Reklama

Któż jak Bóg!

29 września w Kościele obchodzimy święto Świętych Archaniołów - Michała, Gabriela i Rafała - znanych nam jedynie z Pisma Świętego, gdzie jest ukazana misja, którą każdy z nich ma do spełnienia, oraz z bogatej tradycji, którą przekazuje nam Kościół. Archanioł Michał nazywany jest „wielkim księciem” i pogromcą szatana. W malarstwie przedstawiany jest najczęściej jako anioł przebijający mieczem lub włócznią głowę smoka, który symbolizuje diabła. Wizja ta odnosi się do apokaliptycznego opisu, gdy na czele swego wojska toczy zwycięski bój z Lucyferem. Czczony jest jako szczególny patron Kościoła i opiekun chroniący przed wszelkimi złymi duchami. Jego pomocy wzywają umierający, wierząc, że towarzyszy on duszom zmarłych, idącym na sąd Boży. Od początków chrześcijaństwa zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie ku jego czci wznoszono wiele świątyń. Także na terenie naszej diecezji jest wiele miejsc, gdzie szczególnie czczony jest Archanioł Michał. Należy do nich m.in. kościół parafialny w Łaszczówce, gdzie w niedzielę 25 września br. odbyły się uroczystości odpustowe. Rozpoczęły się one już w sobotni wieczór na cmentarzu parafialnym modlitwą różańcową i Mszą św., celebrowaną przez Księdza Proboszcza w intencji wszystkich zmarłych parafian. Tuż przed głównymi uroczystościami członkowie koła Żywego Różańca poprowadzili modlitwę w intencji Ojca Świętego. Sumę odpustową, na którą przybyło wielu parafian (nie brakowało również gości) celebrował i homilię wygłosił ks. Jarosław Ziarkiewicz - dyrektor Katolickiego Radia Zamość. Przypomniał on zgromadzonym w sposób obrazowy o tym, że wiara jest największą wartością w życiu człowieka, a także ukazał, w jaki sposób święci pomagają nam w jej umocnieniu. Odwołał się do karmelitanki s. Filomeny zmarłej w opinii świętości. Miała ona kilkakrotnie wizje mistyczne, w których Archanioł Michał prosił ją, by głosiła jego potęgę. Mszę św. zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, w czasie którego wszyscy uczestnicy Liturgii oddali cześć Jezusowi Eucharystycznemu, szczególnie uwielbianego w czasie kończącego się już Roku Eucharystii. Na uroczystości licznie zgromadzili się księża z dekanatu Tomaszów Południe na czele z ks. dziek. Janem Krawczykiem. Nad oprawą muzyczną czuwał utalentowany piętnastoletni organista - Bartek Malinowski. Do przygotowań chętnie włączyła się młodzież z miejscowego Gimnazjum, która 16 października br. przystąpi do sakramentu bierzmowania. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwał miejscowy proboszcz ks. Jerzy Kołtun.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

2020-04-07 19:50

[ TEMATY ]

katedra

Mediolan

recital

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

"Jestem zaszczycony i szczęśliwy, mogąc odpowiedzieć 'tak' na zaproszenie miasta i katedry w Mediolanie, w dniu, w którym celebrujemy triumf w ufności w życie"
- mówi artysta, zapowiadając wielkanocny koncert, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez udziału widzów. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa.

"Wierzę w moc wspólnej modlitwy; wierzę w chrześcijańską Wielkanoc, uniwersalny symbol odrodzenia, którego wszyscy - bez względu na to, czy są wierzącymi, czy nie - naprawdę potrzebują właśnie teraz. Dzięki muzyce płynącej na żywo, łączącej miliony splecionych rąk na całym świecie, obejmiemy to zranione serce pulsującej ziemi" - mówi Bocelli w rozmowie z portalem broadwayworld.com. Sam koncert będzie transmitowany na jego kanale na Youtube 12 kwietnia o godz. 19.00.

Fundacja nosząca imię muzyka wspiera intensywnie walkę z koronawirusem COVID-19, zbierając fundusze na zaopatrzenie medyczne dla szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa członków DDL o Wielkim Poście w czasie pandemii

Członkowie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej dzielą się swoimi świadectwami nt. Wielkiego Postu w czasie pandemii koronawirusa.

Świadectwa można przeczytać na stronie https://bit.ly/2USNp5A

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję