Reklama

Katolickie - znaczy uniwersalne

Po wakacyjnym odpoczynku wrzesień kojarzy się nam najczęściej z budzącą się do życia szkołą, dzwonkiem wzywającym dzieci na lekcje, gwarem uczniów… W czasie wakacji w budynkach szkolnych często przeprowadzane są przeróżne remonty. Ważne, by wraz z pierwszym dzwonkiem wszystko było dopięte na ostatni guzik. Taka myśl przyświecała również tym, którym leżało na sercu, by budynek szkół katolickich w Mławie, w którym mieszczą się Katolicka Szkoła Podstawowa, Gimnazjum Katolickie i Katolickie Liceum Ogólnokształcące, również były gotowe na przyjęcie uczniów.

Uroczystości związane z poświęceniem nowego budynku szkolnego miały miejsce 5 września. Rozpoczęła je Msza św. odprawiona w kościele Matki Bożej Królowej Polski, której przewodniczył biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus.
Powitania zgromadzonych, a w szczególności Pasterza diecezji, przybyłych kapłanów i przedstawicieli władz dokonał proboszcz parafii ks. kan. Wiesław Gutowski. Słowa powitania skierował również Jacek Dusza, prezes Stowarzyszenia Akademii Rozwoju i Umiejętności.
W homilii wygłoszonej do wiernych Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Bardzo się cieszę, że ze wszystkimi, którzy należą do grupy twórców szkół katolickich w Mławie, mogę świętować ten dzień, historyczny dzień, kiedy ta szkoła zostanie poświęcona, polecona opiece Ducha Świętego, który jest tak bardzo potrzebny uczącej się i studiującej młodzieży. Ogromnie się cieszę, że w tak krótkim czasie dokonano tego wielkiego dzieła. Z całego serca dziękuję jego twórcom. Jest ich wielu, a w tym miejscu podziękowania chcę złożyć na ręce prezesa Jacka Duszy, prefekta ks. Romana Jankowskiego i osób ściśle z nim współpracujących. Gratuluję z całego serca i dziękuję za ten wielki dar dla waszego miasta i całej okolicy. W tych szkołach realizowany będzie program prawdziwie katolicki, powszechny - tzn. dla wszystkich, obejmujący nie tylko kształcenie intelektualne tej młodzieży, ale także i wychowanie, co w naszych czasach jest szczególnie ważne. Żeby nie tylko młodzież wykształcić intelektualnie, przygotować do życia, do konkurencji, z jaką się spotkają w tym swoim dorosłym życiu, ale żeby także tę młodzież wychować. Żeby ukształtować ich charaktery, ukształtować ich sumienie, żeby nauczyć ich rozróżniać dobro od zła” - mówił Kaznodzieja.
Po homilii Biskup Stanisław pobłogosławił uczniów klas zerowych, a uczniom klas pierwszych poświęcił tornistry.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli przed nowy budynek szkół katolickich, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości, którą rozpoczęły wystąpienia zaproszonych gości. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił nowy budynek szkolny, zwrócił też uwagę, że w procesie nauczania bardzo ważny jest warsztat, którym staje się nowy budynek szkolny.
Burmistrz Mławy zaznaczył natomiast, że dzięki katolickim szkołom w tym mieście dokonało się bardzo wiele dobrego. Podkreślił też zasługi ks. Romana Jankowskiego oraz Jacka Duszy. Wyrazem wdzięczności miasta dla wymienionych było odznaczenie Jacka Duszy medalem „Zasłużony dla miasta Mławy”. Ksiądz Roman podobne odznaczenie otrzymał już wcześniej - w chwili otwarcia szkoły.
Na zakończenie uroczystości, aby ten dzień pozostał w pamięci zebranych, zasadzono dąb „Prawdzic”, który wszystkim przechodzącym obok będzie przypominał o doniosłym wydarzeniu z 5 września 2004 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Nośwarniyjse

2021-08-04 12:15

Piotr Twardowski

    W Białym Dunajcu wybrano Nośwarniyjsom Góraleckę 2021.

    Została nią mieszkanka tejże miejscowości - Natalia Karciarz. Zwyciężczyni otrzymała koronę z rąk swojej poprzedniczki – Ewy Piszczek. Wybory odbyły się po dwuletniej przerwie. O tytuł najbardziej zaradnej gospodyni góralskiej rywalizowało w tym roku siedem panien. Podczas konkurencji konkursowych musiały wykazać się różnymi tradycyjnymi umiejętnościami m.in. ścieleniem łóżka, szyciem, wiązaniem gorsetu i kierpiec, tańcem i śpiewem góralskim. Występy kandydatek oceniało jury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję