Reklama

Ks. Stanisław Konarski - wiecznie żywy!

Nadanie imienia szkole to historyczne wydarzenie w dziejach każdej placówki oświatowej. Ten dziejowy moment 9 listopada przeżywało Gimnazjum nr 1 w Łazach. Kandydatów na patrona szkoły było kilku. Zwycięsko z rywalizacji wyszedł ks. Stanisław Konarski - pijar, pedagog, pisarz polityczny i poeta, reformator pijarskich szkół.

Uroczystość nadania imienia ks. Stanisława Konarskiego Gimnazjum nr 1 w Łazach rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła sprawowaną pod przewodnictwem proboszcza parafii, dziekana dekanatu łazowskiego, ks. kan. Leonarda Zagórskiego. Na szkolnej imprezie obecny był dyrektor Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, ks. Eugeniusz Grzywacz, który podczas Najświętszej Liturgii wygłosił do zgromadzonych słowo Boże. Po Eucharystii uczestnicy udali się na halę sportową Ośrodka Sportowo-Rehabilitacyjnego "Klaudiusz", gdzie nastąpiła część oficjalna.

Wicedyrektor łazowskiego Gimnazjum, mgr Ewa Otrębska, która całym sercem zaangażowała się w przygotowanie uroczystości, powitała wszystkich przybyłych gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Ludwikowski oraz burmistrz Miasta i Gminy Łazy Tadeusz Czop na ręce dyrektora Gimnazjum - dr. Janusza Czernka złożyli akt nadania imienia szkole. Uroczystość przekazania sztandaru, którego fundatorami byli rodzice gimnazjalistów, rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Na rewersie sztandaru znajduje się wizerunek Patrona szkoły wraz z hasłem: Temu, który odważył się być mądrym, natomiast na awersie widzimy orła w koronie oraz oficjalną nazwę szkoły. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie, które złożyli gimnazjaliści. Odsłonięta została również tablica pamiątkowa, na której wyryto słowa będące życiowym przesłaniem ks. Konarskiego: " Nie wiedza jest celem edukacji szkolnej. Jest nim cnota, prawość, charakter". Jej poświęcenia dokonał Ksiądz Dziekan. Tablica ta zajmie godne miejsce w murach szkolnej placówki. Następnie przy dźwiękach Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Niegowonic, która ubogacała całą uroczystość, odśpiewano Rotę. Swoje słowo do zgromadzonych skierował również Dyrektor Gimnazjum. Przybliżył w nim postać słynnego Pijara.

Następnie uczeń Gimnazjum - Mateusz Sawicki zapoznał wszystkich z biografią Patrona szkoły, po czym głos zabierali zaproszeni goście. Myślę jednak, że wyrazicielem odczuć wszystkich był ks. kan. Leonard Zagórski, który wypowiedział znamienne słowa: "Nie ukrywam swojej radości, że spośród wielu propozycji, jakie istniały, wygrał ks. Stanisław Konarski. Gratuluję trafnego, pięknego wyboru, a młodzieży i gronu pedagogicznemu życzę, aby sylwetka Patrona szkoły była wiecznie żywa i przypominała o wielkich życiowych zadaniach względem Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. Niech Dobry Bóg tej idei błogosławi" .

Na zakończenie głos oddano gimnazjalistom, którzy zaprezentowali inscenizację pt. Collegium Nobilium. Trudu stworzenia niezwykle oryginalnego programu scenicznego podjęła się uczennica II klasy Gimnazjum, Hanna Stocka, natomiast nad efektowną dekoracją pracowały panie z Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach: Iwona Kaim i Dorota Tarapacz. Swoje pięć minut miał również szkolny Zespół Muzyczny "Kredki" pod kierownictwem Macieja Kaczyńskiego.

Pełną wzruszeń i emocji, prawie 4-godzinną uroczystość zakończyło wspólne spotkanie przy kawie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Służył Powstańcom

2021-08-01 08:56

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

„Czarny krzyż rozpiął ramiona, na ludzi patrzy z ołtarza” – to fragment wiersza ks. Tadeusza Burzyńskiego, który nawiązuje do miejsca spoczynku Sługi Bożego w łódzkiej katedrze. Na tablicy pamiątkowej, która znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego katedry, zostały wypisane imiona i nazwiska ponad 100 łódzkich kapłanów, którzy zginęli z rąk Niemców podczas II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję