Reklama

Chełm, Gimnazjum nr 2

Ślady jego stóp przetrwały...

Gimnazjum nr 2 w Chełmie ma swojego patrona. Został nim ks. Zygfryd Berezecki - znakomity wychowawca dzieci i młodzieży, wielki autorytet moralny, człowiek bez reszty oddany innym, niezastąpiony przewodnik duchowy.

Gimnazjum nr 2 mieści się w Chełmie przy ul. Czarnieckiego; powstało w 1999 r. Tworząc wizerunek szkoły, nauczyciele, uczniowie i rodzice wspólnie określili wartości wyznaczające kierunki działań oraz misję do spełnienia. - Zgodnie z tym umożliwiamy młodzieży odkrywanie i rozwijanie talentów, stwarzamy jej warunki do poznawania siebie. Mobilizujemy do rzetelnej samooceny i rozwijamy poczucie własnej wartości. Kształtujemy postawę tolerancji religijnej i kulturowej oraz czynnej miłości bliźniego. Wychowujemy w poczuciu szacunku do rodziny, szkoły, ziemi chełmskiej i Ojczyzny. Ponadto staramy się, aby uczniowie byli wychowywani w duchu patriotyzmu - tłumaczy Mariola Szynal, dyrektor Gimnazjum nr 2. Zakładanym celom służą m.in. akademie rocznicowe upamiętniające ważne święta narodowe, okolicznościowe wystawy, apele oraz liczne akcje charytatywne, organizowane przez Szkolne Koło Caritas. Szukając kandydata na patrona placówki, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie doszli do wniosku, że w szkolną codzienność doskonale wpisuje się sylwetka ks. Zygfryda Berezeckiego, znakomitego wychowawcy i pedagoga. Podobne zdanie w tej kwestii mieli chełmscy radni, którzy 9 czerwca br. jednomyślnie podjęli uchwałę o nadaniu Gimnazjum imienia tego świątobliwego kapłana.
Uroczystość nadania imienia ks. Zygfryda Berezeckiego Gimnazjum nr 2 w Chełmie odbyła się 21 października. Rozpoczęła się Mszą św. odprawioną przez bp. Mieczysława Cisło w kościele Rozesłania Świętych Apostołów. W wygłoszonym kazaniu Ksiądz Biskup wskazał na ideały, jakie każda szkoła powinna stawiać w wychowaniu i kształceniu młodzieży. Podczas Mszy św. bp Cisło poświęcił sztandar szkoły. Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli przed gmach Gimnazjum, gdzie bp Cisło poświęcił i odsłonił - umieszczoną na murach budynku - pamiątkową tablicę. Witając przybyłych gości, uczniów i rodziców, Dyrektor Gimnazjum wspomniała, że szkolna codzienność doskonale wpisuje się w sylwetkę i życie patrona. - Ks. Berezecki przemierzał korytarze tej szkoły, ślady jego stóp przetrwały do dzisiaj - mówiła. Uchwałę o nadaniu Gimnazjum imienia odczytał Longin Bożeński, przewodniczący Rady Miasta Chełm. W okolicznościowym wystąpieniu zachęcał młodzież, aby czerpała przykład ze swojego Patrona na drodze czynienia dobra. Ważnym momentem uroczystości było wbicie gwoździ w drzewce sztandaru Gimnazjum. Wśród osób, które zostały poproszone o dokonanie tego aktu, byli m.in.: ks. inf. Kazimierz Bownik, prezydent Chełma Krzysztof Grabczuk, rodzina ks. Berezeckiego, dyrektorzy różnych instytucji, szkół, przedstawiciele urzędów, służb mundurowych i sponsorzy. Z rąk prezydenta Grabczuka sztandar otrzymała dyrektor szkoły Mariola Szynal, która następnie przekazała go wyróżniającym się uczniom - Patrykowi Stachelowi i Natali Banasiuk. Uroczystość zakończyła się programem artystycznym Ks. Zygfryd Berezecki - patron naszych czasów. 21 października br. w Gimnazjum nr 2 w Chełmie zostanie wpisany jako najważniejszy z ważnych. Teraz nie będzie już taką „zwykłą” szkołą, lecz zawsze żyjącą duchem wielkiego człowieka.

Ks. Zygfryd Berezecki urodził się 25 lutego 1907 r. w Chełmie. Został wychowany w atmosferze miłości i religijności, w środowisku które kultywowało tradycje patriotyczne. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1932 r. Był wieloletnim duszpasterzem i katechetą w chełmskich szkołach. Przez wiele lat pracował w parafii Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie. Swojej pracy oddawał się z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem. Prowadził koła ministranckie, z których wyszło dwudziestu kapłanów, m. in. ks. kan. Kazimierz Malinowski. Ks. Berezecki cieszył się ogromną sympatią i zaufaniem młodzieży. Jako pedagog wymagał od wychowanków, aby swoją postawą dawali wzór do nauki i zachowania innym. Do każdego człowieka odnosił się z szacunkiem i zrozumieniem. Stanowił dla wielu osób autorytet moralny. Podczas ostatniej wojny w swoim domu przez pewien czas przechowywał obraz Maki Bożej Chełmskiej z katedry na Górze. Zmarł w opinii świętości w 1963 r. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Lwowskiej. W jego pogrzebie uczestniczyły tysiące chełmian, którym służył swoją kapłańską pracą. W ostatnim okresie oficjalnie zainaugurowano starania o otwarcie na etapie diecezjalnym jego procesu informacyjnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę w Jarosławiu

2021-09-21 10:32

Henryk Grymuza

Na placu przed Kolegiatą.

Na placu przed Kolegiatą.

Każda rocznica sowieckiej agresji na Polskę wzrusza do głębi serca Polaków, czego przykładem były uroczystości zorganizowane w Jarosławiu. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz, wojska i  innych służb mundurowych, Sybiraków oraz młodzież z kilkunastu szkół. Młodych ludzi uczestniczących w rocznicowych obchodach było znacznie więcej iż w minionych latach.

Uroczysta Eucharystia w Kolegiacie Bożego Ciała zgromadziła liczne rzesze wiernych, byłych zesłańców Sybiru, uczniów, nauczycieli i tych wszystkich, który Polskę w sercu noszą. Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Anny Jenke przekazano sztandar jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków. Przed ołtarzem akt przekazania podpisali: ks. Grzegorz Delmanowicz, dyrektor i prezes jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków Witold Garczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję