Reklama

W prasie i na antenie

Żegnamy ks. Mariana Pabiasza

Zmarł ks. prał. Marian Pabiasz, kapłan archidiecezji częstochowskiej, kanonik gremialny Kapituły Bazyliki Katedralnej w Częstochowie, były dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej.
Znałem Księdza Mariana od wielu lat. Byliśmy wychowankami Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, a potem Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownym w Krakowie. Był bardzo zdolny, utalentowany i niezwykle pracowity. Zawsze postrzegałem Go też jako człowieka ogromnej prostoty, wielkiej prawości, uczciwości i pobożności. Żywił wielkie nabożeństwo do Matki Najświętszej.
Po ukończeniu seminarium był wikariuszem w parafiach diecezji częstochowskiej. Jako neoprezbiter rozpoczął swą pracę w parafii w Wieruszowie, razem z obecnym bp. Antonim Długoszem.
Ksiądz Marian odbył też studia na Akademii Teologii Katolickiej (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) z zakresu teologii moralnej. Dał się poznać jako kapłan oddany swojej diecezji. Pracując w Kurii, wykazywał wiele inicjatyw duszpasterskich. Współpracował z bp. Franciszkiem Musielem.
Wielu ludzi zapamiętało Go na pewno jako znakomitego organizatora pielgrzymek do Rzymu i innych miejsc pielgrzymkowych. Przejawiał duży talent organizacyjny. Wyrażano podziw, że tak spokojnie, profesjonalnie, ze znajomością tematu i pięknie umiał programować grupowe pielgrzymie wyjazdy.
Ważny etap życia Księdza Prałata stanowił okres stanu wojennego. Wielu ludzi było wtedy skrzywdzonych, osadzonych w więzieniach, internowanych. Wtedy to ks. Pabiasz, który współpracował bezpośrednio z Komitetem Pomocy Internowanym, wraz z bp. Musielem odwiedzali częstochowskich więźniów „Solidarności”, przekazywali im dary, przyjmowali grypsy i opiekowali się ich rodzinami. Dziś wielu z internowanych wówczas bardzo serdecznie i z wdzięcznością Go wspomina.
Ks. Marian Pabiasz z upoważnienia bp. Stefana Bareły był delegowany do przeprowadzania rozmów z władzami systemu komunistycznego. Ksiądz Biskup miał do niego zaufanie i wierzył w jego inteligencję i roztropność.
A potem przyszła ciężka choroba, która powoli paraliżowała jego wrodzoną aktywność. W tym trudnym czasie mógł jednak doświadczyć wiele życzliwości i serdeczności od nas - jego współbraci w kapłaństwie. Choroba była jednak nieubłagana - Ksiądz Marian zmarł 19 lipca br. Odszedł jako kapłan wielkiej miłości do Boga i ludzi, człowiek mądry, który w sposób rzeczowy i odpowiedzialny potrafił wypełnić swoje miejsce w Kościele i w lokalnej społeczności.
Dzisiaj składamy Mu za to wszyscy serdeczne podziękowanie. Dziękujemy, że był kapłanem, którego można dawać za wzór młodszym pokoleniom duchownych, że umiał mądrze pomóc tak wielu ludziom, że w trudnych momentach nie cofał się przed odważnymi decyzjami, zawsze postępując uczciwie i mądrze.
Ważną działkę wyznaczył Mu Pasterz częstochowski - kierowanie Wydziałem Duszpasterstwa. Jako dyrektor pracował znakomicie, był ceniony, szanowany przez kapłanów i wiernych świeckich. Swoim doświadczeniem służył wielu pokoleniom.
Dziękujemy też Panu Bogu, że dał archidiecezji takiego kapłana - powód do dumy naszego partykularnego Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie zakazu w ruchu lotniczym

2020-09-28 16:34

[ TEMATY ]

lotnictwo

zakaz

COVID‑19

PAP

Rozporządzenie wprowadzające od 30 września zakaz lądowania w Polsce samolotów z państw, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - przekracza 90 - przyjął w poniedziałek rząd.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium: Belize; Bośni i Hercegowiny; Czarnogóry; Federacyjnej Republiki Brazylii; Królestwa Bahrajnu; Izraela; Kataru; Kuwejtu; Libii; Zjednoczonych Emiratów Arabskich; Republiki Argentyńskiej; Republiki Chile; Republiki Ekwadoru; Republiki Indii; Republiki Iraku; Republiki Kolumbii; Republiki Kostaryki; Republiki Libańskiej; Republiki Macedonii Północnej; Republiki Malediwów; Republiki Mołdawii; Republiki Panamy; Republiki Paragwaju; Republiki Peru; Republiki Trynidadu i Tobago; Republiki Zielonego Przylądka; Stanów Zjednoczonych Ameryki; Sułtanatu Omanu; Wspólnoty Bahamów.

Jak poinformowało CIR, współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców jest tworzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 30 września do 13 października 2020 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

CZYTAJ DALEJ

Iskra Bożego Miłosierdzia

2020-09-29 07:05

Ewa Kamińska

Dla świata nic nie znaczący kwadrans, dla Boga wielkie wołanie grzeszników.

W rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, 28 września o godz. 15.00 czciciele Bożego Miłosierdzia spotkali się na chodnikach, rogach ulic i placach, by uczcić Godzinę Miłosierdzia i prosić Boga o liczne łaski w modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. W tę modlitwę włączyli się wierni naszej diecezji, m.in. z parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Zgromadzeni modlili się za kapłanów, by wypełnili wolę Bożą przekazaną św. Faustynie, o oddalenie pandemii koronawirusa, o pokój na świecie, o powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów, za rządzących i Ojczyznę, za rodziny.

Akcja, która została zainicjowana przez łódzką wspólnotę „Iskra Bożego Miłosierdzia”, ma charakter międzynarodowy. Zasięgiem obejmuje cały świat i jest pięknym świadectwem jedności w modlitwie w najważniejszych sprawach dla ludzkości. Uczy, by nie wstydzić się wiary katolickiej, lecz by być odważnym świadkiem Chrystusa, Jego miłości i miłosierdzia wobec każdego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję