Reklama

Niedziela młodych diecezji legnickiej

Najmłodszy Oddział w Diecezji

Niedziela legnicka 8/2005

Oddział KSM przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach został powołany przez Zarząd Diecezjalny 21 listopada 2004 r. podczas obchodów uroczystości patronalnej KSM-u, święta Chrystusa Króla Wszechświata w legnickim kościele pw. Jana Chrzciciela. Polkowicka wspólnota narodziła się i pracowała wspólnie od dłuższego czasu, ale dopiero niedawno zdecydowaliśmy się wejść w struktury Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. Wiele czynników, bodźców z „zewnątrz”, utwierdziło nas w przekonaniu, że będzie to trafna decyzja.
Nasz parafialny Oddział formalnie liczy 21. członków, którymi są gimnazjaliści, licealiści i studenci. Wbrew pozorom mamy już na swoim koncie pewne osiągnięcia. W październiku 2004 wystawiliśmy w naszym kościele pantomimę pt. Syn marnotrawny, potem powtórzyliśmy nasz występ na VI Turnieju Piłki Siatkowej w Rudnej. Ponadto razem ze Wspólnotą Ruchu Światło-Życie zorganizowaliśmy w Domu Parafialnym kilka dyskotek dla dzieci ze szkół podstawowych, a także przez cały Adwent wspólnie przygotowywaliśmy poranne śniadanka dla dzieci uczestniczących w nabożeństwach roratnich. Dzięki dobrej atmosferze w Domu Parafialnym zorganizowaliśmy własnego, bezalkoholowego Sylwestra. Często wyjeżdżamy na rekolekcje KSM-u, które przybliżają nas do Pana Boga, pomagają rozmawiać z nim; poznajemy tam fantastycznych ludzi.
9 naszych członków w dniach 17-18 grudnia w legnickim Caritas przyrzekło uroczyście pracować nad sobą, aby być godnym członkiem KSM-u. W naszym Oddziale swe obowiązki pełni kierownictwo, w skład którego wchodzą: Marek Staroń (prezes), Filip Odrobina (z-ca prezesa), Marta Bonieńska (skarbnik), Łukasz Gruba (sekretarz) i Anna Szymańska (z-ca sekretarza). Naszym księdzem asystentem, a zarazem opiekunem jest ks. Piotr Skrzęta.
W tym roku skupimy się na przygotowaniu duchowym do Światowych Dni Młodzieży - Kolonia 2005. Dodatkowo ważne miejsce w naszym rozwoju duchowym zajmie dialog o Eucharystii, który właśnie tak bardzo w tym roku zaleca Ojciec Święty.
Dla wszystkich zainteresowanych - spotykamy się w każdy poniedziałek na Mszy św. o godzinie 18.00, a po niej zbieramy się w salce mieszczącej się na plebanii. Zapraszamy wszystkich chętnych, bo jesteśmy po to, aby sobie pomagać i pokazać, że potrafimy razem działać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Była premier Hanna Suchocka laureatką tegorocznej nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

2020-06-04 10:15

[ TEMATY ]

nagroda

youtube.com

Była premier RP Hanna Suchocka została tegoroczną laureatką nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Została wyróżniona m.in. za "owocny udział w stworzeniu fundamentów III Rzeczypospolitej". Z uwagi na pandemię laureatka odbierze wyróżnienie jesienią.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest od roku 2004 i została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, miasto Wrocław, Kolegium Europy Wschodniej, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Przyznawana jest osobom, które uosabiają "myślenie o państwie, jako dobru wspólnym", a także instytucjom, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Nagroda wręczana jest zawsze 4 czerwca. W tym roku, z powodu pandemii uroczystość się nie odbędzie. Laureatka odbierze wyróżnienie prawdopodobnie dopiero jesienią – poinformował w czwartek wrocławski magistrat.

W uzasadnieniu wyboru tegorocznego laureata, kapituła Nagrody podkreśliła, że wyróżnienie zostało przyznane m.in. "za owocny udział w stworzeniu fundamentów III Rzeczypospolitej".

"Myślenie o państwie, jako dobru wspólnym, to jest ta lekcja, którą wciąż mamy do odrobienia. Cała transformacja była próbą stworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Państwa rozumianego jako dobro wspólne, gdzie wszyscy czujemy się za nie odpowiedzialni" – mówiła Hanna Suchocka, komentując wyróżnienie.

Jak powiedziała, nagroda jest dla niej wielkim zaskoczeniem. Podkreśliła, że od początku transformacji Jan Nowak-Jeziorański był jej szczególnie bliski. "On zawsze nazywał mnie Hanką, ja nazywałam go wujem. Nigdy nie zakładałam, że mogę uzyskać nagrodę, którą on ustanowił" – dodała.

Dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Sekretarz Kapituły Nagrody uzasadniając wybór tegorocznej laureatki podkreślił, że Hanna Suchocka po przełomie 1989 roku dążyła do demokratycznych przemian w naszym kraju. "Na stanowisku premiera stała na straży wolności, demokracji oraz poszanowania prawa. Niejednokrotnie udowodniła, iż są to wartości dla niej najwyższe" – powiedział dr Juzwenko.

Z kolei prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę na ogromny wkład Hanny Suchockiej w rozwój samorządności oraz idei samorządu terytorialnego. "Nie możemy zapominać, że to rząd Hanny Suchockiej jest autorem reformy samorządowej, zakładającej wprowadzenie powiatów i dużych województw. Z dzisiejszej perspektywy widzimy, jak ważna była tamta inicjatywa i jak mocno przyczyniła się do budowy samorządu, który znamy dzisiaj. Szczególnie we Wrocławiu jesteśmy za to bardzo wdzięczni" – podkreślił Sutryk.

Hanna Suchocka urodziła się w 1946 r. Była pierwszą w Polsce kobietą na stanowisku premiera. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Została odznaczona Orderem Orła Białego.

W latach 1992–1993 była Prezesem Rady Ministrów, w latach 1997–2000 ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, a w latach 2001–2013 ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim. W latach 1980–1985 i 1989–1991 była posłanką na Sejm PRL VIII kadencji i na Sejm kontraktowy, a w latach 1991–2001 na Sejm I, II i III kadencji. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję