Reklama

Jelenia Góra

"Wszystko ma swój czas pod niebem"

Ks. Mariusz Majewski zakończył swój dwuletni pobyt w parafii Świętych Erazma i Pankracego. Z nowym rokiem akademickim zaczął studia w Rzymie, w Anzelmianum, czyli w Instytucie Liturgicznym św. Anzelma. Był jednym z pierwszych absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Studiował w Seminarium w latach 1993-99. Zostawia współbraci kapłanów i przyjaciół w Jeleniej Górze, a także dom rodzinny, który mógł odwiedzać stosunkowo często - w Zgorzelcu. Uroczyste pożegnanie kapłana odbyło się 29 sierpnia br., w dniu, którego patronem jest św. Jan Chrzciciel.

Wymownie zabrzmiała pieśń na wejście w wykonaniu młodzieżowej grupy wokalnej, zaczynająca się słowami: Nie bój się, wypłyń na głębię, jest przy Tobie Chrystus. Zaraz po niej ks. Zbigniew Pacyniak zacytował słowa z Pisma Świętego: "Wszystko ma swój czas pod niebem", pobyt ks. Mariusza w Jeleniej Górze - również. Współpracę z odchodzącym kapłanem nazwał idealną i dodał, że nawet w dniu pożegnania, kiedy już formalnie przestał pełnić obowiązki w tej parafii, służył pomocą i pomógł. Ks. Mariusz pomógł w rozśpiewaniu młodzieży w chórze, we wprowadzeniu szczególnego kultu Miłosierdzia Bożego, który w każdy trzeci piątek miesiąca gromadzi u Erazma na Eucharystii i wspólnotowej modlitwie wiernych nie tylko z tej parafii. Ks. Mariusz był też założycielem i opiekunem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, instruktorem i kapelanem jeleniogórskich harcerzy, a także - organizatorem licznych, bogatych w duchowe treści pielgrzymek.

W homilii inny kapłan, nawiązując do patrona tego dnia, św. Jana Chrzciciela, zwrócił uwagę na to, że z woli Bożej to, co wydaje się tragiczne lub smutne, jest właściwie zaczynem czegoś nowego. Padła obietnica, że licząca 16 tysięcy wiernych parafia będzie pamiętać w modlitwie o księdzu, który spędził tutaj owocne lata.

- Kiedy będzie ci ciężko, księże Mariuszu, wtedy przypomnij sobie, że na pewno któryś z Twoich byłych parafian akurat modli się za Ciebie.

Żegnany serdecznie kapłan ze wzruszeniem podziękował przede wszystkim Panu Bogu, że powołany na Jego służbę, może sprawować Eucharystię, unaoczniając na ołtarzu ofiarę Chrystusa. Wyraził wdzięczność swojemu dotychczasowemu proboszczowi, ks. prał. Franciszkowi Krosmanowi za to, że pozwolił mu otworzyć się na inne wspólnoty, nie tylko w tym mieście, ale i na terenie diecezji, dzięki czemu mógł robić pożytek z charyzmatów, jakimi go Bóg obdarzył. Czuł wokół siebie życzliwość i wsparcie ze strony innych kapłanów, doświadczał opieki gospodyni - pani Teresy. Z szacunkiem i uznaniem będzie wspominał współpracę, zwłaszcza na katechetycznej niwie, z siostrami zakonnymi. Ks. Mariusz użył sformułowania, że parafia "wychowuje" kapłana, nadaje sens jego posłudze.

Na koniec harcerska brać spotkała się ostatni raz ze swoim kapelanem - przy soku i wybornych ciastach, który to poczęstunek zapewniła Rada Przyjaciół Harcerstwa w Jeleniej Górze.

W pamięci harcerzy zostanie wspólna milenijna podróż do Włoch. Pozostaną w sercach i sumieniach owoce sprawowanej w czasie tej podróży Eucharystii, a także niezapomniane chwile z górskich wędrówek w Karkonoszach i Mszy św. pod roziskrzonym gwiazdami niebem. Szczególnie dużo wspomnień zachowają druhny i druhowie ze Szczepu ZHR Viktoria. To ich harcówkę w podziemiach Domu Parafialnego poświęcił niewiele ponad trzy miesiące temu, z okazji uroczystych obchodów 90-lecia harcerstwa w Polsce.

A teraz trzeba było się rozstać, bo Pan Bóg zawezwał ks. Mariusza do dalszych przeznaczeń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję