Reklama

Świat

Co się dzieje po wyborze nowego papieża?

[ TEMATY ]

konklawe

Franciszek

KATARZYNA ARTYMIAK

W chwili, kiedy po odczytaniu kart wyborczych stało się jasne, że osiągnięto większość wskazującą na dokonanie wyboru nowego papieża, ostatni na liście kardynałów – diakonów kard. James Harvey, zaprosił do Kaplicy Sykstyńskiej sekretarza Kolegium Kardynalskiego, abp Lorenzo Baldisseri i mistrza ceremonii papieskich, ks. prałata Guido Marini. W ich obecności Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano zadał wybranemu kandydatowi pytanie: "Czy przyjmujesz swój kanoniczny wybór na Stolicę Piotrową?" Teoretycznie odmowa wyboru jest możliwa, choć konstytucja apostolska "Universi Dominici Gregis" wyraźnie wzywa wybranego do przyjęcia wyboru.

Dziekan Kolegium zapytał następnie nowowybranego papieża o imię, jakie ów sobie wybiera. Otrzymawszy odpowiedź (wybór ten był wolny i niezależny od imion poprzedników), ceremoniarz papieski, pełniący funkcję notariusza, wraz z dwoma innymi ceremoniarzami w roli świadków, sporządził protokół potwierdzający przyjęcie wyboru i wyboru imienia. Dopiero wówczas z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się biały dym potwierdzający wybór.

Reklama

Nowo wybrany papież udał się niezwłocznie, jedynie w towarzystwie kamerlinga Kościoła kard. Tarciso Bertonego i mistrza ceremonii, do przylegającego do Kaplicy Sykstyńskiej niewielkiego pomieszczenia, w którym, spędzi krótką chwilę i założy białą sutannę (trzy rozmiary papieskiej sutanny zostały przygotowane już przed konklawe). Sekretarz Kolegium Kardynalskiego nałoży nowowybranemu papieżowi, już w Kaplicy Sykstyńskiej, biała piuskę, otrzymując odeń w zamian kardynalskie nakrycie głowy.

Jak chce tradycja, sekretarz Kolegium będzie pomiędzy pierwszymi kardynałami mianowanymi przez nowego papieża.

W międzyczasie do Kaplicy Sykstyńskiej przybędzie już Prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein, substytut Sekretariatu Stanu, abp Angelo Becciu; sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti.

Reklama

Odczytany zostanie fragment Ewangelii św. Mateusza (16, 13-19), po czym nowowybrany papież odbierze od kardynałów - elektorów akt hołdu i posłuszeństwa. Nowy papież zaintonuje "Te Deum" i, poprzedzany przez kardynała protodiakona kard. Jean Luis Taurana, który ogłasza wybór wiernym słowami: Annuntio vobis gaudium magnum! Habemus papam: Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum N..., Sanctae Romanae Ecclesiae cardinalem N..., qui sibi nomen imposuit N... (Oznajmiam wam radość wielką: mamy Papieża - Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Pana Kardynała Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego - tu wymienia imię i nazwisko rodowe wybranego - który przybrał sobie imię...).

Nowy papież ukaże się po raz pierwszy na Balkonie Błogosławieństw jako nowowybrany Biskup Rzymu i udzieli pierwszego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - miastu i światu.

2013-03-13 19:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Kościół nigdy nie zgodzi się na święcenie kobiet

[ TEMATY ]

kobieta

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nauczanie Kościoła o niemożliwości święcenia kobiet na kapłanów i biskupów jest nauczaniem trwałym – powiedział dziennikarzom podczas lotu z Malmö do Rzymu Franciszek. Podczas trwającej około 40 minut rozmowy odpowiedział na sześć pytań, zadanych przez dziennikarzy towarzyszących mu w „volo papale”. Dotyczyły one różnych spraw - od polityki imigracyjnej do roli kobiet w Kościele. Papieża pytano też o jego doświadczenia z odnową charyzmatyczną i zielonoświątkowcami, o przyczyny jego niepokoju związanego z handlem ludźmi, sekularyzacją w Europie oraz o spotkanie 24 października z prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro.

Oto polski tekst tej rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję