Reklama

Akademicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Między radykalizmem wiary a fanatyzmem religijnym

W dniach od 25 listopada do 2 grudnia br. odbędzie się w Częstochowie Akademicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Nawiązuje on w swoim charakterze do podobnych tygodni z czasów przełomu społeczno-politycznego w Polsce. Tamte Tygodnie Kultury gromadziły liczną grupę inteligencji częstochowskiej i studentów i były dla całego środowiska jedyną przestrzenią spotkania z kulturą, która w oficjalnym obiegu była rzeczą zakazaną. Z pewnością tegoroczna próba nawiązania do tamtej tradycji Tygodni Kultury nie jest chęcią kopiowania klimatu sprzed lat, ale zachętą do dyskusji i przemyśleń na temat obecności kultury chrześcijańskiej we współczesnym życiu codziennym. Czas i problemy, w jakich żyjemy, sprowokowały organizatorów do podjęcia ogólnego tematu Tygodnia: Między radykalizmem wiary a fanatyzmem religijnym. Temat ten będzie obecny między innymi w dyskusjach nad problematyką uzależnień (spotkanie z Markiem Kotańskim), obecnością wartości chrześcijańskich w życiu społecznym i kulturalnym współczesnego świata (wykład abp. Józefa Życińskiego), rozwojem kultury i teatru (spotkanie z Mariuszem Kozubkiem) . Wykładom towarzyszyć będą również spotkania poetyckie i koncerty muzyczne. W tym numerze Niedzieli przedstawiamy szczegółowy program Akademickiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, zapraszając jednocześnie wszystkich czytelników do udziału we wszystkich spotkaniach.

PROGRAM25 listopada (niedziela) - Uroczystość Chrystusa Króla

godz. 10.00 - archikatedra częstochowska - Jesteście solą ziemi... - Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Poświęcenie beczki soli i rozdanie młodym mieszków z solą.26 listopada (poniedziałek)

godz. 18.00 - aula akademicka DA "Emaus" - ul. Brzeźnicka 59 - O narkomanach, ludziach bezdomnych i ruchu czystych serc - spotkanie z Markiem Kotańskim - założycielem MONAR-u, MARKOT-u i ruchu "Czyste Serca".27 listopada (wtorek)

godz. 18.00 - aula akademicka DA "Emaus" - ul. Brzeźnicka 59. Przegląd poezji studenckiej. Dyskusja o kulturze we współczesnym środowisku akademickim.28 listopada (środa)

godz. 18.00 - audytorium Fizyki Wydziału Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Częstochowskiej al. Armii Krajowej 19 (wykład w ramach Seminarium Interdyscyplinarnego) - Chrześcijaństwo a kultura współczesna w nauczaniu X Synodu Biskupów - abp Józef Życiński, metropolita lubelski.29 listopada (czwartek)

godz. 18.00 - aula akademicka DA "Emaus" - ul. Brzeźnicka 59 - Muzyka i teatr przestrzenią spotkania z Bogiem i człowiekiem - spotkanie z Mariuszem Kozubkiem, założycielem, reżyserem i aktorem Teatru "A" z Gliwic.

Animacja muzyczna podczas spotkania: akademicki zespół " Siódmy Pokój".30 listopada (piątek)

godz. 17.00 - Klub "Politechnik" - al. Armii Krajowej - koncert muzyki chrześcijańskiej w ramach "Jesieni Studentów ’2001" .

* Magda Anioł

* Bartek Jaskot1/2 grudnia (sobota/niedziela)

Olsztyn k. Częstochowy - Zabawa Andrzejkowa w Olsztynie

RORATY AKADEMICKIE na rozpoczęcie Adwentu 2001.

Organizatorzy:Katolicki Związek Akademicki "Emaus",Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego "Emaus"

42-200 Częstochowa, ul. Brzeźnicka 59, tel. 034-3226145; 0606 203044;

http://www.emaus.cz.pl

e-mail: akademicki@czestochowa.opoka.org.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wyjście Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2021-08-02 11:08

Katarzyna Krawcewicz

Mszą św. w konkatedrze rozpoczęła się 39. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

- Pątnik pragnie dziękować Bogu za otrzymane dobro, pokutować za własne lub innych grzechy, prosić o łaski dla siebie i bliźnich – mówił pasterz diecezji. – Wybieracie trudną drogę, okupioną zmęczeniem, może nawet cierpieniem. Nie wiecie, co was czeka w tych dniach. Ale proszę, zapomnijcie o tych troskach, zostawcie to Bogu i Matce Najświętszej, która wesprze was modlitwą. Wasze pielgrzymowanie jest osobistym darem świadectwa. Nie ma znaczenia, w jakim stanie ducha podejmujecie ten trud, zaczynacie drogę. Ważne jest, w jakim stanie ducha powrócicie. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkie dobre intencje i wysłucha wszystkie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję