Reklama

Muzyka w kościele

Miłośnicy organów

Roman Kraszewski
Edycja szczecińsko-kamieńska 44/2001

Organy, będące początkowo instrumentem świeckim, już w średniowieczu znalazły zastosowanie w świątyniach Kościoła chrześcijańskiego na Zachodzie (w Kościele wschodnim organy się nie przyjęły). Ich poważne brzmienie nadal towarzyszyło i dziś towarzyszy Liturgii Eucharystycznej i innym nabożeństwom. W okresie późnego renesansu, a zwłaszcza baroku liczne udoskonalenia techniczne instrumentu i rozwijające się wirtuozowstwo gry na nim sprawiły, że organy stały się instrumentem koncertowym, zaś w związku z brakiem w owych czasach publicznych sal koncertowych kościoły stanowiły miejsca, gdzie artyści prezentowali słuchaczom muzykę organową.

Dziś, mimo iż większość filharmonii dysponuje organami, kościół ze swoimi specyficznymi warunkami akustycznymi i niepowtarzalną atmosferą sprzyjającą skupieniu nadal pozostaje wybornym miejscem uprawiania muzyki organowej i tę okoliczność chętnie wykorzystują organizatorzy koncertów. Na naszym terenie są nimi działacze powstałego w 1996 r. stowarzyszenia. Grupa entuzjastów założyła wówczas Towarzystwo Miłośników Muzyki Organowej. Na jego czele stanął i do dziś pełni funkcję prezesa Leszek Podzierski - z zawodu lekarz homeopata, z zainteresowania miłośnik i znawca muzyki organowej.

Swoją działalnością Towarzystwo objęło północno-zachodni region Polski. W porozumieniu i we współpracy z instytucjami samorządowymi, organizacjami społecznymi i, oczywiście, gospodarzami świątyń zorganizowano cykle koncertowe w kościołach Szczecina, Gorzowa, Świnoujścia i Międzyzdrojów. W Gorzowie Wlkp. odbyło się pięć sezonów koncertowych, w Świnoujściu w kościele pw. Chrystusa Króla - trzy letnie festiwale pod nazwą - Świnoujskie Wieczory Organowe, w tym roku w kościele pw. św. Piotra w Międzyzdrojach miał miejsce letni festiwal "Międzynarodowe Czwartki Organowe" (pisał o nim ks. Marian Jan Wittlieb w 58. numerze Niedzieli) . W Szczecinie miejscem koncertów organowych stał się kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po serii koncertów poświęconych muzyce francuskiej w 1996 r., odbyło się pięć festiwali organowych im. J. S. Bacha w latach 1997-2001. Historyczne organy zbudowane przez Gruneberga w 1880 r. zostały w tym czasie poddane gruntownemu remontowi, przeprowadzonemu przez firmę organomistrzowską Lecha Skibińskiego. Dzięki temu tegoroczny V Festiwal był szczególnie okazały. Wystąpiło sześciu organistów - Hans Fagius ze Szwecji, Silvano Rodi z Monaco, Fabrice Pitrois z Francji, Christopher Herrick z Wielkiej Brytanii oraz Wolfgang Zerer i Stephan Scharff z Niemiec. Oprócz dzieł Bacha artyści ci prezentowali utwory innych kompozytorów niemieckich, a także muzykę włoską, francuską, angielską i szwedzką.

Zasługą działaczy Towarzystwa Miłośników Muzyki Organowej jest zapraszanie na koncerty wybitnych artystów-organistów z kraju i zagranicy, a także docieranie do licznych sponsorów, dzięki wsparciu finansowemu których możliwe jest organizowanie koncertów. W wypadku koncertów szczecińskich na podkreślenie zasługuje też życzliwość ks. Krzysztofa Jackowiaka, proboszcza kościoła przy placu Zwycięstwa, oraz postawa organisty tegoż kościoła Czesława Matuszewskiego opiekującego się na co dzień historycznym instrumentem. Zaś Leszkowi Podzierskiemu i wszystkim działaczom Towarzystwa należy życzyć dalszych sukcesów w pracy nad propagowaniem pięknej muzyki organowej.

Paradyż: Rozpoczął się I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnim Polski

2019-09-20 11:58

Kamil Krasowski

"Trzeźwość Narodu to wielkie zadanie; w naszych wysiłkach błogosław nam, Panie" - tymi słowami Hymnu Kongresu rozpoczął się I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski pod hasłem "Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Jego obrady odbywają się 20 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

Karolina Krasowska
W czasie Mszy św. inaugurującej Kongres w kościele seminaryjnym

I Konkres Trzeźwości Narodu Ziem Zachodnich Polski rozpoczął się od Mszy św. w kościele seminaryjnym. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński, zaś homilię wygłosił abp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W obradach uczestniczą biskupi, kapłani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie stowarzyszeń i organizacji oraz członkowie Ruchu Społecznego "Ku Trzeźwości Narodu" Ziem Zachodnich Polski, który jest organizatorem Kongresu.

Bp Tadeusz Lityński zwracając się do uczestników Kongresu, zwrócił uwagę na pracę i wielki wysiłek w staraniach o trzeźwość Narodu. - Wysiłek, jeśli ma być zwieńczony sukcesem wymaga modlitwy, ufności i zawierzenia Bogu, pracy organizacyjnej, także w dziedzinie prawnej, ale myślę, że najważniejszym jest wychowanie - podkreślił w czasie Eucharystii bp Lityński.

Zobacz zdjęcia: I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu

- Dzisiaj stajemy przed wyborem: szczęście albo nieszczęście, zdrowie albo choroba, radość albo smutek, szczęście rodziny albo jej kryzys. U źródeł tego wszystkiego niejednokrotnie jest alkohol - tak mówią statystyki. Dlatego chcemy dzisiaj powiedzieć jak ten problem, także w wymiarze duszpasterskiej działalności apostolatu trzeźwości, rozwinąć - dodał Pasterz Diecezji.

W obradach uczestniczą osoby, które współpracują z osobami uzależnionymi od alkoholu. Wśród nich Anna Lederman. - Uważam, że w Polsce od lat są dobre programy leczenia, ale brakuje działania na rzecz ograniczenia picia. Programy terapeutyczne nie rozwiązują problemu osób, które nadużywają alkoholu lub są zagrożone piciem - i to jest powód dla którego przyjechałam ja i kilka osób pracujących razem ze mną - powiedziała terapeutka uzależnień.

Augustyn Wiernicki, wiceprezes Ruchu Społecznego "Ku Trzeźwości Narodu" Ziem Zachodnich Polski : - Dzisiaj po alkohol sięgają 10- i 12- latkowie. Nasze sklepy są na to przygotowane, więc widzimy, że problem zamiast się zmniejszać, cały czas się zwiększa. Co roku przybywa nam statystycznie ilość alkoholu, który wypijamy. Niestety Naród nie dojdzie do dobrobytu, jeśli nie postawimy w pewnym momencie bariery - mówi współorganizator Kongresu.

W czasie obrad przez poszczególnych gości są poruszane następujące tematy:

"Czy Ustawa O Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi daje nadzieję na ograniczenie spożycia alkoholu. Analiza prawna" – mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo luris 

"Jak chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami?" - ks. dr Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

"Trzeźwość a wolność. Wymiar społeczny i indywidualny" – prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, Instytut Historii PAN, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim 

"Model obniżenia spożycia alkoholu w świetle analiz polskich i zagranicznych. Propozycje dokumentów kongresowych" – Augustyn Wiernicki, wiceprezes Ruchu Społecznego „Ku Trzeźwości Narodu" Ziem Zachodnich Polski


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

2019-09-20 21:30

pb / Watykan (KAI)

Trzy wydarzenia zaplanowano w Rzymie z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przypadającego w październiku. Ogłosił go papież Franciszek w 2017 r., aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa.

©Adam Jn/fotolia.com

Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

Pierwszym punktem rzymskiego programu obchodów będą 1 października o 18.00 w bazylice św. Piotra Nieszpory wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym. Przed liturgią o 17.15 odbędzie się czuwanie misyjne połączone z wysłuchaniem świadectw o pracy misjonarzy.

Z kolei 7 października o 15.00 w bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzi kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ta misyjna dykasteria Stolicy Apostolskiej wraz z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poprosiły światową sieć Radia Maryja o organizację tego wydarzenia, które będzie miało charakter międzynarodowy za sprawą bezpośredniej transmisji (także w wersji wideo) za pośrednictwem niemal 80 stacji Radia Maryja na pięciu kontynentach.

Wreszcie w Światowy Dniu Misyjnym, przypadającym w tym roku w niedzielę 20 października, papież Franciszek odprawi o 10.30 Mszę św. na placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem