Reklama

450-lecie Unii Lubelskiej

Wspólne dziedzictwo

2019-07-16 15:55

Anna Gliwa

Archiwum

Opierając się na naszej przeszłości i wspólnej wierze, powinniśmy głosić z zapałem znaczenie tych chrześcijańskich wartości, które stały u początku Unii Lubelskiej. Niech będzie ona inspiracją do odnowy chrześcijańskich społeczeństw - mówił w Lublinie abp Gintras Grušas.

Okazją do radosnego świętowania była 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej między Polską i Litwą. - Było to przypieczętowanie istniejącej prawie 200 lat więzi i współpracy obu narodów. Unia personalna stała się unią realną. Powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, obejmująca w rzeczywistości kilka narodów i języków, wyznań chrześcijańskich i religii. Stała się jednym z najpotężniejszych organizmów państwowych Europy i przetrwała ponad dwa wieki. Nie bez powodu św. Jan Paweł II mówił o Unii Lubelskiej jako poprzedniczce Unii Europejskiej. Tradycja tego wielkiego politycznego dzieła doceniana jest coraz bardziej, zwłaszcza w krajach, których narody zamieszkiwały niegdyś wspólną Rzeczpospolitą - mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Mszy św. rozpoczynającej główne obchody jubileuszowe. - Niech wspomnienie Unii Lubelskiej będzie dla nas inspiracją dla coraz lepszego współdziałania naszych krajów i wspólnego rozwiązywania rodzących się problemów - apelował.

Ku przyszłości

Reklama

W niedzielę, 30 czerwca, w archikatedrze lubelskiej zgromadzili się m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu RP Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji oraz goście z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Węgier. Podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego homilię wygłosił arcybiskup Wilna Gintras Grušas. - Gdy obchodzimy 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, uznajemy jej historyczną doniosłość dla naszych narodów, ale chcemy także wyciągnąć wnioski z jej niedociągnięć - mówił. - Wspominając dzieło Unii Lubelskiej skorzystajmy z okazji, by odnowić nasze indywidualne wezwanie i powołanie, a także wezwanie katolickich narodów, by podjąć społeczne zaangażowanie dla powszechnego dobra wszystkich ludzi, byśmy budowali prawdziwą wspólnotę opartą na chrześcijańskich wartościach - podkreślał. Po wspólnej modlitwie odbyło się uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej na pl. Litewskim oraz oficjalne spotkanie zaproszonych gości poświęcone europejskiemu znaczeniu dziedzictwa Unii.

Tradycja dialogu

W poniedziałek, 1 lipca, jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się w bazylice oo. Dominikanów. To symboliczne miejsce, ponieważ właśnie tu król Zygmunt August dziękował Bogu za podpisanie Unii Lubelskiej. Na koniec ekumenicznej modlitwy abp Stanisław Budzik udzielił zgromadzonym błogosławieństwa krzyżem, który dla Jana Matejki był inspiracją podczas tworzenia obrazu Unii Lubelskiej. Na zaproszenie wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w spotkaniu wzięli udział wojewodowie z całej Polski. Wśród gości i mieszkańców miasta obecna była dyrekcja i młodzież III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, która jako jedyna w Polsce nosi imię Unii Lubelskiej. - Unia podpisana w naszym mieście rozsławiła jego nazwę. Dziękujemy za to, że Lublin kontynuuje tradycję dialogu i szukania jedności. Dzięki mądrości naszych przodków wspominamy dzieło, które przyniosło wspaniałe owoce. Był to przykład dla całej Europy, jak budować przyszłość na wzajemnym poszanowaniu. Niech wszyscy, którzy wspominają to wydarzenie, wyciągają wnioski jak budować teraźniejszość i przyszłość dla dobra naszej małej i wielkiej ojczyzny, dla Europy - mówił abp Stanisław Budzik.

Małe zwycięstwo Węgrów nad lobby LGBT

2019-08-22 17:25

vaticannews / Budapeszt (KAI)

Węgrzy odnieśli małe zwycięstwo nad lobby homoseksualnym w Budapeszcie, po tym, jak środowiska broniące małżeństwa i rodziny oprotestowały kontrowersyjną kampanię reklamową firmy Coca-Cola.

wikipedia.org

Wcześniej w tym miesiącu największy producent napojów na świecie rozpoczął kampanię promującą LGBT. Na dworcach i przystankach autobusowych zawisły plakaty przedstawiające pary jednopłciowe pijące popularny napój oraz hasła: „Miłość to miłość”, „Zero cukru, zero uprzedzeń”, czy „Bez cukru, bez przesądów”. Kampania spotkała się z szerokim protestem ze strony społeczeństwa i polityków.

Ponad 41 tys. podpisów pod petycją na stronie CitizenGO, a także bojkot produktów firmy Coca-Cola w sklepach spowodowały, że międzynarodowa firma wycofała się z tej kampanii reklamowej w stolicy Węgier. Prezes CitizenGO na Węgrzech, Eszter Zaymus, wzywa do dalszego bojkotowania Coli, która nie przestaje lobbować na rzecz LGBT. Podobny apel, w mediach społecznościowych, skierował premier Victor Orbán.

Petycja obywateli Węgier podkreślała, że instytucja małżeństwa zakłada się na nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny oraz że rodzina jest jednostką fundamentalną dla przetrwania narodu. Wzywała ona władze do „trzymania w ryzach lobby LGBT, aby nie narażać na szwank publicznych morale”. Petycja dotyka również tematu prawa rodziców do decydowania o tym, kiedy i jak będą edukować swoje dzieci w temacie ludzkich relacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem