Reklama

Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów

Niedziela łódzka 44/2001

Wzorem ubiegłych lat, 11 października br., w bazylice archikatedralnej w Łodzi miał miejsce Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Na zaproszenie abp. Władysława Ziółka konferencję wygłosił oraz Mszy św. koncelebrowanej przez ok. 250 kapłanów przewodził ks. prof. Janusz Nagórny, kierownik Katedry Teologii Moralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. " Pogodzenie się z własną słabością nie jest do pogodzenia z Duchem Świętym - powiedział we wprowadzającym słowie Ksiądz Arcybiskup. - Dzisiejsze, przełomowe pod różnym względem czasy domagają się od kapłanów bardzo głębokiej i intensywnej formacji duchowej". Po wspólnym odmówieniu przedpołudniowej Liturgii Godzin Ksiądz Profesor wygłosił konferencję pt. Kapłan jako znak Miłosierdzia Bożego w dzisiejszym świecie. "Pomimo tak dramatycznych wydarzeń, które dokonują się w świecie, ludzie nie rozumieją Miłosierdzia Bożego, wynika to z przyjęcia przez nich fałszywej wizji wolności - podkreślił Ksiądz Profesor. - Nasza kapłańska tożsamość jest najściślej związana z Chrystusem, który jest Najwyższym Kapłanem oraz Jego Kościołem". Wśród cech, które powinny charakteryzować współczesnego kapłana, Konferencjonista wymienił: pokorę - kapłan, który uważa, że jest bezgrzeszny, nikogo nie nawróci; radość z każdego człowieka, który powraca do Boga; przeciwstawianie się fałszywej tolerancji. Należy strzec się i przezwyciężać rutynę, pokusę psychologizowania, starać się o cierpliwość w konfesjonale.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. Ksiądz Profesor ukazał Eucharystię jako źródło Miłosierdzia Bożego. Odnosząc się do słów czytań z księgi proroka Malachiasza, Kaznodzieja ostrzegał przed zagrażającymi często kapłanowi pokusom zniechęcenia i znużenia wobec dramatu obojętności otaczającego nas świata. Równie przytłaczające jest doświadczenie zła. Jedynie w wiernym wypełnianiu naszych obowiązków przychodzą do nas radość i szczęście. Kryzys modlitwy, który dotyka wielu ludzi, sprawia, że zapominają oni o tym, co jest źródłem mocy i aktywności duchowej. Bez modlitwy pustoszeje serce człowieka, bez modlitwy nie można ożywić serc tych, którzy odeszli od Boga. Tymczasem Jezus mówi: "proście", "szukajcie", "kołaczcie". Ewangelia zawiera także cudowne zapewnienie: "Ojciec Niebieski da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą". Ksiądz Profesor wezwał słuchaczy do odpowiedzi na pytanie: jakie miejsce zajmuje Eucharystia w moim życiu?

Arcypasterz przemawiając na zakończenie spotkania w bazylice, podkreślił, że odbywa się ono w 30. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II, w pierwszą rocznicę wyniesienia na ołtarze Papieża Jana XXIII. Podziękował także Księdzu Profesorowi, biskupom, kapłanom, diakonom, klerykom i wiernym. Zachęcił też, aby kapłani podzielili się przeżyciami, które stały się ich udziałem z wiernymi w parafiach. Wspólny posiłek w seminaryjnym refektarzu umożliwił wzajemny kontakt księżom pracującym na co dzień w daleko nieraz od siebie położonych parafiach archidiecezji i był ostatnim punktem spotkania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

[ TEMATY ]

apel

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Misjonarz miłosierdzia wezwał jednocześnie krytyków Ojca Świętego, „aby się nawrócili i przestali czynić zamęt”.

Jak zaznaczył w swoim facebookowym tekście wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, papież Franciszek jest człowiekiem Jezusa, modlitwy, Bożego Słowa i rozeznawania.

„Nie boi się stawiać trudnych spraw. Widzę w nim ewangelizatora, który szuka sposobu, aby zanieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi. Widzę pasterza, który chce, aby wielu ludzi wróciło do sakramentów, do Pana, do Kościoła. Ojciec Święty Franciszek - skromny, naturalny, odważny” – zauważył duszpasterz i wskazał, że papież ten jest dla niego „wzorem człowieka kochającego Jezusa, bliźniego i Kościół”.

Wykładowca akademicki podkreślił, że nauczanie Franciszka wyrasta z niezgody na „ziemską wielkość Kościoła, butę wierzących, konserwowanie przestarzałych form, które już dziś życia nie dają”. „Jest natomiast zgoda na Jezusa, Ewangelię i prawdziwą miłość. Nie ma to nic wspólnego z liberalizmem, ale jest naśladowaniem gestu Chrystusa.

Nie rozumieją tego w Kościele ci, którzy widzą Ewangelię tylko przez pryzmat Tradycji i przeszłości. Oczywiście, Tradycja Kościoła jest ważna, ale tradycje, dotychczasowe rozwiązania, a nawet poglądy, niejednokrotnie także w zakresie teologii, mogą się zmieniać, a często muszą się zmieniać” – stwierdził kapłan diecezji bielsko-żywieckiej.

W opinii rekolekcjonisty, papież denerwuje tych, którzy marzą o wielkości Kościoła, żyją resentymentem przeszłości i iluzją. „Oni nie czytali Biblii, wiarę znali tylko z kazań, a mszy słuchali, choć nie rozumieli, zamiast uczestniczyć aktywnie, jak to było w starożytności i do czego na szczęście wrócił Sobór Watykański II oraz reforma liturgiczna za św. Pawła VI” – dodał i zwrócił uwagę, że drogą do odrodzenia wiary nie jest powrót do „starego Kościoła”, ale „przyjęcie Jezusa jako Pana, codzienne karmienie się Słowem Bożym, radość z celebracji Eucharystii, która nie tylko jest ofiarą, ale także ucztą, radość z ewangelizowania, doświadczenie żywej wspólnoty chrześcijan oraz wychodzenie na peryferie”.

„To jest Ewangelia. I tylko taki Kościół, widzący Piotra w biskupie Rzymu i apostoła w biskupie diecezjalnym może dać świadectwo tego, że Jezus żyje i warto z Nim być. Przy jednoczesnym otwarciu na współpracę z chrześcijanami niekatolikami, którzy też żyją z Jezusem” – wezwał, podając przykłady osób dopatrujących się zamętu w Kościele, oskarżających papieża o herezję.Ks. Sawa zachęcił do podjęcia modlitwy do Ducha Świętego za papieża oraz ofiarowania za Franciszka jednego wyrzeczenia w tygodniu.

„Dosyć obrażania papieża ze strony katolików. Wzywam tych wszystkich występujących przeciwko papieżowi, aby się nawrócili i przestali czynić zamęt” – powtórzył. Zarazem zaprosił, także chrześcijan z innych denominacji, do dania „wspólnego świadectwa miłości do Jezusa i Kościoła”.„A czytając różne teksty i oglądając nagrania, w których znieważa się Ojca Świętego oraz dokonuje się apoteozy przeszłości, dawajmy jasne świadectwo naszego przywiązania do Ewangelii, Kościoła i Franciszka. Tego Kościół potrzebuje” – zakończył ewangelizator.

CZYTAJ DALEJ

Narodowy Marsz Życia 2020 już 22 marca

2020-01-24 10:48

[ TEMATY ]

marsz dla życia

narodowymarszzycia.pl

22 marca 2020 r. kolejny już raz ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia.

Prezentujemy informacje Organizatorów:

Będzie to centrum obchodów Narodowego Dnia Życia, który zgodnie z uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Dlatego też nasz ogólnopolski Marsz ma być przede wszystkim radosną i pozytywną afirmacją życia człowieka od urodzenia do naturalnej śmierci. Będziemy jednak domagać się także poważnego traktowania spraw które są fundamentem życia narodowego i chrześcijańskiej cywilizacji życia.

Upomnimy się między innymi o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, wypowiedzenie przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ubiegłoroczny Marsz, który zgromadził ponad 20 000 osób był przede wszystkim manifestacją solidarnych rodzin.

Jesteśmy przekonani, że będzie nas jeszcze więcej w tym szczególnym roku św. Jana Pawła II. Pamiętamy, że uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – była odpowiedzią Polskiego Parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia.

Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję