Reklama

Wałbrzych pamięta!

7 kwietnia 2005 r., w przeddzień pogrzebu Jana Pawła II, blisko 30 tysięcy wałbrzyszan modliło się za umiłowanego Ojca Świętego podczas Mszy św. na miejscowym stadionie, a 10 tysięcy wzięło udział w pielgrzymce do krzyża milenijnego na górze Chełmiec, pokonując w obie strony ponad 15 km. Czy te wydarzenia zaowocowały? Czy wałbrzyszanie chcą nadal słuchać Jana Pawła II?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez lata Czerwone Zagłębie

Wałbrzych to miasto niebanalne z wielu powodów. Kiedyś próbowano stworzyć tu „czerwone zagłębie”. Realizowano w sposób wzorcowy doktryny polityczne wrogie Kościołowi i narodowi polskiemu. Ile złego wśród kolejnych pokoleń wałbrzyszan ta idea wyrządziła, wiedzą najlepiej ci, którzy zostali skrzywdzeni i kapłani, których ofiarna służba pomogła przetrwać te trudne czasy. Dzięki ich postawie, niezłomnej i okupionej wieloma ofiarami powstawały kolejne świątynie, a z ambon płynęły słowa otuchy i prawdy. Często mówiło się o tym mieście, że to teren misyjny. Wiele w tym prawdy. Od kilku zaledwie lat w tym mieście władza samorządowa jest przyjazna Kościołowi, co wyraża się wspólnymi inicjatywami służącymi integracji mieszkańców. To ważne, że po tak długim okresie, kiedy próbowano ośmieszać lub wręcz złamać religijność w tym mieście, istnieje dobry klimat wokół inicjatyw religijnych.
Ogromne znaczenie dla Wałbrzycha ma fakt ustanowienia diecezji świdnickiej. Bliskość biskupa i seminarium duchownego wnosi w to miasto nowy powiew, nadzieję i siłę.

Grupa Ludzi Jana Pawła II

Kiedy więc organizatorzy ubiegłorocznych wydarzeń na stadionie otrzymali błogosławieństwo od bp. Ignacego Deca, z wiarą przystąpili do realizacji pomysłów. Zdarzył się cud, 7 kwietnia 2005 r. wałbrzyszanie zdali egzamin, przybyli tłumnie i uczestniczyli we Mszy św. (bardzo dużo rozdzielono Komunii św.). Wielu przeżyło po raz pierwszy od wielu lat Eucharystię. Wieczorny apel pokazał, jakie pokłady miłości drzemią w ludziach. Podczas tamtych chwil narodziła się inicjatywa, którą nazwano Grupa Inicjatywna „Ludzi Jana Pawła II”. Świeccy i duchowni postanowili podtrzymywać ten żar, który świadectwem życia rozniecił umiłowany Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co zrobiliśmy?

Już miesiąc później odbył się apel modlitewny w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. Kolejne apele odbywają się co miesiąc w innej parafii, tworząc Sztafetę Apelową poświęconą Janowi Pawłowi II. Latem organizowano plenerowe wyjścia w teren, wędrując po wałbrzyskich górach całymi rodzinami, modlono się w trakcie polowych Mszy św. Padł również pomysł napisania książki dla Jana Pawła II złożonej ze świadectw wałbrzyszan, i tym razem mieszkańcy nie zawiedli, książka już jest w druku! W październiku 2005 r. w wałbrzyskiej hali sportowej odbył się I Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”. Ponad 20 zespołów z miasta i okolic, w sumie ponad 400 wykonawców, najpierw modliło się podczas Mszy św. odprawianej w tym niecodziennym miejscu przez wałbrzyskich duszpasterzy pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, po czym cały dzień śpiewało i muzykowało na chwałę Pana. Nagrano płytę z przeglądu i niedługo będzie ona dostępna. Wiosną wybrane zespoły będą koncertowały na wałbrzyskim Rynku. W każdy ostatni piątek miesiąca, nieprzerwanie od wielu miesięcy, na wałbrzyskim Podgórzu u Pallotynów jest odprawiana Msza św. o godz. 18.00, a po niej odbywają się otwarte spotkania formacyjne dla tych, którzy chcą bliżej poznawać naukę Jana Pawła II.

Reklama

Kalendarium Dni Papieskich

Grupa muzyczna, pod nazwą „Ludzie Jana Pawła II” gromadzi z całego miasta i okolic zespoły parafialne, tworząc ok. 80-osobowy chór. Od kilku tygodni ćwiczą przed planowaną Mszą św. na stadionie w dniu 7 kwietnia 2006 r. W wałbrzyskim ratuszu spotyka się Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem prezydenta miasta, który ustala harmonogram działań i zadań z planowanymi wydarzeniami związanymi z rocznicą śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów po wieczornej Mszy św. odbędzie się koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II w wykonaniu uczniów Wałbrzyskiej Szkoły Muzycznej, a o godz. 21.00 modlitwa Apelu aż do godz. 21.37. W piątek 7 kwietnia o godz. 17.00 rozpocznie się na wałbrzyskim stadionie Msza św. poprzedzona (od godz. 16.00) programem muzyczno modlitewnym, a po zakończonej Eucharystii, jak pozwolą na to warunki atmosferyczne, wyruszy pielgrzymka do krzyża milenijnego gdzie o 21.00 odbędzie się Apel, a o godz. 21.37 modlitewne czuwanie i zapalenie świec. W całym mieście i okolicach zabrzmią dzwony kościelne oraz syreny alarmowe. Jeżeli warunki nie pozwolą na wyjście do krzyża, czuwanie i modlitwa odbędzie się na stadionie.

Reklama

Golgota Świętokrzyska

Wydarzeniem wyjątkowym i znaczącym będzie planowane oratorium Golgota Świętokrzyska. Lament u wrót Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu - Janowi Pawłowi II - z miłością... 8 kwietnia w kościele Świętych Aniołów Stróżów o godz. 19.00.
Dzieło stworzone przez Zbigniewa Książka, autora tekstów i Piotra Rubika kompozytora urzeka pięknem i głębią. 150 wykonawców, chór, orkiestra, soliści i narratorzy tworzą dzieło wyjątkowe i niepowtarzalne. Słuchacze od samego początku dają się porwać pięknej muzyce i głębokim tekstom opartym między innymi na Tryptyku rzymskim Jana Pawła II. Koncerty oratorium odbywają się w całej Polsce i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, przeważnie zaplanowane 1,5 godziny dzięki bisom przedłuża się do 2, a nawet 2,5 godzin koncertu. To szczególne wydarzenie jest jakby kulminacją Wałbrzyskiego Tygodnia Papieskiego i jednocześnie wprowadzeniem w tajemnicę Niedzieli Męki Pańskiej oraz Wielkiego Tygodnia.

Dziękujmy za wspaniałe owoce

31 lipca po raz pierwszy w historii tego miasta swój początek będzie miała Świdnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszą w I etapie z kościoła Świętych Aniołów Stróżów i ulicami miasta dotrą do Świebodzic, a stamtąd do Świdnicy, gdzie następnego dnia ruszą w dalszą drogę. To są owoce, które widać lub będzie widać, a ile jest tych osobistych, bezimiennych a tak ważnych? Wałbrzych to miejsce dobre jak każde inne na uświęcanie swojego życia, na zbliżanie się do Pana Boga, wystarczy tylko uważnie przyglądać się tym wyspom dobra i miłości, których jest coraz więcej w oceanie problemów, trosk i niepokojów. Chciejmy docierać na te wyspy i odkrywajmy wciąż nowe.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję