Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Ks. Waldemar Wesołowski
Edycja legnicka 44/2004

10 października. IV Dzień Papieski przeszedł już do historii. Były koncerty, wystawy i oczywiście Msze św. w intencji Ojca Świętego. Wszystko po to, by uczcić 26 rok pontyfikatu Jana Pawła II. W katedrze legnickiej bp Tadeusz Rybak przewodniczył uroczystej Mszy św. Przybyli na nią m.in. przedstawiciele szkół imienia Jana Pawła II z Diecezji Legnickiej oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W homilii Biskup Legnicki przypomniał, że najważniejszą sprawą dla współczesnego świata jest pokój, którego źródłem jest wiara i serce człowieka. Podczas Dnia Papieskiego wolontariusze zbierali pieniądze dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Środki zasilą konto Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przyzna stypendia naukowe. Dodajmy, że w diecezji legnickiej taką pomoc otrzymuje już 15 uczniów. W Legnicy Dzień Papieski zakończył się przed pomnikiem Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty.

11 października. Kolejna legnicka wyższa uczelnia oficjalnie rozpoczęła nowy rok akademicki. Tym razem jest to Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej. O godz. 9.00 w katedrze została odprawiona uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Zaproszeni zostali również: biskup świdnicki Ignacy Dec oraz biskup Rudolf Muller z Niemiec. Nie zabrakło też przedstawicieli wyższych uczelni z Legnicy. Na uroczystą inaugurację przyjechali również przedstawiciele Papieskiego Fakultetu Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego z Wrocławia. Następnie w seminaryjnej auli zabrzmiał hymn Gaude Mater Polonia. Biskup legnicki Tadeusz Rybak wręczył indeksy 31 studentom pierwszego roku. Obecnie w seminarium duchownym kształci się 101 kleryków. To bardzo dużo, zwłaszcza że po podziale do nowej diecezji świdnickiej przeszło aż 60 parafii, powiedział nam rektor WSD ks. Leopold Rzodkiewicz. Dodajmy, że nauka w legnickim Seminarium Duchownym trwa 6 lat. W ciągu 12 lat istnienia tej uczelni biskup legnicki Tadeusz Rybak wyświęcił 170 nowych księży.

13 października. Biskup Legnicki pomaga ubogiej, zdolnej młodzieży. Po raz kolejny ufundował stypendia naukowe. W tym roku po tysiąc złotych otrzymają dwie uczennice z Mysłakowic koło Jeleniej Góry. Jak powiedział Radiu PLUS ks. Marek Mendyk - stypendia przynawane przez Księdza Biskupa otwierają uczniom furtkę do dalszej nauki. Dzięki temu wielu z nich może rozpocząć studia na wymarzonych kierunkach.

16 października. Ponad pół tysiąca osób wyruszyło z Legnicy w drogę do sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu. 12-kilometrowy etap był epilogiem tegorocznego pielgrzymowania do Częstochowy. Mszy św. w intencji Ojca Świętego przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Zwracając się do zgromadzonych pątników Biskup Rybak powiedział, że bycie w drodze jest znakiem pielgrzymowania człowieka przez życie. Pomimo chłodu i deszczu pielgrzymi nie zawiedli i ponownie stawili się na szlaku. Kolejna, XIII pielgrzymka diecezji legnickiej do Częstochowy już za rok - 1 sierpnia.

17 października. Ma sto lat i jest perłą śląskiego neogotyku. Kościół Świętej Trójcy w Legnicy obchodzi swój jubileusz. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1902 r. i trwała zaledwie 4 lata. Jak mówi proboszcz parafii ks. prał. Władysław Jóźków - kościół wprawdzie ma sto lat, ale za to bardzo bogatą historię. Wraz z budową nowych osiedli - powstawały też nowe kościoły. Z parafii Świętej Trójcy w Legnicy utworzono aż pięć nowych parafii. Z okazji 100. rocznicy powstania w kościele tym przez cały tydzień trwały uroczystości jubileuszowe. Obchody zakończyły się w niedzielne południe. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W obchodach 100-lecia parafii wziął też udział kard. Henryk Gulbinowicz. W ciągu tych stu lat w parafii Świętej Trójcy było 6 proboszczów. Najdłużej, bo aż 30 lat tę funkcję sprawuje obecny proboszcz ks. Władysław Jóźków. Podczas jubileuszu 100. rocznicy powstania kościoła kapłan ten został nominowany na prałata Ojca Świętego. Przypomnijmy, że parafia Świętej Trójcy w Legnicy powstała w 1904 r., obecnie liczy około 5 tysięcy wiernych.

17 października. Wraz z początkiem roku akademickiego również Duszpasterstwo Akademickie „Ikona” rozpoczęło kolejny rok swojej działalności. W niedzielę ze studentami i wykładowcami spotkał się bp legnicki Tadeusz Rybak. Podczas homilii mówił o potrzebie tworzenia środowiska akademickiego skupionego wokół dobrych wartości, modlitwy i Ewangelii. Na uroczystej inauguracji działalności Duszpasterstwa nie zabrakło też rektorów i kanclerzy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Wyższej Szkoły Menadżerskiej. Warto dodać, że akademicka Msza św. będzie odprawiona w każdą niedzielę o 19.00 w parafii św. Józefa przy ulicy Lwowskiej w Legnicy. Inne informacje na temat działalności Duszpasterstwa można uzyskać na stronie internetowej: www.ikona.org

Wezwani do zbawienia

2019-08-21 11:24

Ks. Jan Koclęga
Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 25

Romolo Tavani – stock.adobe.com

Każdy człowiek – bez względu na miejsce zamieszkania na ziemi, swój status społeczny czy zawodowy – potrzebuje najbardziej podstawowych rzeczy do tego, aby żyć, takich jak tlen, woda czy pokarm. Nic nie ma większego znaczenia dla życia ludzkiego niż te podstawowe dobra – bez nich ciało umiera. Podobnie jest z wymiarem duchowym człowieka, który powołany do wieczności w Jezusie Chrystusie, jedynym Odkupicielu, jest wezwany do szczęścia w królestwie Bożym. Wezwani do zbawienia są wszyscy ludzie. Prorok Izajasz wyraźnie mówi w pierwszym czytaniu o powszechnej woli zbawczej Boga, który pragnie szczęścia każdego człowieka. Dlatego wezwanie dzisiejszego Psalmu odnosi się do nas, abyśmy całemu światu głosili Ewangelię – dobrą nowinę o zbawieniu.

Autor Listu do Hebrajczyków czyni nam wyrzut: „(...) zapomnieliście o upomnieniu, z jakim się zwraca do was, jako do synów: «Synu mój, nie lekceważ karania Pana, nie upadaj na duchu, gdy On cię doświadcza. Bo kogo miłuje Pan, tego karze, chłoszcze zaś każdego, którego za syna przyjmuje»”. Tak więc problemy i trudne doświadczenia tego świata nie mogą przesłaniać nam perspektywy wiecznego zbawienia. Pan Jezus uczy nas w dzisiejszej Ewangelii, abyśmy byli wierni Bożemu Prawu, by nie iść na skróty, przez szeroką bramę „wszystko mi wolno”. Mówi: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli”. Im ktoś więcej otrzymał łask i możliwości uświęcenia i dawania świadectwa prawdy Ewangelii, od tego więcej będzie wymagane.

My, którzy przez chrzest święty jesteśmy już synami królestwa Bożego, mamy obowiązek wobec Boga i ludzi wydania wielkich owoców wiary i miłości, bo w przeciwnym razie przestrzega nas Chrystus: „Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi”.

Bóg w swoim Miłosierdziu pragnie zbawienia wszystkich ludzi, w Synu Bożym jest odkupienie każdego człowieka, ale zbawienie zależy od osobistego przyjęcia odkupienia w Jezusie Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wielka pielgrzymka tarnowska

2019-08-25 21:19

BPJG

37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła niedzielnym popołudniem, 25 sierpnia przed jasnogórski Szczyt. W tym roku pielgrzymowało w niej aż 8 tys. 130 pątników - to najliczniejsza dziś grupa pielgrzymkowa, a całym sezonie druga co do wielkości (po Pielgrzymce Krakowskiej, liczącej 8 tys. 500 osób). Pielgrzymka Tarnowska pochwalić się może także większą niż w ubiegłym roku liczbą pielgrzymów - aż o tysiąc osób.

BPJG

W całej pielgrzymce szło aż 164 księży, 50 kleryków i 44 siostry zakonnych. Razem z pątnikami wędrował w tym roku bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej. Ks. biskup, razem z ordynariuszem tarnowskim bpem Andrzejem Jeżem, wprowadzili całą pielgrzymkę na Jasną Górę. „Dziękujemy za każdą pielgrzymkę, pielgrzymów przybywa, ponad 8 tys., cieszy, że są to przede wszystkim bardzo młodzi ludzie - mówi bp Andrzej Jeż - W kontekście naszego 5. Synodu Diecezji Tarnowskiej koncentrowaliśmy się na znaczeniu Kościoła w naszym codziennym życiu i myślę, że te rekolekcje bardzo zmieniły spojrzenie na Kościół, zwłaszcza wśród młodych ludzi”.

„Chciałem podziękować im, ponieważ modlili się w intencji Kościoła lokalnego, diecezjalnego, w mojej także intencji. Chciałem prosić ich, żeby ta pielgrzymka przedłużała się w ich codziennym życiu, aby te wszystkie doświadczenia, które tutaj podjęli, Boże doświadczenie miłości, przedłużało się w ich codzienności, gdy wrócą do swoich zajęć, do swoich domów” – mówił bp Andrzej Jeż.

Hasłem rekolekcji w drodze były słowa: „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa”. „Hasło to także program związany w Synodem, który przeżywamy w naszej diecezji, i w ten sposób łącząc się w modlitwie, w rekolekcjach w drodze, chcieliśmy rozważać także nasze miejsce w parafii. Ale też na pielgrzymce staliśmy się taką wielką parafią wspólnoty pielgrzymów w liczbie 8 tys. 130” - mówi ks. Roman Majoch, kierownik trasy PP Tarnowskiej i rzecznik prasowy.

„Tegoroczne pielgrzymowanie upływało nam pod hasłem ‘Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa’. Zastanawialiśmy się nad rolą każdego z nas we wspólnocie, jaką stanowi parafia. Każdy z nas starał się odpowiedzieć na pytanie, jakie jest jego zadanie w parafii, jak mógłby się bardziej zaangażować, ale przede wszystkim prosić o światło Ducha Świętego w tym natchnieniu, odszukiwaniu głębi wspólnoty z Chrystusem poprzez niedzielną Eucharystię - opowiada ks. Kamil Kopyt, wikariusz parafii św. Mateusza, Ewangelisty i Apostoła w Mielcu, przewodnik grupy 16. - Motywy pielgrzymowania są przeróżne, jedni proszą o zdrowie, inni o zdane egzaminy, jeszcze inni, aby Maryja rozwiązała ich problemy rodzinne, jeszcze inni proszą o uleczenie z chorób czy uzależnień, jeszcze inni proszą o wskazanie drogi życiowej, powołania życiowego, każdy z pielgrzymów idzie z inną intencją”.

Pielgrzymi pokonali ok. 236 km w dziewięć dni. Nad przebiegiem pielgrzymowania czuwał ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pielgrzymki Tarnowskiej. Najmłodsze dzieci na pielgrzymce miały 4 i 5 miesięcy, a najstarszy pątnik - 86 lat.

Podczas Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę cztery pary wypowiedziały sakramentalne „tak”. Ich gośćmi i świadkami były tysiące pielgrzymów. Dwa śluby odbyły się w Zabawie, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Związek małżeński zawarli tam Krzysztof i Anna z grupy nr 14 oraz Kinga i Łukasz z grupy nr 19. Dwa śluby miały też miejsce w sanktuarium w Okulicach. Słowa przysięgi małżeńskiej wypowiedzieli tam Paweł i Małgorzata z grupy nr 7 oraz Adrian i Katarzyna z grupy nr 12. „Drugi dzień naszej pielgrzymki to taki szczególny znak, kiedy spoglądamy na rodzinę, i modlimy się za rodzinę, i w naszej wspólnocie jest takie wydarzenie, jak śluby na pielgrzymce. To są ci pielgrzymi, którzy poznali się na pielgrzymce, i chcieli wobec wszystkich pielgrzymów powiedzieć o swojej miłości” - opowiada ks. Roman Majoch.

Jedną z par, która wzięła sakrament małżeństwa drugiego dnia pielgrzymki, byli Katarzyna i Adrian z grupy 12: „Poznaliśmy się cztery lata temu na pielgrzymce, więc postanowiliśmy, że chcemy wrócić na trasę jako małżeństwo. Ślub na pielgrzymce przebiega bardzo tradycyjnie. Pogoda nam dopisywała, a z mężem u boku pielgrzymowało się zdecydowanie lepiej” – mówi Katarzyna.

„Pielgrzymowanie wciąga, droga do Matki Bożej, która nas później prowadzi przez cały rok, atmosfera, która jest na pielgrzymce jest niepowtarzalna i do tego chce się wrócić” – podkreśla Katarzyna. „Naszą główną intencją jest opieka nad naszym nowo zawartym małżeństwem” – dodaje Adrian.

W 37. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej szło ok. 700 dzieci. „Jest to takim znakiem naszego pielgrzymowania, że w czasie każdej pielgrzymki mamy dość dużą ilość dzieci, które wędrują ze swoimi rodzicami. Więc to nie tylko dzieci, ale całe rodziny, które wędrują na Jasną Górę. I to jest też taki szczególny znak na dzisiejsze czasy – że te rekolekcje w drodze nie przeżywają tylko osoby dorosłe, czy młodzież, ale całe rodziny” - podkreśla ks. kierownik trasy.

Na szlaku Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej obecni byli także misjonarze diecezjalni i zakonni pracujący w Afryce, Ameryce Południowej i Rosji. Pielgrzymi także w tym roku materialnie wspierali misje. Pielgrzymów odwiedzał na trasie bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej, który modlił się szczególnie o pokój na świecie.

Jedną z intencji pielgrzymki była intencja wynagradzająca za zniewagi wobec Obrazu Matki Bożej jasnogórskiej, z tej okazji pielgrzymi nieśli cała drogę obraz Matki Bożej Jasnogórskiej: „Z tego, co się dzieje w Polsce, wiadomo jak pokazywany jest Obraz (Matki Bożej jasnogórskiej przyp. red.), więc my od samego Tarnowa niesiemy Ikonę Matki Bożej cały czas. Były modlitwy wynagradzające i przepraszające za to, co się dzieje” - opowiada Elżbieta Czernik, która pielgrzymuje 31. raz na Jasną Górę.

„Po raz pierwszy kiedy poszłam na pielgrzymkę i miałam okazję leżeć krzyżem przed Jasną Górą, to mnie urzekło, i od tej pory co roku wracam. Wydaje mi się, że to jest jakaś siła, która powraca co roku - opowiada Maria Barnaś, po raz 5. na pielgrzymce – Modlitwa jest czymś takim na pielgrzymim szlaku, dzięki czemu możemy się oderwać od rzeczywistości. Według mnie pielgrzymka jest czymś, co nas zamyka od tego świata zewnętrznego, czymś, co nam pozwala znaleźć swój środek”.

„Dużą motywacją dla mnie są pielgrzymi, którzy nie tylko w czasie pielgrzymki, ale przez cały rok się przygotowują, organizują, pytają kiedy, jak, spotkania, są motorem napędowym całej pielgrzymki – podkreśla ks. Kamil Kopyt – Zawsze, kiedy wchodzimy do Częstochowy i widzimy wieżę klasztorną, to nasza grupa oddaje pierwszy pokłon Maryi poprzez uklęknięcie, a tutaj to już tylko łzy, wzruszenie, radość, najbliżsi, którzy nas witają”.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska składa się z dwóch części, które podążają co Częstochowy dwoma różnymi trasami. Trasy te niejednokrotnie się przecinają i pokrywają, mimo to w dość znaczący różnią się od siebie. W skład części „A” wchodzą grupy od 1 do 13. W skład części „B” wchodzą grupy od 14 do 25.

Jak co roku na trasie pielgrzymki towarzyszyło pątnikom diecezjalne Radio RDN Małopolska i Radio RDN Nowy Sącz.

Pielgrzymi z Tarnowa spotkali się na wspólnej Mszy św. o godz. 17.00 na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski, a koncelebrował bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy, który wędrował pieszo, a w czasie pielgrzymki głosił nauki rekolekcyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem