Reklama

Aspekty

Stulecie niepodległości ze świętym Marcinem

W historyczny dzień w setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy uroczystość odpustową ku czci patrona naszej parafii świętego Marcina.

[ TEMATY ]

rocznica niepodległości

odpust św. Marcina

Kotla

Mateusz Kempa

Uroczysta Msza św. w kościele w Kotli

Uroczysta Msza św. w kościele w Kotli

Msze św. poprzedziła krótka projekcja filmowa na temat historii Polski oraz biografia świętego Marcina. Następnie o godzinie 12. odezwały się dzwony naszej wieży, które nadały ton do odśpiewania Hymnu Narodowego. Mszy przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Tadeusz Zgórski pracujący w parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Przed Kościołem były rozdawane flagi państwowe. Po Komunii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmówiona została litania do św. Marcina i wyruszyła procesja eucharystyczna wokół świątyni. Na zakończenie uroczystości proboszcz obdarował rogalikami przedstawicieli władz i stowarzyszeń, a także wszystkich uczestników sumy odpustowej. Rogaliki upiekły panie z sołectw: Chociemyśl, Moszowice i Kotla w liczbie ponad jednego tysiąca. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Boże coś Polskę.

2018-11-12 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup poświęcił ołtarz i dwa witraże w Kotli

[ TEMATY ]

Kotla

św.Marcin

Mateusz Kempa

bp. Tadeusz Lityński uroczyście pobłogosławił i poświęcił Ołtarz główny w kościele parafialnym pw. św Marcina w Kotli

bp. Tadeusz Lityński uroczyście pobłogosławił i poświęcił Ołtarz główny w kościele parafialnym pw. św Marcina w Kotli

W Czwartą Niedzielę Adwentu ks. bp. Tadeusz Lityński uroczyście pobłogosławił i poświęcił Ołtarz główny w kościele parafialnym pw. św Marcina w Kotli oraz dwa witraże - jeden po renowacji a drugi nowy ufundowany.

Ksiądz Biskup w homilii nawiązał do początków pojawienie ołtarza w Biblii. Wskazał że Ołtarz jest łącznikiem nieba i ziemi. O poświęconych witrażach powiedział ks. biskup że są katechezą mówiącą o przedstawionych wydarzeniach i postaciach. Patron kościoła jest wyjątkowo bliski księdzu biskupowi ponieważ kościół w Jego rodzinnej miejscowości również był pod wezwaniem św Marcina, a imię Biskupa do bierzmowania to właśnie Marcin, podkreślił ks. biskup. Wizyta księdza Biskupa była powodem radości i dziękczynienia że po 5 latach ołtarz główny w pełni zabłysnął swoim blaskiem. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim zaangażowanym w to wielkie dzieło. Ołtarz w kotelskim kościele pochodzi z VIII w. był wielokrotnie przemalowywany jak pozostałe jeszcze w kościele elementy: Ambona, 3 ołtarze boczne, chrzcielnica z 1845 r. pojedyncze figury oraz organy z 1928 r. Dzięki ofiarności parafian oraz dotacjom zewnętrznym możliwe będą dalsze prace

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję