, gdy wierność ślubuję”., „Politycy, czy słyszycie?! Brońcie dzieci, brońcie życie!”, „W naszym kraju od stuleci, każdy Polak chroni dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję