Reklama

Moszczenica

Ku czci Krzyża Świętego

Niedziela łódzka 41/2004

„Wielką zaiste i cenną rzeczą jest Krzyż. Wielką, ponieważ przezeń otrzymaliśmy wiele dóbr... Cenną zaś, ponieważ Krzyż jest znakiem męki i tryumfu Boga: znakiem męki z powodu dobrowolnej w męce śmierci; znakiem tryumfu, ponieważ dzięki niemu szatan został zraniony, a wraz z nim została pokonana śmierć; ponieważ bramy piekła zostały skruszone. Krzyż zaś stał się dla całego świata powszechnym znakiem zbawienia” (św. Andrzej z Krety, biskup).
Moszczenica jest jedną z nielicznych parafii w archidiecezji łódzkiej noszących tytuł - Podwyższenia Krzyża Świętego. Co roku 14 września przypada uroczystość patronalna tej parafii. Także i w tym roku uroczystość zgromadziła kapłanów i wiernych. Ważnym akcentem uroczystości stało się dziękczynienie za zebrane plony, czego wyrazem było poświęcenie przyniesionych do świątyni wieńców. Darem ofiarnym stały się także pięknie odnowione liczące ponad 150 lat żyrandole. W uroczystości uczestniczyli strażacy OSP w Moszczenicy wraz z pocztem sztandarowym. Wiele kobiet na tę okoliczność przywdziało niezwykle barwne tradycyjne stroje. Uroczystą Mszę św. odpustową celebrował ks. Ireneusz Sikora, proboszcz parafii Szydłów, który do tej uroczystości przygotowywał wiernych przez trzy poprzedzające dni, przez głoszenie nauk i modlitwy w ramach czterdziestogodzinnego nabożeństwa. Nawiązując w kazaniu do słów pieśni W Krzyżu cierpienie, w Krzyżu zbawienie... gdy grom się zbliża pospiesz do Krzyża on ciebie wesprze ocali Kaznodzieja podkreślił, iż Krzyż, niegdyś znak hańby, dzięki ofierze Chrystusa stał się znakiem miłości i przebaczenia. Dzisiaj wielu nie chce powierzyć swojego losu Bogu, który kocha i zbawia, lecz wolą zaufać wróżbom i horoskopom. Apelował także o wierność małżeńską i wzajemne wybaczanie.
W procesji z darami ołtarza wierni złożyli chleby, owoce, wieńce oraz hostie i wino. W czasie Mszy św. śpiewał chór pod kierunkiem organisty p. Sylwestra Szczęki. Proboszcz parafii ks. Bogumił Bylinka słowa wdzięczności skierował pod adresem ks. Sikory za duchowe przygotowanie wiernych oraz przewodniczenie uroczystościom odpustowym. Podziękował także przybyłym kapłanom: ks. prałatowi Stanisławowi Gradowi, ks. kan. Henrykowi Kowalińskiemu i ks. prob. Ryszardowi Stankowi z Tomaszowa Mazowieckiego, ks. dr Markowi Stępniakowi, asystentowi Akcji Katolickiej, ks. red. Waldemarowi Kulbatowi z Łodzi, ks. Zbigniewowi Kaczmarkiewiczowi z Karlina, ks. Eugeniusz Kacperskiemu z Nowych Chrustów, kapłanom pochodzącym z tutejszej parafii: ks. kan. Marianowi Fałkowi z Wygiełzowa, ks. kan. Grzegorzowi Kaźmierczakowi z Sędziejowic, ks. Hubertowi Kempińskiemu, oraz kapłanom z dekanatu wolborskiego: dziekanowi ks. Zdzisławowi Kowalewskiemu z Wolborza, ks. kan. Jerzemu Jankowskiemu z Bab-Kiełczówski, ks. Romanowi Ochnickiemu z Goleszy-Swolszewic. Byli obecni także ks. Arkadiusz Lechowski, ks. Rafał Dąbrowski, ks. Bogusław Jargan. Ksiądz Proboszcz podziękował także wszystkim wiernym, zwłaszcza gościom spoza parafii i wszystkim, którzy pomogli zorganizowaćtę piękną uroczystość. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Pieśń Ciebie, Boga wychwalamy oraz błogosławieństwo były końcowym aktem uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję