Reklama

Katecheci świadkami Ewangelii

Barbara Jańczuk
Edycja zamojsko-lubaczowska 13/2005

Katecheci jako wspólnota zjednoczona w Kościele mocą Ducha Świętego otrzymała wielki dar zaufania i możliwości bycia uczniami i wyznawcami Jezusa Chrystusa, a jednocześnie nauczycielami i wychowawcami młodego pokolenia. Nakłada on na katechetów bardzo dużą odpowiedzialność za właściwy przekaz prawd wiary. Muszą oni zatem w imię powierzonej im misji Kościoła posiadać z jednej strony konkretne przygotowanie teologiczne, z drugiej zaś znajomość nauk humanistycznych, dających możliwość odpowiedniego przekazu treści wiary zawartych w Ewangeliach.
Papież Jan Paweł II podkreśla w adhortacji o katechizacji konieczność pójścia katechetów śladem Jezusa nauczającego, którego słowa, przypowieści i rozprawy nie dają się nigdy oddzielić od Jego osoby. W takim ujęciu życie Jezusa okazuje się nieustannym nauczaniem. Dlatego też katecheci są wezwani do naśladowania swojego Nauczyciela i tak jak On mają wychowywać nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem swojego życia, będącym realizacją głoszonego Słowa Bożego. Osoby powołane zatem przez Boga i autorytet Kościoła muszą być świadkami Chrystusa nauczającego, zobowiązane są stawać się nimi nieustannie, czemu służy wspólnotowa formacja katechetów. Aby codziennie dawać świadectwo swojej wiary, powinni widzieć Chrystusa jako kogoś konkretnego, będącego centralną Osobą i zawsze w Niego się wpatrywać, niezależnie od trudności i laicyzacji współczesnego świata. Nauka płynąca z Ewangelii pomimo upływającego czasu jest niezmienna, zachowująca tę samą wartość wychowawczą jak za czasów nauczającego Chrystusa.
Katecheci w świetle nauki Ojca Świętego mają stać się na wzór Jezusa autorytetem dla katechizowanych, nieustannie pracować nad formowaniem własnych postaw moralnych oraz wychowawczych. Nie powinni koncentrować się na samych sobie, na swoich problemach, poglądach oraz postawach myślowych. Ich zadaniem jest wpajanie nauki Ewangelii, a nie własnych opinii i zapatrywań widzianych oczami zwykłego, świeckiego człowieka.
Współczesne pokolenie katechizowanych potrzebuje od nas, katechetów, przewodnictwa, nieustannej miłości i akceptacji. Dlatego nauczanie stawia wobec uczących konieczność stałego wysiłku, orientowania się na bieżąco zarówno w zakresie treści, jak i metodologii oraz aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty kościelnej. Do aktywnego oddania się sprawie Bożej potrzebna jest świadomość maksymalnej otwartości na zamiary Boga wobec nas. Katechetom i wychowawcom potrzebne jest ciągłe dokształcanie i doskonalenie się, odkrywanie na nowo przesłania nauki płynącej z Ewangelii dla współczesnego, wyniszczonego małodusznością i desakralizacją świata.
Katecheci zatem to przede wszystkim autentyczni chrześcijanie, którzy w sposób właściwy, zgodny z nauką Kościoła, wypełniając swoje posłannictwo, do tego samego wychowują i pociągają ludzi. Do takiego oddania się Bogu i poświęcenia wszystkiego dla Jego sprawy zdolni są tylko ci katecheci i wychowawcy, którzy pracę na niwie Pańskiej podjęli, aby być wiernymi wezwaniu Bożemu. W świetle tych prawd katecheci muszą być ludźmi wielkiego formatu. Maksymalnie otwarci na realizację swojego powołania tam, gdzie zostają posłani lub z własnej inicjatywy podejmują pracę formacyjną, odpowiadając w ten sposób na wezwanie Boże oraz misję otrzymaną od Kościoła.

1 grosz za 1 kilometr

2019-07-16 11:47

Marian Banasik
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 23

„Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa” – pod takim hasłem obchodzony jest w dniach 21-28 lipca br. XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.

W tym roku akcja odbywa się w perspektywie zbliżającego się Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego (październik 2019), ogłoszonego przez papieża Franciszka. W swoim komunikacie przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur SVD podkreśla: „W tym czasie, wpatrując się w postać św. Krzysztofa, którego imię w języku greckim oznacza «niosącego Chrystusa», otaczamy naszą troską polskich misjonarzy i misjonarki na całym świecie i w odpowiedzi na ich prośby pragniemy ofiarować im pomoc w zakupie środków transportu. Za organizację tej pomocy odpowiedzialna jest powołana przez Konferencję Episkopatu Polski misyjna organizacja – MIVA Polska (Mission Vehicle Association). (...) MIVA Polska zachęca do szczególnej modlitwy za wszystkich poruszających się po drogach, aby wszyscy docierali szczęśliwie do celu podróży. Przypomina też o odpowiedzialności użytkowników za bezpieczeństwo na drogach i konieczności tworzenia kultury oraz wzajemnego szacunku na drogach”.

Przekazane każdego roku podczas Tygodnia św. Krzysztofa i Akcji św. Krzysztof środki transportu są niezbędne w różnorakiej pomocy świadczonej przez misjonarzy i misjonarki przez dzieła dobroczynne czy rozwojowe, szczególnie na rzecz ubogich, chorych i potrzebujących. Ułatwiają one również pracę ewangelizacyjną misjonarzom, którzy często pracują i służą w bardzo trudnych warunkach.

Bp Mazur podaje konkretne fakty: w ubiegłym roku dzięki zebranym funduszom MIVA Polska zrealizowała 97 projektów w 34 krajach świata na 647 różnych pojazdów dla misjonarzy: 40 samochodów (najczęściej terenowych), 3 busy, 2 ambulanse, 2 traktory, 1 mototaczkę, 64 motocykle i motorowery, 516 rowerów dla katechistów, 3 łodzie, 2 quady, 3 skutery śnieżne, 5 wózków inwalidzkich, 3 konie i 3 wozy. Z pomocy skorzystali misjonarze Fidei Donum, bracia i księża oraz siostry zakonne, a także misjonarze świeccy. Łącznie przekazana suma wyniosła 2 719 085,22 zł.

MIVA Polska powstała w Roku Jubileuszu 2000 jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Konferencja Episkopatu Polski na swoim 370. Posiedzeniu Plenarnym 7 października 2015 r. powołała MIVA Polska jako kościelną publiczną osobę prawną i zatwierdziła jej statut. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 marca 2016 r. MIVA Polska otrzymała osobowość prawną.

Więcej informacji na stronie: www.miva.pl .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Usiąść u JEGO nóg

2019-07-21 17:56

Beata Pieczykura

– Cieszymy się, że w naszej wspólnocie goszczą redaktorzy „Niedzieli”.

Beata Pieczykura/Niedziela

Pisma, które ponad 90 lat służy Kościołowi i Polsce. Mam nadzieję, że „Niedziela” zagości w naszych domach naszej parafii – powiedział do licznych wiernych ks. Andrzej Chrzanowski, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Makowiskach 21 lipca w ramach Niedzieli z „Niedzielą”.

Zobacz zdjęcia: Dzień z „Niedzielą” w Makowiskach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem