Reklama

Bierzwienna

Stulecie konsekracji kościoła

Parafia Bierzwienna kilkakrotnie zmieniała swoją przynależność administracyjną; podlegała pod archidiecezję gnieźnieńską, następnie warszawską i łódzką, a od 1925 r. należy do diecezji włocławskiej. W 1901 r. staraniem ks. Walentego Lalickiego został tu wzniesiony kościół murowany w stylu neoromańskim pw. św. Dominika, na miejscu poprzedniego, drewnianego. Świątynię poświęcił 8 września 1904 r. sufragan archidiecezji warszawskiej - bp Kazimierz Ruszkiewicz.

Niedziela włocławska 41/2004

12 września 2004 r. był dla wspólnoty parafialnej radosnym dniem dziękczynienia z racji 100. rocznicy uroczystości poświęcenia kościoła. Na tę okoliczność przybył tu biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering i inni liczni goście. Wśród nich byli m.in. dawny proboszcz parafii ks. prał. Jan Fornalczyk, dziekan dekanatu kłodawskiego ks. kan. Jerzy Dylewski, ks. kan. Czesław Czajkowski z Dąbia, rodzeni bracia Księdza Proboszcza: ks. kan. Józef Wysocki - proboszcz parafii św. Wojciecha w Koninie i ks. Henryk Wysocki - proboszcz parafii Chełmica Duża, oraz księża pochodzący z Bierzwienny: ks. Marian Kowalski, ks. Eugeniusz Pasternak i ks. Piotr Pawlak. Wszystkich przywitał proboszcz parafii ks. Stanisław Wysocki, który następnie przybliżył zebranym w kościele prawie 700 lat liczącą, piękną historię parafii. Z okazji 100. rocznicy poświęcenia kościoła został wydany opracowany przez Księdza Proboszcza album, zawierający opis dziejów parafii i świątyni, a także liczne fotografie.
Na prośbę Księdza Proboszcza, bp Wiesław Mering przewodniczył Mszy św. w intencji całej wspólnoty parafialnej oraz za zmarłych - w szczególności budowniczych i fundatorów kościoła i wygłosił homilię. Poświęcił też tablicę pamiątkową z nazwiskami proboszczów, którzy sprawowali posługę duszpasterską w parafii w XX w. Po Eucharystii Pasterz diecezji pobłogosławił najmłodszych uczniów szkół znajdujących się na terenie parafii, którzy przyszli do kościoła z tornistrami, po czym podarował każdemu z obecnych w świątyni pamiątkowy obrazek przedstawiający Matkę Bożą Księżnę Sieradzką - wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus, którego oryginał znajduje się w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Charłupii Małej. Wielu ludzi nie kryło wzruszenia, odczytując znajdujący się na obrazku napis - prośbę: „Księżno Sieradzka - dźwignij nas, gdy siły nam potrzeba..!”
Materialnymi dziełami, upamiętniającymi 100. rocznicę poświęcenia miejscowego kościoła, są - poza wspomnianym już albumem i tablicą - nowa, granitowa posadzka w prezbiterium kościoła i przeprowadzona renowacja dzwonnicy.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję