Reklama

Polska

Abp Ryś: młodzi chodzą do kościoła, ale co wiedzą o Bogu?

W mojej archidiecezji prawie połowa młodych ludzi chodzi regularnie do kościoła. Co ci ludzie jednak wiedzą o Bogu? Czy znają Go? – powiedział 24 października metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w watykańskim Biurze Prasowym. Był on jednym z pięciu uczestników briefingu, jaki codziennie odbywa się w przerwie Synodu Biskupów i który prowadził dyrektor Biura Greg Burke.

[ TEMATY ]

młodzi

abp Grzegorz Ryś

Episkopat.pl

Na wstępie polski ojciec synodalny, który przemawiał jako czwarty uczestnik tego spotkania, przyznał, że tak jak jego poprzednik – biskup z Kamerunu – po raz pierwszy bierze udział w takim zgromadzeniu. Podkreślił, że jest to bardzo ważne wydarzenie dla całego Kościoła, zwłaszcza z punktu widzenia ewangelizacji. Wymienił następnie trzy najważniejsze, jego zdaniem, punkty związane z głównymi tematami tego Synodu.

Pierwsza to znalezienie odpowiedniego, najlepszego sposobu słuchania zarówno młodych ludzi, jak i duchowieństwa, szczególnie zaś biskupów, łącznie z papieżem, między sobą. W tym kontekście arcybiskup wyraził uznanie Ojcu Świętemu za wprowadzenie zasady trzyminutowej ciszy po każdym wystąpieniu ojców synodalnych i innych mówców. Taka krótka cisza ogromnie pomaga w skupieniu, ale też przemyśleniu każdej wypowiedzi – podkreślił abp Ryś.

Za drugi ważny element uznał dokonywanie właściwego rozeznania. Pomocą w tym są m.in. rekolekcje dla młodzieży, które pomagają jej w tym. Ale i tu najistotniejsze jest przede wszystkim wsłuchiwanie się w głos Boga - dodał.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę na inny ważny czynnik tego Synodu, jakim jest różnorodność na wielu płaszczyznach. Dotyczy to także młodzieży, która też jest bardzo zróżnicowana zależnie od kraju, części świata, regionu itp. W tym kontekście mówca nawiązał jeszcze raz do swego poprzednika z Afryki, który mówił o kościołach w jego kraju, pełnych wiernych i zauważył, że w Polsce również nadal świątynie są pełne, w tym także młodych ludzi. Zaznaczył, że w jego archidiecezji prawie połowa młodzieży chodzi co niedziela do kościoła. Zaraz jednak zapytał: „Co ci ludzie wiedzą o Bogu? Czy znają Go?”.

Hierarcha wskazał na wielką rolę ewangelizacji w procesie wychowania i dodał, że stoi na czele komisji ds. nowej ewangelizacji w łonie episkopatu Polski. Podkreślił, że z różnych badań wynika, iż największą wartością dla młodych jest rodzina, co – dodał – ma także związek z chrześcijańskim systemem wartości. Te same badania wskazują jednocześnie, że wiara w tym środowisku stoi na dalszym miejscu. Przejawia się to także w rozumieniu znaczenia najważniejszych świąt chrześcijańskich: Bożego Narodzenia i Wielkanocy bardziej w kategoriach tradycji i zwyczajów rodzinnych niż w ich wymiarze religijnym i duchowym – podkreślił arcybiskup łódzki.

Reklama

Później dziennikarze, uczestniczący w briefingu, mogli zadawać pytania hierarchom. Odpowiadając na kilka z nich, skierowanych właśnie do niego, m.in. na temat miejsca i znaczenia bierzmowania w Kościele, abp Ryś wyraził wątpliwości, czy Synod jest w stanie w pełni rozwiązać to zagadnienie. Jednocześnie oświadczył, że episkopat polski uchwalił niedawne wytyczne duszpasterskie na temat bierzmowania tak, aby przypominać wiernym i podkreślać, czym jest ten sakrament i co robić, aby pozostawiał on trwały ślad u tych, którzy go przyjmują. Zdaniem arcybiskupa w Polsce ponad 90 proc. wiernych akceptuje przystąpienie do bierzmowania, ale powstaje pytanie, co dalej dzieje się z nimi po przyjęciu go.

Hierarcha podkreślił również, w odpowiedzi na inne pytanie, rolę i znaczenie adoracji i modlitwy w umacnianiu wiary młodego pokolenia. Zaznaczył, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod religijnego oddziaływania na młodych, podobnie zresztą jak na ogół wiernych.

2018-10-24 16:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Nie nadaje się do posługi w Kościele ten, który mówi „ja, ja, ja”

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Nie może budować Kościoła człowiek, który nie wie, co to jest grzech i nie potrzebuje nawrócenia – mówił abp Grzegorz Ryś, nominat metropolita łódzki do pielgrzymów i 450–osobowej grupy wędrowców Skautów Europy 1 października na Świętym Krzyżu.

Tradycyjnie już w ostatnią sobotę września i pierwszą niedziela października w świętokrzyskim sanktuarium przybywali Skauci Europy z całego kraju, którzy przybyli, by pokłonić się Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Frukacz, kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję