Reklama

Niedziela Częstochowska

„Apostoł Miłosierdzia Bożego” ma nową redakcję

[ TEMATY ]

Częstochowa

spotkanie

miłosierdzie

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

- W ostatnich latach kult Bożego Miłosierdzia trochę nam się „rozmył”. Głęboko wierzę, że wasza praca pozwoli przywrócić mu odpowiednie miejsce w życiu – powiedział abp Wacław Depo błogosławiąc nową redakcję pallotyńskiego kwartalnika „Apostoł Miłosierdzia Bożego”. Ta znajduje się w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia, a pismo funkcjonuje na rynku już niemal 19 lat.

Idea Miłosierdzia Bożego i akt oddania się Kościoła i świata tej sprawie były szczególnie akcentowane za pontyfikatu Jana Pawła II. Dziś zdaniem abp Wacława Depo ten kult uległ pewnemu uproszczeniu. – Przyzwyczailiśmy się wszystko składać na Miłosierdzie Boże mówiąc „Pan Bóg to jakoś załatwi”. Tym samym bardzo sprytnie zwalniamy się z wysiłku. Otóż Miłosierdzie Boże nie jest przykrywką naszej słabości i bezczynności, tylko domaga się współpracy. Nie tylko poprzez powtarzaną modlitwę, ale i dzieła miłosierdzia – powiedział w rozmowie z Radiem Fiat Metropolita częstochowski.
Ksiądz Arcybiskup zwrócił ponadto uwagę na pewien bolesny fakt nieznajomości podstawowych przymiotów kultu związanego z Bożym Miłosierdziem. – Gdybym zapytał ludzi młodych, ale i starszych też, jakie są uczynki miłosierne co do duszy, to obawiam się, że odpowiedziałaby mi jedynie cisza. A więc jak jest w praktyce to Miłosierdzie Boże realizowane? Tu jest szerokie pole do działania i „Apostoł…” ma tu niebagatelną rolę do spełnienia – przekonuje abp Wacław Depo.

„Apostoł Miłosierdzia Bożego” jest kwartalnikiem wydawanym od 1994 roku przez Księży Pallotynów. Redakcja pisma znajduje się w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia. Od prawie dwóch lat koordynatorem zespołu jest ks. Jarosław Rodzik. – Koordynatorem. Nie redaktorem naczelnym. Naczelnym jest u nas Jezus Chrystus – stanowczo podkreśla pallotyn.

Sam tytuł czasopisma wyraźnie wskazuje, z jaką tematyką będzie miał do czynienia czytelnik. Jednak ks. Jarosław Rodzik zapewnia, że nie determinuje on treści. – Tytuł jedynie profiluje naszą działalność. Istotą „Apostoła ..” jest oczywiście miłosierdzie, ale ukazywane z różnych perspektyw: teologicznej, duszpasterskiej, biblijnej. Wszystko to w formie reportażu, wywiadu, relacji itp. – mówi koordynator pracy redakcji kwartalnika. Ksiądz Jarosław Rodzik zdradził nam, że w niedalekiej perspektywie jest przekształcenie pisma w dwumiesięcznik. Stąd też przenosiny do nowej redakcji.

Reklama

W kolegium redakcyjnym obok osób duchownych zauważamy wielu świeckich zaangażowanych w powstawanie kolejnych numerów pisma. Ks. Jarosław podkreśla, że to cecha bardzo charakterystyczna dla pallotynów. – Nasz patron określany jest mianem człowieka, który wyprzedził swoją epokę. To prekursor zaangażowania ludzi świeckich w Kościele. W czasach kiedy żył Pallotti odległość między Kościołem hierarchicznym a laikatem była ogromna. A on powiedział ludziom świeckim: „Jesteście Kościołem i swój potencjał powinniście poświęcić dla Chwały Bożej”. „Apostoł.. „ jest więc dziełem wspólnym świeckich, księży i sióstr zakonnych – wyjaśnia ks. Jarosław Rodzik.

Kwartalnik szerzy kult Miłosierdzia Bożego w myśl słów Pana Jezusa, które powiedział do św. Faustyny: „Mów światu o Moim miłosierdziu, niech pozna cała ludzkość niezgłębione miłosierdzie Moje” .

- Staramy się, aby za pośrednictwem naszego czasopisma, orędzie o miłosiernej miłości Boga docierało do jak największej liczby ludzi- zaznacza ks. Jarosław Rodzik.

2013-02-06 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To będzie wielkie podziękowanie!

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Łagiewniki

Maria Fortuna-Sudor

W samo południe, 18 sierpnia br. w Domu Duszpasterskim przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach rozpoczęła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającemu się wydarzeniu - III Pielgrzymce Czcicieli Bożego Miłosierdzia. W spotkaniu, które poprowadziła rzecznik sanktuarium Małgorzata Pabis, wziął udział: ks. dr Franciszek Ślusarczyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i ks. Zygmunt Kosowski, prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Jak poinformowano dziennikarzy, tegoroczna pielgrzymka, której przyświeca hasło: „Droga Miłosierdzia – drogą nadziei”, rozpocznie się już w sobotę 20 sierpnia o godz. 20.00, kiedy w bazylice zostanie odprawione nabożeństwo – „Droga Miłosierdzia”, któremu będzie przewodniczyć ks. Franciszek Ślusarczyk. Niedzielne Msze św. z zawierzeniem pielgrzymów i świata Bożemu Miłosierdziu zostaną odprawione o: 9.00, 10. 30, 12.00, 13.30, 15. 20 i 18.00. Na godz. 12.00 jest zaplanowana uroczysta suma pod przewodnictwem bp. Jana Zająca, a o 15 rozpocznie się Godzina Miłosierdzia, a po niej Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

CZYTAJ DALEJ

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Duszniki – Zdrój. Wprowadzenie relikwii Św. Teresy Benedykty od Krzyża

2022-07-02 20:53

[ TEMATY ]

Edyta Stein

św. Teresa Benedykta od Krzyża

Duszniki ‑ Zdrój

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani wraz wiernymi i relikwiami św. Teresy Benedykty od Krzyża

Kapłani wraz wiernymi i relikwiami św. Teresy Benedykty od Krzyża

Obchodzony w kurorcie Rok Edyty Stein to czas wielu inicjatyw naukowych i kulturalnych, stanowiących okazję do spotkania z patronką Europy.

W dniach od 1 do 2 lipca w Dusznikach miała miejsce konferencja naukowa poświęcona pamięci wielkiej filozof i zarazem wielkiej mistyczce naszego stulecia. Gościem specjalnym był o. Szczepan Praśkiewicz karmelita bosy, teolog i publicysta, Relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, który nie tylko wygłosił okolicznościową konferencję, ale i 2 lipca wprowadził relikwie świętej do miejscowego kościoła św. Ap. Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję