Reklama

Wydarzenie Tygodnia

Święci patroni

Święci są wśród nas, chodzili naszymi drogami, dzielili podobne troski, dźwigali takie same problemy. Teraz orędują za nami. I choć ziemia diecezji sosnowieckiej nie może pochwalić się imponująca liczbą świętych czy błogosławionych, to jednak nie może zapomnieć o tych, którzy zmarli w opinii świętości, a pracowali na jej terenach. Najbardziej znaną osobą, wobec której toczy się proces beatyfikacyjny, jest współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, matka Teresa Kierocińska. Nie sposób zapomnieć o błogosławionych ks. Ludwiku Gietyngierze i ks. Maksymilianie Binkiewieczu, pracujących m.in. w Strzemieszycach, Będzinie i Sosnowcu. Na uwagę zasługuje również postać sługi Bożej Wandy Malczewskiej czy bł. ojca Narcyza Turchana, gwardiana klasztoru Ojców Franciszkanów w Pilicy. W Olkuszu wspominamy św. Jana Kantego, który przez kilka miesięcy był proboszczem miejscowej parafii.

Matka Teresa Kierocińska

Sytuacja społeczno-ekonomiczna Sosnowca w czasach, gdy przyszło tam pracować matce Teresie Kierocińskiej, była katastrofalna. Gwałtowny napływ ludności spowodował przeludnienie, a w konsekwencji trudną sytuację materialną i poważny kryzys mieszkaniowy. Zróżnicowanie środowiska robotniczego nie sprzyjało rozwojowi jego religijności.

"Sława świętości sługi Bożej Matki Teresy po jej śmierci skłoniła Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus do rozpoczęcia dochodzenia kanonicznego. W czerwcu 1976 r. przełożona generalna - m. Cecylia Czerwińska za zgodą swej Rady mianowała postulatora sprawy beatyfikacyjnej, którym został nieżyjący już o. Michał Machejek OCD" - powiedziała Niedzieli s. Bogdana Batog KDzJ. W maju 1983 r. Konferencja Episkopatu Polski wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, a w czerwcu tego samego roku Kongregacja ds. Świętych wydała dekret "Nihil obstat" w tej sprawie. Nie mając przeszkód na drodze wiodącej do rozpoczęcia sprawy, biskup częstochowski Stefan Bareła powołał specjalny Trybunał, którego zadaniem było przesłuchanie świadków znających sługę Bożą Matkę Teresę.

W latach 1983-88 odbyły się 73 sesje Trybunału, podczas których przesłuchano 68 świadków. 31 grudnia 1988 r. na specjalnej sesji, pod przewodnictwem bp. Stanisława Nowaka, zakończono dochodzenie kanoniczne na szczeblu diecezjalnym. Natomiast 17 lutego 1989 r. akta procesu zostały złożone w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. W kwietniu tego samego roku Kongregacja zatwierdziła ważność tego procesu. 9 lipca 1994 r. w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych złożono "Pozycję o życiu i cnotach sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej", która będzie podstawą do dyskusji dla teologów i kardynałów orzekających heroiczność jej cnót. Ostatecznie, na podstawie ich opinii, Ojciec Święty wydaje dekret o heroiczności cnót danego kandydata na ołtarze. " Tak więc, w przypadku Matki Teresy siostry i wierni muszą się jeszcze modlić o uznanie dekretu heroiczności cnót, a także potwierdzenie tegoż cudem, który musi być również udowodniony kanonicznie" - mówi s. Bogdana.

Ks. prał. Czesław Tomczyk, kanclerz Kurii Sosnowieckiej, który pełnił funkcję przewodniczącego Trybunału beatyfikacyjnego, dał takie świadectwo o Matce Teresie: "Jestem głęboko przeświadczony po przesłuchaniu wielu świadków, że Matka Teresa Kierocińska odznaczała się heroicznością cnót, świętością życia i ufam, że została zaliczona nie tylko do Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ale znajduje się wśród sprawiedliwych, o których Chrystus mówił na Górze Ośmiu Błogosławieństw. A nam trzeba się modlić, by Opatrzność Boża dała znak zewnętrzny, że chce jej beatyfikacji, a wtedy będziemy się cieszyć darem nowej błogosławionej. Będzie błogosławioną ziemi częstochowskiej, wieluńskiej, była przecież córką tamtej ziemi, i będzie błogosławioną Matką tego terenu, gdzie spędziła 25 lat niezmiernie pracowitego i świętego życia."

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

2020-02-17 14:04

[ TEMATY ]

Wojtyłowie

Episkopat

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?

- Kiedy Emilia Wojtyłowa zmarła w 1929 roku, najpierw została pochowana w grobie swoich krewnych, należącym do rodziny Kuczmierczyków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pięć lat później natomiast w 1934 roku została ona ekshumowana i przeniesiona do nowego grobowca w wojskowej części tego samego cmentarza. Oba nagrobki zachowały się do dziś - tłumaczy dr M. Kindziuk. I dodaje: - Na podstawie akt parafialnych oraz dokumentów znajdujących się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, udało mi się też ustalić ponad wszelką wątpliwość, że w 1934 roku ekshumowano nie tylko matkę Papieża, ale również ciała jego dziadków Marii i Feliksa Kaczorowskich oraz brata przyszłego papieża Edmunda Wojtyły. Obecnie wszyscy spoczywają razem w nowym grobowcu kupionym przez Karola Wojtyłę seniora (ojca Karola i Edmunda) po nagłej śmierci Edmunda, która nastąpiła w 1932 r.

Milena Kindziuk ustaliła też na podstawie dokumentów, że Emilia Wojtyłowa została pochowana od razu w Krakowie, a nie w Wadowicach - jak są przekonani mieszkańcy tego miasta, i jak błędnie podają biografie Jana Pawła II.

Te fakty do tej pory w ogóle nie były znane. Wiadomo było jedynie, że matka Papieża zmarła w 1929 roku i że jej grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nowe informacje dotyczące matki Papieża dr Milena Kindziuk z UKSW ustaliła przy okazji przygotowywania książkowej biografii Emilii i Karola Wojtyłów, w związku z planowanym rozpoczęciem ich procesu beatyfikacyjnego oraz ze 100-leciem urodzin św. Jana Pawła II. Książka ukaże się w kwietniu br. nakładem Wydawnictwa „Esprit” oraz „W drodze”. Znajdą się w niej także inne, nowe fakty na temat rodziców i brata Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Szarańcza pustoszy wschodnią Afrykę. Sceny jak z Księgi Wyjścia

2020-02-23 16:58

[ TEMATY ]

Afryka

szarańcza

źródło:vaticannews.va

Przywódcy kościelni we wschodniej Afryce wzywają do podjęcia pilnych działań w związku z niszczycielską inwazją szarańczy. Owady te od grudnia pustoszą siedem krajów tego regionu. Skala zjawiska jest ogromna. „Takiej plagi nie było od 70 lat. Rozgrywają się sceny jak te z Księgi Wyjścia” – czytamy w lokalnej prasie.

Owady doszczętnie niszczą pola uprawne i pastwiska dla zwierząt. Stawką jest zapewnienie żywności dla milionów ludzi. „Szarańcza zagraża życiu i bezpieczeństwu żywnościowemu całych narodów. Wzywamy rządy oraz społeczność międzynarodową do zwiększenia wysiłków w walce z tym kataklizmem” –zaapelował anglikański abp Kenii Jackson Ole Sapit.

Szarańcza pojawiła się w tym kraju w grudniu, w hrabstwie Wajir na północny wschód od Somalii. Rój przyleciał z Etiopii. Od tego czasu owady rozprzestrzeniły się w 17 kenijskich hrabstwach. W zeszłym tygodniu inwazja szarańczy w pobliżu kościoła w Embu spowodowała przerwanie nabożeństwa.

„Ludzie wyszli, aby zająć jej przeganianiem. Spryskujemy je, ale młode owady wciąż wykluwają się ze złożonych jaj” – wyjaśnia Jacob Nzoka, urzędnik Caritas w diecezji Kitui.

W połowie lutego szarańcza dotarła do Sudanu Południowego, kraju gdzie ok. sześć milionów ludzi cierpi głód z powodu zmian klimatycznych, ale także ze względu na przedłużające się konflikty. Szacuje się, że przez Ugandę do kraju przedostał się rój liczący około 2 tys. dorosłych osobników. „Ludzie są załamani, płaczą i proszą Boga o ratunek. Nie dość, że nie udało nam się rozwiązać naszych problemów politycznych, to jeszcze cierpimy przez tę straszną plagę...” – powiedział ks. James Oyet Latansio, sekretarz generalny Rady Kościołów Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję