Reklama

Zmagania katechetyczne u stóp Kalwaryjskiej Pani

Niedziela przemyska 41/2004

17 września br. w stronę Kalwarii Pacławskiej wyruszyli katecheci świeccy archidiecezji przemyskiej, aby rozpocząć swoje trzydniowe skupienie rekolekcyjne u stóp Pani Kalwaryjskiej. Zostaliśmy na nie zaproszeni przez Wydział Nauki Katolickiej reprezentowany przez ks. dr. Tadeusza Kocóra, a prowadził je ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W naszym licznym gronie (117 osób) znaleźli się również katecheci pracujący w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Myślą przewodnią rekolekcji stały się słowa św. Pawła z Listu do Galatów: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5,1). Mogliśmy przekonać się, że często brakuje nam tej prawdziwej wolności, którą daje Chrystus, a która powinna być obecna w naszym życiu osobistym i pracy, w podejmowanych decyzjach i wyborach. Zaprzeczeniem tej wolności są różnego rodzaju zagrożenia i nałogi, w jakie może uwikłać się współczesny człowiek. Dlatego dwie z licznych konferencji poświęciliśmy na uświadomienie sobie faktu, jak często popadamy w różnego rodzaju zniewolenia. Stają się nimi, często traktowane przez nas bardzo łagodnie: astrologia, wegetarianizm, jasnowidzenia, yoga czy feminizm.
W jednej z pierwszych konferencji pochyliliśmy się nad osobą Jana Pawła II, który jest najbardziej czytelnym znakiem wolności Bożej. Wzorem głębokiego zawierzenia Bogu i Jego Opatrzności. Uświadomiliśmy też sobie, że stała formacja katechetów obejmuje przede wszystkim jej wymiar duchowy. Powinniśmy stale troszczyć się o to, by nie popadać w rutynę i przekonanie, że niczego więcej nie potrzebuję. Katecheta ma stać się, „sługą z Kany, który jedynie przygotowuje cud, ale go nie czyni”. Dlatego trzeba nam prawdziwej pokory względem Boga i posługi, jaką pełnimy w Jego imieniu.
Treści, jakie wypełniały czas wspólnego przebywania to pogłębiona refleksja religijna, wspólna modlitwa, śpiew, nabożeństwa, dzielenie się Słowem Bożym, konferencje i dyskusje religijne. Integralną częścią każdego dnia była Eucharystia odprawiana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Istotnym momentem naszych rekolekcji było spotkania z miłosiernym Ojcem w sakramencie pojednania i nabożeństwo pokutne. Warto wspomnieć o jeszcze jednym wydarzeniu wpisanym mocno w przeżycia rekolekcyjne, o Drodze Krzyżowej, która poruszyła do głębi każdego z nas. Przeżyliśmy je wzorem prawdziwych pielgrzymów kalwaryjskich na Dróżkach Męki Pańskiej.
Nasza modlitwa została szczególnie ubogacona, gdyż te dni, to przecież na Kalwarii czas odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego, a więc szczególnego obdarowywania nas łaską przez Jezusa. Uczestniczyliśmy w niedzielę w Uroczystej Sumie odpustowej. Przewodniczył jej bp Marian Buczek (Lwów), który swoje słowa skierował również do nas, katechetów świeckich.
„Dobrze Panie, że tu jesteśmy” - chciało się powtórzyć za Apostołami i ani nie spostrzegliśmy, jak minął czas naszego czuwania.
Szczególne słowa podziękowania, które przenikają nasze serca, pragniemy skierować do ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego z PAT-u w Krakowie, który sprawował nad nami duchową opiekę podczas całych rekolekcji i wygłosił bardzo głębokie, poruszające nas konferencje. Z serca płynące „Bóg zapłać” kierujemy do ks. dr. Tadeusza Kocóra, który cały czas towarzyszył naszym zmaganiom, za opiekę duchową i animację modlitewną. Dziękujemy ks. mgr. lic. Tadeuszowi Białemu i ks. mgr. lic. Stanisławie Pałkus, obchodzącej w tym roku 25-lecie pracy katechetycznej, za wspólną modlitwę i obecność. Ojcom Franciszkanom za życzliwość i gościnę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję