Reklama

Od Twojego Biskupa

Tobie dam klucze

Niedziela sandomierska 41/2004

Po raz kolejny słyszysz dzisiaj o tzw. Dniu Papieskim. Jeżeli kojarzysz to przede wszystkim z wdzięcznością Panu Bogu za dar „naszego Papieża”, to dobrze. Niech ten Dzień będzie pełen modlitwy w Jego intencji oraz pełen różnorakich inicjatyw wspólnoty Kościoła ukierunkowanych na pogłębienie naszej wzajemnej miłości i jedności. Ale przy okazji możesz postawić sobie pytanie o Twoją relację do Jana Pawła II jako Biskupa Rzymu, Najwyższego Pasterza Kościoła Chrystusowego, Widzialnej Głowy Kościoła, Namiestnika Chrystusowego, Piotra naszych czasów. W tym kontekście sentymentalna wdzięczność Bogu za Papieża - Polaka musi ustąpić refleksji nad Jego miejscem we wspólnocie wiary i nad Jego rolą w Kościele. A ta rola wyznaczona została przede wszystkim przez słowa Jezusa: „Paś owce moje...” (J 21,17), oraz przez słowa: „Tobie dam klucze.... Cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w niebie a cokolwiek rozwiążesz na ziemi będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 19). Mocne to słowa i niezwykle zobowiązujące dla każdego z nas, czy to duchownych czy świeckich. To wola samego Jezusa. My tę wolę aktem naszej wiary przyjmujemy, także gdy mówimy: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”.
Od kilku już niedziel wsłuchujesz się przed każdą Mszą św. w słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego, czytane we wszystkich świątyniach sandomierskiej diecezji. Ten Katechizm dał nam Jan Paweł II jako wykładnię nauczania Kościoła w naszych czasach. Jeżeli słuchając pomyślałeś np.: „po co to jest czytane, przecież ja przyszedłem na modlitwę?”, zauważ, że wgłębiając się w treści Katechizmu wgłębiasz się w myśl Kościoła, a jednocześnie jesteś jak owieczka karmiona przez Najwyższego Pasterza. Te trzy minuty Katechizmu przed Mszą św., to skondensowany pokarm duchowy i intelektualny dla Ciebie od Niego - od Jana Pawła II.
Może właśnie w dzisiejszą niedzielę silniej zauważysz ten szczególny rys obecności całego Kościoła w Twoim przeżywaniu niedzieli, ten szczególny związek pomiędzy Tobą - świętującym niedzielę po katolicku, oraz Nim - Janem Pawłem II, który jest Znakiem Jedności wszystkich nas. Spróbuj dzisiaj, myśląc o Nim, modląc się za Niego i wspierając dzieła Kościoła, zauważyć, że również Ty współtworzysz Kościół.
Ewangelia na dzisiejszą niedzielę zawiera gorzkie pytanie Jezusa: „A gdzie jest dziewięciu? Nie znalazł się nikt... tylko ten cudzoziemiec?”. Oby się nie okazało, że my - Polacy, wiele mówimy o Papieżu Polaku, ale inni potrafią lepiej Bogu dziękować za dar tego Papieża. Dziękujmy więc modlitwą, postawą wierności Kościołowi i czynnym udziałem w dziełach Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: Matka Boska Ludźmierska patronką powiatu nowotarskiego

2021-08-04 07:07

[ TEMATY ]

Ludźmierz

Youtube.com

Matka Boska Ludźmierska będzie patronką powiatu nowotarskiego. O podjęciu takiej rezolucji zdecydowali radni Rady Powiatu Nowotarskiego. Stolica Apostolska musi zatwierdzić taką decyzję.

- Ta decyzja jest potwierdzeniem oczywistego faktu, że region Podhala, Orawy, Spisza, Gorców i Pienin czci Gaździnę Podhala jako swoją Patronkę. Rezolucja Rady Powiatu otwiera możliwość zwrócenia się do Watykanu, do odpowiedniej Kongregacji, aby zostało ustanowione osobne święto Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala, tak jak ma swoje święto Matka Boska Częstochowska czy Kalwaryjska. Mamy nadzieję, że takie święto Watykan zatwierdzi w przyszłym roku - mówi ks. Jerzy Filek, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję