Reklama

Wydarzenia z diecezji

Święto całej parafii

Jak uczcić Dzień Papieski? Najprościej - okolicznościowym nabożeństwem. Trochę trudniej - wieczornicą albo uroczystą akademią w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. A może czymś, co wymaga zaangażowania całej wspólnoty parafialnej? Idea zintegrowania całej parafii wokół Dnia Papieskiego już od 4 lat przyświeca proboszczowi z Dziektarzewa ks. Jarosławowi Kuleszy. W ten szczególny dzień w parafii nad Wkrą odbywa się wielki festyn. Że jest on świętem całej wspólnoty, świadczy frekwencja porównywalna z Rezurekcją.

Jako że festyn organizowała parafia, musiało znaleźć się na nim coś dla ducha; nie zabrakło jednak także atrakcji dla ciała. Dopisali również znani ludzie, którzy jak co roku odwiedzili Dziektarzewo. W tym roku obok aktora Macieja Rayzachera na festynie gościł też generalny konserwator zabytków Ryszard Mikliński.
Duchowym przygotowaniem do przeżywania parafialnej uroczystości była Msza św., po której wierni tłumnie wylegli na przykościelny plac, gdzie jak co roku stanęła profesjonalna scena. Królował na niej niezastąpiony Maciej Rayzacher, niegdyś aktor teatralny i filmowy, dziś znany działacz społeczny i półparafianin dziektarzewski. On to wespół z Justyną Rosińską odczytał fragmenty papieskiego nauczania, a także poprowadził przygotowany z myślą o gimnazjalistach konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Mimo że pytania były dość trudne, uczniowie i uczennice gimnazjów z Polesia, Glinojecka i Sarbiewa poradzili sobie z nimi bez najmniejszego trudu. Nagrodą dla nich były kasety wideo Papież śpiewa po polsku.
W trakcie festynu ogłoszono także wyniki innego konkursu. Kilka dni przed Dniem Papieskim dyrekcja i nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Polesiu zorganizowali wyścig rowerowy nowo wybudowaną drogą z Dziektarzewa do Rybitw. Laureaci odebrali cenne nagrody z rąk organizatorów: dyrektora szkoły w Polesiu Wiesława Kupniewskiego oraz nauczycieli Bogumiły Ruszkowskiej i Mariusza Pasierowskiego. Zdobywcy pierwszych miejsc w kategorii młodzieżowej otrzymali w nagrodę rowery górskie, laureaci pozostałych lokat - inne cenne nagrody. Trofea zostały ufundowane przez wójta gminy Baboszewo Wiesława Przedpełskiego oraz burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika.
Duch zdrowego współzawodnictwa obecny był podczas całego parafialnego święta. Szczególną frajdę sprawił nie tylko najmłodszym konkurs... ujeżdżania byka. Wprawdzie „zwierzę” napędzane było mechanicznie, to jednak zachowywało się jak najprawdziwszy bohater kowbojskiego rodeo: wierzgało, skakało i... praktycznie wszystkich po krótkim czasie wysadziło z siodła. Mimo tych spektakularnych porażek okraszonych gromkim śmiechem kilkusetosobowej publiczności chętnych na „byczą” zabawę nie brakowało.
Po krótkiej przerwie ruszyła loteria, w której do wygrania było ponad tysiąc fantów: artykuły gospodarstwa domowego, zabawki, książki i wiele innych rzeczy. Szczególne pożądanie wzbudzały dwie równorzędne nagrody główne, po... ok. 100 kg żywca wieprzowego każda.
Dorocznym zwyczajem miała też miejsce aukcja obrazów i rzeźb, z której dochód został przeznaczony na malowanie kościoła parafialnego. Po aukcji na scenę został zaproszony Marek Święcki, historyk i konserwator sztuki z Muzeum Narodowego, który w swoim dorobku ma odrestaurowane fragmenty gotyckich ołtarzy, m.in. we Fromborku i na Wawelu. Pan Marek jest też potomkiem ziemiańskiego rodu, w którego władaniu było niegdyś Dziektarzewo. Od dłuższego czasu sukcesywnie odnawia zabytki we wnętrzu dziektarzewskiej świątyni. Poinformował parafian, że polichromia, jaka znajdzie się niebawem w kościele, będzie odtworzeniem zabytkowej malatury. Nowością będą niezmiernie rzadko spotykane, nakładane (nie malowane), gwiazdy, które są bardzo efektownym ornamentem gotyckich sklepień.
Przez cały czas trwało bezpłatne badanie poziomu cukru i ciśnienia krwi. Można było też zjeść pyszną grochówkę, zupę pomidorową, chleb ze swojskim smalcem lub ciasta domowego wypieku. Uczestnikom festynu czas umilał parafialny zespół wokalno-instrumentalny, a także młody muzyk Paweł Jakubiak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję