Reklama

Prezentacja parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle

O pozwól, Czarna Madonno, w ramionach Twoich się skryć!

Niedziela rzeszowska 47/2001

3 grudnia br. parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle będzie obchodzić 1. rocznicę konsekracji nowego kościoła i 6. rocznicę utworzenia parafii. Współtwórcą parafii, budowniczym świątyni i równocześnie pierwszym proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Gąsiorowski. W pracy duszpasterskiej wśród ok. 5 tys. wiernych pomaga 2 księży wikariuszy, a w katechizacji dzieci i młodzieży 5 katechetek świeckich. Na terenie parafii jest 6 dużych szkół i 2 przedszkola, w sumie uczy w nich 13 katechetów (w tym kapłani z sąsiednich parafii) .

Z parafii wywodzi się 5 kapłanów, w seminariach duchownych zakonnych kształci się 4 kleryków. W tym roku dwie dziewczyny wstąpiły do klasztoru.

W polskiej tradycji

Ideę utworzenia nowej parafii w Jaśle podjął w 1993 r. bp Kazimierz Górny. Ówczesny dziekan dekanatu Jasło-Wschód - ks. Stanisław Kołtak zakupił działkę u zbiegu ulic Mickiewicza i Szkolnej z przeznaczeniem na budowę obiektów sakralnych wraz z zapleczem. W 1994 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Kościoła, na którego czele stanął Juliusz Jankisz. Projekt świątyni wykonał arch. W. Pomprowicz. 3 maja 1995 r. bp Kazimierz Górny uroczyście poświęcił krzyż i plac pod budowę. W lipcu tego samego roku rozpoczęto wznoszenie fundamentów pod nawę boczną, która wkrótce stała się tymczasową kaplicą. Od 27 sierpnia 1995 r. kapłani zaczęli odprawiać niedzielne Msze św. przy polowym ołtarzu wzniesionym na placu powstającego kościoła.

3 grudnia 1995 r. bp Edward Białogłowski poświęcił kaplicę i uroczyście ogłosił dekret o powołaniu nowej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle, wydzielonej z części parafii św. Stanisława i św. Antoniego. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Gąsiorowski, a pierwszym wikariuszem - ks. Kazimierz Franczak.

Troska o Dom Boży

Reklama

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu licznej grupy parafian oraz sympatyków tego dzieła, a także dzięki staraniom Księdza Proboszcza, w maju 1997 r. dzieci przyjęły Pierwszą Komunię św. w nowej świątyni. W następnym roku zawieszony został na prowizorycznej dzwonnicy pierwszy dzwon, w kościele ułożono posadzkę marmurową, a w nawie głównej zamontowano witraż. Wykonano nagłośnienie kościoła oraz ukończono budowę plebanii.

Kolejne ważniejsze inwestycje to w 1999 r. - marmurowy ołtarz, ambonka, dębowe ławki, kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w nawie bocznej, drewniane płaskorzeźby stacji drogi krzyżowej, a na zewnątrz świątyni lampy parkowe, podjazdy dla niepełnosprawnych oraz bruk na placu kościelnym i chodnikach. Prace porządkowe trwały jeszcze w następnym roku, a ponadto z racji jubileuszowej peregrynacji kopii obrazu Miłosierdzia Bożego przygotowano kaplicę z marmurowym ołtarzem, uzupełniono również marmurową posadzkę w pozostałych częściach świątyni.

Troska parafian o dom Boży sprawiała, że niemal co tydzień parafia wzbogacała się o nowe wyposażenie: chrzcielnicę, konfesjonały, świeczniki, żyrandole i kinkiety, naczynia i szaty liturgiczne. Wyrazem tej troski jest również dbałość parafian o porządek i dekoracje w kościele.

Wzrastanie duchowe

W parze z zabiegami o materialne piękno kościoła idą starania o wzrastanie duchowe. Dlatego w każdą niedzielę przed poranną Mszą św. parafianie śpiewają Godzinki oddając hołd swojej Patronce. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca 13 róż różańcowych spotyka się na wspólnej modlitwie. Zespół Charytatywny Caritas organizuje doraźną pomoc potrzebującym.

Od 1996 r. organizowana jest uroczystość Pierwszej Komunii św. dla dzieci niepełnosprawnych, gdyż na terenie parafii działa PSR, czyli stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

Prężnie działa Oaza dzieci i młodzieży (ok. 100 osób). Od 2 lat działa także KSM. Młodzież organizuje czuwania i adoracje, wyjeżdża na rekolekcje zamknięte, w okresie Wielkiego Postu prowadzi nabożeństwa Adoracji Krzyża itp. Obecnie 200-osobowa grupa młodzieży przygotowuje się do bierzmowania (spotkania formacyjne w trzecie wtorki miesiąca). Natomiast w trzecie piątki miesiąca w kaplicy Bożego Miłosierdzia odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu, zakończone Apelem Jasnogórskim.

Adorację i modlitwę w intencjach przedstawianych przez wiernych na kartkach prowadzi Grupa Modlitewna. Trzeba także zauważyć, że w kaplicy Matki Bożej pojawiają się wota. Aktualnie rodziny parafii nawiedza obraz Miłosierdzia Bożego "Jezu, ufam Tobie".

Od maja do października w pierwsze soboty miesiąca parafianie wyjeżdżają na modlitewno-pokutne nabożeństwa fatimskie do Miejsca Piastowego, a we wrześniu wyrusza piesza pielgrzymka do Dębowca. Organizowane są pielgrzymki do sanktuariów w Częstochowie, Licheniu i Łagiewnikach. Były też organizowane pielgrzymki do miejsc świętych we Włoszech, we Francji, a w Roku Jubileuszowym - do Rzymu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

ŚDM

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję