Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielkopostne pieśni zabrzmiały w Skarbimierzu

VII Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu-Osiedle.

Grand Prix dla chóru „Cantate Deo” z Dzierżoniowa.

3 marca 2018r. Skarbimierz – Osiedle rozbrzmiewał pieśniami wielkopostnymi, bowiem ponad 300 wykonawców uczestniczyło w VII Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej.

Reklama

Przegląd rozpoczęły przesłuchania konkursowe w holu gimnazjum w Skarbimierzu. Jury konkursowe wysłuchało i oceniło 5 solistów, 8 zespołów i 8 chórów z województw: opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Decyzją Jury w składzie: Grażyna Kotecka - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu (Przewodnicząca Jury), Jana Koronkiewicz – kierownik Klubu wojskowego w Brzegu, Łukasz Kotecki- muzyk, nauczyciel muzyki zdecydowało przyznać:

Grand Prix Przeglądu - chórowi Cantate Deo z Dzierżoniowa (kierownik chóru- Tadeusz Krupnik)

Reklama

Solisci – kategoria dziecięca
1. miejsce - Dominik Budziński z Brzegu
3.miejsce - Natalia Budzińska z Brzegu
wyróżnienie – Patrycja Mikus z Makowic

Soliści -
2.miejsce – Ewelina Dawczyk z Blachowni
2.miejsce – Daria Maryszczak z Brzegu

Zespoły dziecięce-
1. miejsce- Schola parafialna „ Anioły Najświętszego Zbawiciela z Blachowni (kierownik zespołu – Ewelina Dawczyk)


wyróżnienie – Schola „Kruszynki” z Kruszyny (kierownik zespołu Bartosz Banasiuk)

Zespoły:
1. miejsce – zespół rodzinny Rajms ze Skarbimierza i Bielic (kierownik zespołu Magdalena Jadczyk)
2. miejsce – zespół „Słonko” z Łambinowic
3. miejsce – zespół „Przeczowskie Skowronki”
3.miejsce –kwartet z Parafii Podwyższenia Krzyża św. z Brzegu

Chóry:
1. miejsce – chór „Non Nobis” z parafii MB Łaskawej ze Zgorzelca (kierownik chóru Małgorzata Duda)
2. miejsce – chór „Cantabile” z MOK w Kędzierzynie- Koźlu (kierownik chóru Jolanta Stefaniak)
2 miejsce- chór im. Św. Maksymiliana z Brzegu (kierownik chóru siostra Anna Majewska)
3. miejsce chór „Cantate Domino” ze Skarbimierza – Osiedle (kierownik chóru Magdalena Jadczyk)
3. miejsce- chór Canto Unitis” z Lewina Brzeskiego (kierownik chóru Paweł Ślęzak).

Jury podkreślało wysoki poziom wykonawców natomiast najważniejszym dla organizatorów była szczególna atmosfera imprezy, wspólne śpiewanie i rozmowy uczestników oczekujących na werdykt oraz możliwość spotkania się wrażliwych ludzi.

W koncercie galowym w kościele w Skarbimierzu wysłuchaliśmy 9 pięknych pieśni. Nagrody wręczali Janusz Wójcik doradca Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzej Pulit wójt Gminy Skarbimierz oraz ksiądz dziekan Stanisław Grzechynka proboszcz parafii pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu.

Szczególnym momentem było wspólne wykonanie „Bogurodzicy” na męskie głosy oraz wspólne wykonanie pieni „Gaude Mater Polonia” na zakończenie Przeglądu.

Przegląd odbywał się pod patronatem Ks. Biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Wrocławskiej, Andrzeja Buły Marszałka Województwa Opolskiego i Andrzeja Pulita - Wójta Gminy Skarbimierz.

Organizatorzy – Parafia pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, GZS w Skarbimierzu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu dziękują z pomoc partnerom : Nadleśnictwu Brzeg, Bankom Spółdzielczym Grodków - Łosiów, Brzeg i Oława, restauracji „Inspiracja” ze Skarbimierza i Piekarni Paulinka z Brzegu. Dziękujemy partnerom medialnym: TVP3 Opole, TV Skarbimierz, Radiu Park, Radiu Doxa, Radiu Rodzina, Gość Niedzielny – Wrocław i Gazecie Brzeskiej.

Serdecznie dziękuję moim pracownikom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu oraz członkom Klubu seniora w Skarbimierzu za szczególne zaangażowanie w czasie Przeglądu.

2018-03-05 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przegląd Filmów Dokumentalnych

[ TEMATY ]

przegląd

Anna Przewoźnik/Niedziela

Wielkie bitwy, bohaterscy żołnierze, cudowne ocalenie – tak najkrócej można określić tematykę filmów, które pokazane zostały podczas VII Przeglądu Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych w Częstochowie. Setna rocznica wojny polsko – bolszewickiej, stała się pretekstem do pokazania wielu nie do końca znanych historii.

Przegląd Filmów został zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia: Przegląd Filmów Dokumentalnych

„Okazją, towarzyszącą tegorocznej edycji, była setna rocznica zmagań Polaków z bolszewicką Rosją – mówi Anna Dąbrowska, sekretarz Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Dodaje – Przesłanie przeglądu jest wciąż takie samo, czyli próbujemy przypominać historie Polski, polskich bohaterów, który wciąż nam wskazują, jak powinniśmy być dumni ze swojej przeszłości. To byli często ludzie wielu talentów, niezwykłych cech, nierzadko odrzucani przez kolejne epoki. Przegląd to przypomnienie o tym, „Skąd nasz ród”.

Prezentacja filmów odbywała się w auli muzealnej od 6 do 8 marca br.

Przegląd rozpoczął się seansem przedpołudniowym dla młodzieży. Byli uczniowie trzech częstochowskich szkół średnich i jednej podstawowej wraz z nauczycielami. Wstępem do projekcji była krótka prelekcja historyka, dr. Sławomira Błauta, redaktora katolickiego tygodnika „Niedziela”.

Dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski podkreślał, jak ważne jest utrwalanie pamięci o waleczności Polaków, wśród młodszych pokoleń - Myślę, że młodzi ludzie poprzez oglądanie tych filmów bardziej zainteresują się historią może sami zaczną tworzyć filmy, które będą cały czas przypominać o naszej historii.

Przez trzy przeglądowe dni, widzowie mogli spotkać reżyserów, a nawet aktorów prezentowanych produkcji. Wśród zaprezentowanych filmów, znalazł się zapis wspomnień ostatnich uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Dokument zrealizował Jacek Bąk. Nagranie powstało w 2005 r. kiedy wszyscy mieli już ponad sto lat. W dokumencie znalazły się także wspomnienia członków rodzin. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dokumentaliści, dziennikarze z Kuriera Galicyjskiego ze Lwowa: Anna Gordijewska oraz Aleksander Kuśnierz - współtwórcy filmu „Nikt im iść nie kazał". Zależało nam na pokazaniu tego, iż Lwów jest częścią historii Polski, a wiele wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką miało w nim miejsce i na jego obrzeżach powiedział Aleksander Kuśnierz. Podkreślił, że tematyka przeglądu filmów jest bliska lwowskim dokumentalistom, ponieważ uczestnicy wojny walczyli nie tylko o kraj, ale także o kulturę i religię.

W sumie, podczas Przeglądu, zostało zaprezentowanych osiem filmów.

Prezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Marek Gizmajer podsumowując VII Przegląd Filmów Niepoprawnie Prawdziwych zaznaczył: - Historia jest nauczycielką życia, ona nie jest jeszcze dopowiedziana do końca. Nasza Polska przeszłość ma jeszcze dużo białych plam, bardzo dużo niedopowiedzeń. My stale odkrywamy naszą przeszłość i jej się uczymy. Przez prawie trzy pokolenia mieliśmy historię zakłamaną. Rok 1920, to bardzo ważna rocznica. My byliśmy przez wiele lat uczeni o naszych klęskach wojennych, a zapominamy, że wygraliśmy też wojnę, i to bardzo ważną, która uratowała Europę. Potrafiliśmy pokonać Rosję i o tym, i naszych bohaterach musimy przypominać, odkrywać ich na nowo. Przegląd filmowy jest bardzo dobry na dzisiejsze czasy, bo dzisiaj mamy kulturę obrazkową – dodaje prezes KSD.

Gośćmi honorowymi Przeglądu byli przedstawiciele V Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. brygady Andrzeja Galicy w Przemyślu, który za pielęgnowanie pamięci o Generale otrzymał Medal Custos Veritatis (Strażnik Pamięci). Drugim uhonorowanym Medalem został Aleksander Markowski, artysta malarz, pedagog.

Przegląd Filmów Dokumentalnych odbywa się pod honorowym patronatem metropolity częstochowskiego, abp Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

USA: znany lider ewangelikalny Mark Galli przyjął wiarę katolicką

2020-09-21 15:15

[ TEMATY ]

wiara

twitter.com

Mark Galli - jeden z najbardziej wpływowych liderów wspólnot ewangelikalnych w Stanach Zjednoczonych przyjął wiarę katolicką. Przez ostatnich siedem lat pełnił funkcję redaktora naczelnego ewangelikalnego miesięcznika „Christianity Today”. W przeszłości był pastorem Kościoła prezbiteriańskiego.

Mark Galli zasłynął w ostatnich latach z krytyki prezydenta Donalda Trumpa. Zastrzega jednak, że jego nawrócenie nie miało motywów politycznych, lecz jest owocem osobistego dojrzewania. Zapewnił zarazem, że wstępując do Kościoła katolickiego, nie wyrzeka się swych ewangelikalnych przekonań.

Informujący o nawróceniu Marka Galli dziennik „La Croix” zauważa, że nie jest to przypadek odosobniony. Podobną drogę wybrało w ostatnich latach wiele ważnych osobistości wspólnot ewangelikalnych w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w środowisku akademickim.

CZYTAJ DALEJ

Świętowanie urodzin św. Franciszka

2020-09-22 23:17

Archiwum organizatorów

Tak się bawiono przed rokiem

Tak się bawiono przed rokiem

Fundacja Brat Słońce zaprasza na dzień św. Franciszka. Cykliczne wydarzenie realizowane co roku na placu przed Bazyliką św. Franciszka ( przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie) tym razem odbędzie się w niedzielę, 4 października pod hasłem „Ekologia od Franciszka do Franciszka”.

Reprezentująca organizatorów Karolina Górska napisała: „Zapraszamy na coroczne wydarzenie plenerowe, świętowanie urodzin św. Franciszka z Asyżu. Każdego roku ma ono inną nazwę oraz temat. Najczęściej w ostatnich latach były to tematy poszczególnych misji franciszkańskich na świecie, w tym roku jest to ekologia, temat niezwykle potrzebny oraz „na czasie”. Chcemy wspólnie odpowiedzieć na apel Kościoła i promować chrześcijańskie zaangażowanie o świat jako nasz wspólny dom.”

Jak informują organizatorzy, franciszkańskie myślenie w ekologii i przesłanie encykliki papieża Franciszka Laudato si’ przedstawi wykład o. Stanisława Jaromi. Zainteresowani spotkają także działaczy innych organizacji, np. Polskiego Klubu Ekologicznego czy Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska.

O godz. 11. W bazylice św. Franciszka rozpocznie się Msza św. inaugurująca z kazaniem o. Stanisława Jaromi, który będzie mówił o aktualności św. Franciszka w naszych dzisiejszych zmaganiach ekologicznych. A ponadto będzie się też modlił w intencji ekologów, także tych, których już nie ma wśród nas.

Zachęcając do skorzystania z propozycji, Karolina Gorska napisała: „Przez cały dzień zapraszamy na warsztaty, wykłady, koncerty, wystawy i filmy. Centrum spotkania, jak zwykle, będzie na skwerze franciszkańskim. Tam będą czekać na was aktywiści różnych inicjatyw franciszkańskich oraz zaproszeni goście. Będą poczęstunki, zabawy i konkursy dla dzieci. Najwięcej miejsca zajmie główny tegoroczny temat czyli zaangażowanie ekologiczne po chrześcijańsku. Specjalne stoisko przygotuje działający od prawie 40 lat Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA.” Przedstawicielka organizatorów zachęca także do skorzystania z bogatej oferty warsztatów dla młodzieży i dorosłych z ekologii oraz praktycznych porad ekologicznych. Zaznacza: „Chętnie poznamy i Wasze rady o najlepszych codziennych praktykach ekologicznych oraz metody edukacji i wdrażania dobrych rozwiązań ekologicznych”.

Zwraca też uwagę na zaplanowane na godz. 12. I 13. aukcje charytatywne, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie ekologicznej farmy w Kakooge pn. „Zasiej DOBRO w Ugandzie”. Podkreśla: „Przedmioty licytowane pochodzą w Ugandy, przekazane przez Sekretariat Misyjny Krakowskiej Prowincji Franciszkanów oraz książki z autografem o. Bogusława Dąbrowskiego – misjonarza przebywającego w Ugandzie od 19 lat, założyciela szkoły zawodowej w Kakooge i pomysłodawcy farmy.”

Urodziny św. Franciszka uświetnią koncerty zespołów: projekt Steeped oraz Fioretti. Partnerem wydarzenia jest Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA) . Wszystkie szczegóły świętowania można poznać na funpage’u Fundacji Brat Słońce oraz stronie internetowej www.bratslonce.pl

Zachęcając do udziału, podajemy ramowy program wydarzeń:

10:30 Rozpoczęcie z zespołem Fioretti

11:00 Msza św. inaugurująca – Bazylika św. Franciszka

12:00 – 15:00 Warsztaty ekologiczne

12:00 i 13:00 – aukcja charytatywna dla akcji ekologiczna farma – „Zasiej Dobro w Ugandzie”

14:00 – konkurs wiedzy z zakresu ekologii dla młodzieży

14:30 - Wykład o franciszkańskim przesłaniu Encykliki papieża Franciszka Laudato si’ – o. Stanisław Jaromi

15:00 Koncert projektu Steeped

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję