Reklama

Błogosławieństwo Kongregacji Ruchu Światło-Życie

2013-02-25 11:09

o. Stanisław Tomoń BPJG/ dr

38. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbyła się na Jasnej Górze w dniach 22-25 lutego. To doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych - zarówno księży, jak i świeckich - zgromadziło w tym roku w sanktuarium ponad 1,2 tys. osób. Obecny jest bp Adam Szal, delegat Episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie.

Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) – to jeden z ruchów odnowy. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (nazywany także Oazą Rodzin). Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji.

„Kongregacja zawsze dotyka tego, co nas czeka przez cały rok, czyli ‘Narodzić się na nowo’, to jest ogólny temat, jaki będziemy rozważać przez cały rok formacyjny w Ruchu Światło-Życie – tłumaczy ks. Marek Borowski, Moderator Krajowy Domowego Kościoła - Cieszę się, że zawsze Kongregacja jest taką zapowiedzią, zaczynem, który trzeba potem rozwinąć, żeby to przyniosło plon obfity w naszych sercach”.

Reklama

Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach Kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz przede wszystkim w Częstochowie na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań.

„Myślę, że to jest taki moment, kiedy można napełnić się Duchem Świętym, posłuchać, czym księża biskupi czy nasz moderator chcą nas ubogacić, jakie nowe ścieżki czy nowe drogi nam wskazać, sposoby do tego, aby wychodzić do człowieka i z miłością prowadzić go do Pana Jezusa – mówi Tomasz Żyrek z Katowic, z Domowego Kościoła – Ruch, rekolekcje oazowe były dla mnie tym miejscem, gdzie spotkałem Pana Jezusa, i jest On moim przyjacielem od tamtego momentu. Jesteśmy z żoną w Diakonii Ewangelizacji, i staramy się posługiwać w różnego rodzaju rekolekcjach, na parafiach, ale też staramy się przede wszystkim o to, żeby Pan Jezus był naszym przyjacielem każdego dnia, czy to przez wspólną modlitwę, czy to przez ewangelizację. Staramy się pociągać innych do tego, aby poszli za Panem Jezusem”.

Małgorzata i Marceli Moroń z Katowic działają jako para rejonowa w Domowym Kościele. „Jesteśmy pierwszy raz na tym spotkaniu, bo jesteśmy króciutko w Domowym Kościele, ale jesteśmy zachwyceni tym Ruchem – podkreśla Marceli Moroń – Dla nas, dla małżeństwa dał on bardzo dużo. Ruch daje nam w obecnych czasach przede wszystkim siłę do bycia, i do trwania w tym świecie, poczucie wspólnoty. To jest siła, ogromna siła, to można działać, bo człowiek wie, że za plecami ma ludzi, którzy zawsze pomogą. To jest to, że można ludzi przyprowadzać do Boga. Są różne możliwości, różne rzeczy, które Ruch oferuje. Nam głownie chodzi o to, żeby działać w parafii i pociągać do Jezusa małżeństwa – te, które są w Kościele, ale także te, które się już pogubiły i podążają drogą bez Boga”.

W czasie Kongregacji ze słowem na temat: „Kościół w epoce nowej ewangelizacji – wyzwania i inspiracje” wystąpił bp Edward Dajczak, biskup diec. koszalińsko-kołobrzeskiej. O programie Ruchu na kolejny rok mówił ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie.

W czasie spotkania był też czas na promocję płyty CD zatytułowanej „Światło-Życie”, a nagranej przez zespół NEW LIFE’M. Na krążku znalazły się ‘piosenki roku’, które obierano w Ruchu Światło-Życie na dany rok formacyjny jako swoiste hymny, a które w zamierzeniu miały być widocznym znakiem jedności oaz. Zamysł założyciela Ruchu, ks. Franciszka Blachnickiego był taki, aby poszczególne ‘piosenki roku’ próbować dopasować do hasła danego roku formacyjnego Ruchu. Pomysł nagrania płyty z ‘piosenkami roku’ narodził się w Carlsbergu - Europejskim Centrum Ruchu Światło Życie, podczas warsztatów muzycznych, prowadzonych przez NEW LIFE’M w 2012 r. Premiera tego krążka miała miejsce podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie 23 lutego na Jasnej Górze.

„Płyta powstała z inspiracji ks. Henryka Bolczyka, wieloletniego moderatora Ruchu Światło Życie – mówi Marcin Pospieszalski, członek zespołu NEW LIFE’M – Po naszym graniu w Carlsbergu powiedział: a może byście nagrali ‘piosenki roku’ Ruchu Światło-Życie? Niektóre z nich żyją dosyć krótko, tylko właśnie przez rok, później jakoś odchodzą. I postanowiliśmy nagrać ‘piosenki roku’. Nie są to wszystkie, ponieważ było ich 30, a my wybraliśmy 12, ale jest płyta. Myślę, że ta płyta będzie pełniła takie zadanie, żeby ludzie mogli sobie pewne rzeczy przypomnieć , przypomnieć dobry czas, który mieli w Ruchu Światło-Życie, i który będą mieli. Bo po ta płyta jest”.

Album zawiera dwanaście piosenek w aranżacjach i wykonaniu zespołu New Life'm. Są to: Błogosławiony bądź Ojcze; Dziękuję Bogu dziś; Jezus Chrystus jest moim zbawieniem; Miłość (Wiara choć pierwsza wśród cnót); Nadzieja; Powstań i świeć; Przyjdź Duchu Święty napełnij serca; Serce wielkie nam daj; Uczniowie Pana; Wiele jest serc; Wielki jest Pan; Zwiastunom z gór. Ciekawym dodatkiem jest dołączona książeczka, w której znalazły się teksty o ks. Franciszku Blachnickim, Ruchu Światło-Życie, zespole NEW LIFE’M oraz świadectwa i dużo fotografii. Nagrania odbywały się pod kierunkiem Marcina Pospieszalskiego, członka zespołu NEW LIFE’M, który od 20 lat współtworzy polską muzykę chrześcijańską. Płyta ukazała się w wytwórni Bonart Management (www.bonart.pl) we współpracy z Ruchem Światło-Życie.

Centralnym punktem sobotniego programu była Msza św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 14.00. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„38. Kongregacja (…) przychodzi, aby na modlitwie szukać mocy Bożej do nowych narodzin w wierze, aby szukać Bożej łaski do tego, abyśmy też innych ludzi potrafili do tego nowego narodzenia w Chrystusie prowadzić” - mówił na wstępie ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie.

„Chciałbym wyrazić moją radość i wdzięczność Bogu i ludziom za charyzmat Ruchu Światło-Życie, a przede wszystkim za osoby, które go powołały, i są świadkami darów Ducha Świętego dla Kościoła w Polsce, i poza jego granicami – mówił w homilii abp Wacław Depo – Potwierdzamy dzisiaj z odwagą, że Kościół w Polsce to wspólne prace ewangelizacyjne i modlitwy, trudy i cierpienia, ale również nadzieje, które złożyliśmy w Chrystusie Odkupicielu człowieka i jego niepokalanej Matce. Przyjmując zadanie – ‘narodzić się na nowo’ – przeżywaliśmy już na progu spotkań Kongregacji prośbę do Ducha Świętego, aby nikt nie mógł zabronić nam nowego przylgnięcia do Chrystusa umysłem i sercem, i abyśmy byli świadomi istotnej odpowiedzialności, nierozłącznej z naszą tożsamością katolicką, budując na Chrystusie i na opoce św. Piotra. Wierzymy bowiem, że Bóg jest związany z naszym życiem na zawsze, ponieważ On sam tego chciał, i to ze względu na każdego z nas, każdego bez wyjątku. Dlatego też w czasach trudnych doświadczeń Kościoła i niepewności czasu, mamy szansę wypełnić nasze posłannictwo – światła nowego życia w Chrystusie”.

Tagi:
oaza Ruch Światło‑Życie

Misje nie robią się same

2019-10-06 11:59

Agnieszka Bugała

Krzysztof Wowk/Wowk Digital

Papież Franciszek  ogłosił październik 2019 r. Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Okazją do tego jest setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego Maximum illud. Dokumentem tym pragnął rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego.

Misje nie robią się same i nawet. Prawdopodobieństwo, ze ktokolwiek z nas wyjedzie na misje do Afryki, lub innego kraju jest niewielkie, ale pomagać misjom można z każdego zakątka świata. Jak? Modlitwą.

W odpowiedzi na ten apel Diecezjalna Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza dziś (6 października) o godz. 17.00 do kościoła p.w. św. Bonifacego we Wrocławiu na wspólną modlitwę różańcową.

W planie spotkania jest zmiana tajemnic różańca świętego, wysłuchanie świadectwa z misji, wspólna modlitwa różańcowa za poszczególne kraje i kontynenty, zawierzenie dzieł misyjnych Niepokalanej i - na zakończenie - błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz: mam nadzieję, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego osłabi podziały

2019-10-21 15:13

tk, archwwa / Warszawa (KAI)

Nadzieję na to, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego przyczyni się do zmniejszania głębokich podziałów w polskim społeczeństwie wyraził dziś kard. Kazimierz Nycz. Jeżeli poważnie się zastanowimy nad tym, co mówił kard. Wyszyński, to coś w nas musi drgnąć – powiedział KAI metropolita warszawski tuż po tym, jak ogłosił datę tego wydarzenia. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbędzie się 7 czerwca przyszłego roku na Placu Piłsudskiego.

Episkopat.pl
Kard. Kazimierz Nycz

Pytany o to, czy pamięć o postaci kard. Wyszyńskiego jest wystarczająco dobrze w Polsce zakorzeniona, kard. Nycz odpowiedział: „Trzeba położyć główny akcent na jego duchowość, bo dużo więcej wiemy o kardynale Wyszyńskim jako mężu stanu i kimś, kto bronił człowieka, Kościół, ojczyznę”.

Metropolita warszawski ocenił, że trzeba też wydobyć teksty Prymasa, zwłaszcza wydawane obecnie kolejne tomy „Pro memoria”. Jego zdaniem, zapiski te pokazują osobowość Prymasa - wielką i znaczącą - a równocześnie ukazują go jako dobrego pasterza, który w tamtych trudnych czasach potrafił prowadzić Kościół.

Kard. Nycz ocenił, że w swoich zapiskach czynionych każdego dnia przez kilka dziesięcioleci kard. Wyszyński „odsłania się” jako wielki człowiek miłości bliźniego, aż do miłości nieprzyjaciół. „Przyznaję, bijąc się w piersi, że od tej strony tak bardzo go nie znałem – powiedział metropolita warszawski. - Potrafił to, czego my czasem dziś nie potrafimy, to znaczy odróżniać człowieka od grzechu. Z grzechem walczył, ale człowieka, każdego człowieka, szanował i w tym znaczeniu będzie wzorem na nasze czasy” – dodał hierarcha.

Pytany o to czy beatyfikacja kard. Wyszyńskiego może wpłynąć na zmniejszenie głębokiego podziału w społeczeństwie, kard. Nycz powiedział: „Jeżeli rzeczywiście podejdziemy do tej beatyfikacji, osoby Prymasa i poważnie się zastanowimy nad tym, co mówił i że to, co mówił jest w wielu wypadkach aktualne i ponadczasowe - to coś tam w nas musi drgnąć. Problem jest w czymś innym: żeby drgnęło na dłużej, a nie tylko na 7 czerwca i o to bym bardzo prosił już teraz” – powiedział metropolita warszawski.

Podczas dzisiejszego briefingu z dziennikarzami kard. Nycz zapowiedział też, że w każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada do maja, w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbywać się będą konferencje pod hasłem "Myśląc z Wyszyńskim".

Ponadto 28. dnia każdego miesiąca, a więc w dniu śmierci Prymasa Tysiąclecia - 28 maja 1981 r. - na msze sprawowane wieczorem w katedrze warszawskiej będą zapraszani biskupi z różnych polskich diecezji, a po liturgii będzie wykład o kard. Wyszyńskim.

Uroczystości beatyfikacyjnej 7 czerwca 2020 będzie przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniu kolejnych obchodów Dnia Dziękczynienia. "To będzie wspaniały motyw i powód do dziękczynienia" - zaznaczył kard. Nycz.

Metropolita warszawski stwierdził, że przed całym Kościołem w Polsce stoi teraz zadanie dobrego przygotowania się do tego wydarzenia, w tym poznawania i przybliżania sobie i innym postaci Prymasa Wyszyńskiego. Dodał, że wiele instytucji i podmiotów, w tym media, czeka teraz wielka praca. Dodał, że bogactwo materiałów archiwalnych, radiowych i telewizyjnych może bardzo przybliżyć osobę Prymasa.

Archidiecezja Warszawska uruchomiła dziś oficjalny serwis internetowy poświęcony osobie Stefana Wyszyńskiego: www.prymaswyszynski.pl Rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński zaprosił wszystkie zainteresowane instytucje do współtworzenia tego serwisu, który, jak dodał, ma cel informacyjny i formacyjny.

Podczas briefingu zaprezentowano też logo beatyfikacyjne, które będzie towarzyszyło przygotowaniom do beatyfikacji jak i podczas samej uroczystości. W grafice wykorzystano autograf kard. Stefana Wyszyńskiego, wzbogacony o krzyż i aureolę.

***

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r.

Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych. Kongregacja wyznaczyła relatora, tym samym rozpoczął się etap studium i udowadniania heroiczności cnót sługi Bożego.

Dekret o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia datowany jest na 18 grudnia 2017 r.

Diecezjalny etap procesu ws. cudu toczył się w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, ponieważ to tam, w 1988 roku, nastąpiło domniemane uzdrowienie młodej osoby za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego. Chodzi o niewytłumaczalne medycznie zdarzenie, dotyczące 19-latki, która zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Proces diecezjalny w sprawie cudu zakończył się 28 maja 2013 r. podczas uroczystej sesji w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Licząca 300 stron kompletna dokumentacja medyczna oraz zeznania świadków zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie uznało to zdarzenie za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia.

24 września 2019 r. zebrała się komisja kardynałów i biskupów, która potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem sługi Bożego i zaopiniowała pozytywnie papieżowi.

2 października br., podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Giovanniego Angelo Becciu, papież Franciszek upoważnił Kongregację do ogłoszenia dekretu o cudzie.

***

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą. W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy "Kampinos" AK.

25 marca 1946 Pius XII mianował go biskupem lubelskim (sakrę nominat przyjął 12 maja tegoż roku), a 22 października 1948 powołał go na arcybiskupa Gniezna i Warszawy oraz Prymasa Polski. Na konsystorzu 12 maja 1953 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, ale ówczesne władze nie zezwoliły nowemu purpuratowi na wyjazd do Rzymu po odbiór insygniów kardynalskich. Przyjął je z rąk Piusa XII dopiero 18 maja 1957.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia "Porozumienia", które 14 lutego 1950 podpisali przedstawiciele Episkopatu i władz państwowych. Mimo to, sytuacja coraz bardziej się zaostrzała i 25 września 1953 prymas został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 ks. prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. W okresie rodzącej się "Solidarności" pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego.

Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi

CZYTAJ DALEJ

Reklama

XII Pielgrzymka Pacjentów Kliniki Leczenia Jąkania oraz Osób Wyleczonych z Jąkania

2019-10-22 11:19

Zapraszamy w dniu 09.11.2019 roku do Częstochowy do Klasztoru o. Paulinów na Jasną Górę do udziału w XII Pielgrzymce Pacjentów Kliniki Leczenia Jąkania oraz Osób Wyleczonych z Jąkania.

Idea pielgrzymowania do klasztoru na Jasnej Górze zrodziła się w listopadzie 2008 roku za sprawą o. Jana Tyburczego – jasnogórskiego Paulina. Zaprosił on pacjentów Kliniki na Jasną Górę, aby tam w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski, przed jej cudownym obliczem podziękować za doświadczane łaski powrotu do zdrowia i prosić o siłę „…podołania trudom terapii”. Wtedy też powstał zamysł aby każdego roku w listopadzie spotykać się na Jasnej Górze.

I tak też się stało. Dzięki życzliwości oo. paulinów z klasztoru na Jasnej Górze co roku, w listopadzie, pacjenci kliniki stają przed cudownym obliczem Matki Bożej Częstochowskiej – Uzdrowieniem Chorych i dziękują za otrzymany dar łaski powrotu do zdrowia, proszą o dar wytrwałości w trudach terapii oraz powierzają Jej opiece wszystkich pacjentów i terapeutów Kliniki Leczenia Jąkania.

Pielgrzymka, w naszym zamyśle, oprócz wymiaru religijnego i duchowego, również ma być miejscem spotkania się wyleczonych pacjentów z tymi, którzy jeszcze się leczą i z tymi, którzy po wielu próbach nieefektywnych terapii zwątpili w możliwość wyleczenia się z jąkania. Spotkanie na Jasnej Górze przywraca im wiarę w możliwość powrotu do „życia bez jąkania” i daje im nadzieję na „życie, w którym będą doświadczali radości z bycia sobą”.

Program XII Pielgrzymki:

09:30 – Droga Krzyżowa

/spotykamy się przy I stacji Drogi Krzyżowej na wałach klasztoru /

Rozważania na stacjach Drogi Krzyżowej przygotował ks. Jacek Krzypkowski SDB

11:00 – Msza Św. w Kaplicy Cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski

12:30 –- Rekolekcje – Warsztaty duchowe dla najmłodszych pt. „Twórcza szkoła Modlitwy” oraz dla młodzieży i dorosłych pt. „Rozwijanie i kształtowanie wewnętrznego dialogu: ; warsztaty poprowadzi: ks. Jacek Krzypkowski SDB, sala w DOMU PIELGRZYMA

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem