Reklama

Niedziela młodych diecezji legnickiej

Najmłodszy Oddział w Diecezji

Marek Staroń - prezes Oddziału
Edycja legnicka 8/2005

Oddział KSM przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach został powołany przez Zarząd Diecezjalny 21 listopada 2004 r. podczas obchodów uroczystości patronalnej KSM-u, święta Chrystusa Króla Wszechświata w legnickim kościele pw. Jana Chrzciciela. Polkowicka wspólnota narodziła się i pracowała wspólnie od dłuższego czasu, ale dopiero niedawno zdecydowaliśmy się wejść w struktury Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. Wiele czynników, bodźców z „zewnątrz”, utwierdziło nas w przekonaniu, że będzie to trafna decyzja.
Nasz parafialny Oddział formalnie liczy 21. członków, którymi są gimnazjaliści, licealiści i studenci. Wbrew pozorom mamy już na swoim koncie pewne osiągnięcia. W październiku 2004 wystawiliśmy w naszym kościele pantomimę pt. Syn marnotrawny, potem powtórzyliśmy nasz występ na VI Turnieju Piłki Siatkowej w Rudnej. Ponadto razem ze Wspólnotą Ruchu Światło-Życie zorganizowaliśmy w Domu Parafialnym kilka dyskotek dla dzieci ze szkół podstawowych, a także przez cały Adwent wspólnie przygotowywaliśmy poranne śniadanka dla dzieci uczestniczących w nabożeństwach roratnich. Dzięki dobrej atmosferze w Domu Parafialnym zorganizowaliśmy własnego, bezalkoholowego Sylwestra. Często wyjeżdżamy na rekolekcje KSM-u, które przybliżają nas do Pana Boga, pomagają rozmawiać z nim; poznajemy tam fantastycznych ludzi.
9 naszych członków w dniach 17-18 grudnia w legnickim Caritas przyrzekło uroczyście pracować nad sobą, aby być godnym członkiem KSM-u. W naszym Oddziale swe obowiązki pełni kierownictwo, w skład którego wchodzą: Marek Staroń (prezes), Filip Odrobina (z-ca prezesa), Marta Bonieńska (skarbnik), Łukasz Gruba (sekretarz) i Anna Szymańska (z-ca sekretarza). Naszym księdzem asystentem, a zarazem opiekunem jest ks. Piotr Skrzęta.
W tym roku skupimy się na przygotowaniu duchowym do Światowych Dni Młodzieży - Kolonia 2005. Dodatkowo ważne miejsce w naszym rozwoju duchowym zajmie dialog o Eucharystii, który właśnie tak bardzo w tym roku zaleca Ojciec Święty.
Dla wszystkich zainteresowanych - spotykamy się w każdy poniedziałek na Mszy św. o godzinie 18.00, a po niej zbieramy się w salce mieszczącej się na plebanii. Zapraszamy wszystkich chętnych, bo jesteśmy po to, aby sobie pomagać i pokazać, że potrafimy razem działać.

Reklama

Egzorcyści przypominają: realne istnienie diabła to prawda wiary

2019-08-23 16:34

vaticannews / Watykan (KAI)

Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, i który dokonał wyboru, buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, która od zawsze należała do doktryny chrześcijańskiej – przypomina Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. W wydanej wczoraj deklaracji egzorcyści ucinają wszelkie dywagacje na temat realnego istnienia diabła, które pojawiły się w Kościele po wywiadzie, którego udzielił ostatnio przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

SZTAJNER BOŻENA

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i Papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": „Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze

2019-08-24 18:26

it / Jasna Góra (KAI)

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. - Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło - wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. - Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.

BPJG

Kardynał zauważył jednak, że „chyba takie zwolnienie jest mu potrzebne”. - Żebym pomyślał, że nie można się ciągle z czymś ścigać. Myśleć- ile zrobiliśmy, ilu osobom pomogliśmy. Po prostu trzeba iść rytmem Ewangelii a tam nie ma wyścigów - powiedział.

Przeczytaj także: Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

Wytrawny pątnik, bo to kolejna piesza pielgrzymka papieskiego jałmużnika, podkreśla, że „pielgrzymowanie to nie jest przejście iluś kilometrów czy zmaganie się ze swoim ciałem”. - To wreszcie marsz w dobrym kierunku i chwila na zastanowienie czym jest Kościół, jakie jest moje miejsce w Kościele, bo pielgrzymka to wyznanie wiary – dodał kard. Krajewski.

Zapytany o Kościół w Polsce widziany z perspektywy Watykanu odpowiedział: „jakie by nie były burze, to Kościół jest zawsze Chrystusowy i to jest najważniejsze”.

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle wraz z pielgrzymami wkroczył w progi Kaplicy Matki Bożej. Nie uklęknął jednak tuż przed Cudownym Obrazem, w miejscu dla niego przygotowanym, a w przedsionku prezbiterium, tuż przy kracie.

W 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej przyszło ok. 2 tys. osób. Przyjechała też grupa rowerowa. W ciągu czterech dni pątnicy pokonali ponad 120 km. Hasłem rekolekcji było wołanie: „Stworzycielu Duchu przyjdź!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem