Reklama

Świadectwo Nadzwyczajnego Szafarza Komunii św.

Źródło umocnienia

Od ponad pięciu lat posługuję w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. Zanoszę również Komunię św. chorym do domu. Obecnie odwiedzam trzy osoby. Są to obłożnie chorzy, osoby mieszkające samotnie, które ze światem zewnętrznym spotykają się tylko przy okazji wizyty lekarza lub niezbędnych odwiedzin kogoś z rodziny.
Początki wizyt odznaczały się zawsze pewną dozą nieufności ze strony chorych lub rodziny: świecki przynosi Komunię św.?... Każde kolejne spotkanie, w każdym przypadku, odznaczało się coraz większą otwartością chorych, a po kilku tygodniach widać było niekłamaną radość z możliwości przyjęcia Komunii św. w niedzielę. Rodziny chorych również akceptują moje stałe wizyty w niedzielne przedpołudnie.
Odwiedzam chorych w każdą niedzielę i w uroczystości (np. Wielki Czwartek, Wszystkich Świętych). Dla chorych, którzy mogą tylko wysłuchać Mszy św. niedzielnej w radiu lub uczestniczyć w niej za pośrednictwem telewizji, Komunia św. staje się dopełnieniem przeżywania radości niedzieli. Dla osób samotnych czas po obrzędzie Komunii św. jest okazją do rozmowy, czasem do wyżalenia się, wiele razy problemy chorych możemy powierzyć Bogu we wspólnej modlitwie (np. rozważając tajemnice różańcowe), dlatego zawsze staram się przeznaczyć kilkanaście minut na pozostanie z chorym i rozmowę. Jestem też źródłem informacji o tym, co wydarzyło się w parafii, zanoszę prasę katolicką.
Do systematycznego odwiedzania chorych skłania mnie ich ogromna potrzeba częstego umacniania się Eucharystią, o czym zawsze mnie zapewniają, i ich wdzięczność, wyrażana każdorazowo w zapewnieniu o modlitwie za mnie. Zawsze też podkreślają swoją wdzięczność dla księdza proboszcza, który wystąpił przed 6 laty z inicjatywą posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Również dla mnie posługa ta jest źródłem umocnienia. Patrząc na zmagania chorych, widząc ich wiarę i pokładanie ufności w Bogu, ciągłą nadzieję i cichość, z jaką przyjmują swoje cierpienia, uczę się pokory, przyjmowania woli Bożej, przede wszystkim szacunku dla cierpienia drugiego człowieka, cierpliwości i wrażliwości, a także umiejętności słuchania.
W liście apostolskim Mane nobiscum, Domine Jan Paweł II pisze w punkcie 28: „Tylko po wzajemnej miłości i trosce o potrzebujących zostaniemy rozpoznani jako prawdziwi uczniowie Chrystusa. To właśnie jest kryterium, według którego będzie mierzona autentyczność naszych celebracji eucharystycznych”. Czytając te słowa, uświadamiam sobie odpowiedzialność tej posługi, potrzebę osobistej formacji duchowej, ale jednocześnie wiem, że przez nią jestem bardziej zaangażowany w życie Kościoła. Chwała Panu!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję