Reklama

Kard. Nycz 3 maja: wracajmy do fundamentów

[ TEMATY ]

Warszawa

katedra

WWW.PL.WIKIPEDIA.ORG

Gdy przychodzi pokusa zmiany przepisów, stojących na straży godności człowieka, małżeństwa i rodziny musimy wracać do fundamentów - mówił kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze św. Jana Chrzciciela 3 maja, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i jednocześnie święto narodowe. Metropolita warszawski odprawił Mszę św., w trakcie której przypomniał, że uchwalona 222 lat temu Konstytucja 3 Maja jest fundamentem państwa polskiego. Przywołując Maryję, stojącą pod krzyżem Syna podkreślił, że każde panowanie powinno być służbą. We Mszy św. wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką.

Dzisiejsza uroczystość - mówił kard. Nycz - jest okazją do szczególnego dziękczynienia za Matkę, Królową, za to, że 222 lat temu Polska jako pierwszy kraj w Europie przyjęła Konstytucję, że zrobiła coś, co nikomu się wcześniej nie udało.

Reklama

Metropolita warszawski przypomniał śluby lwowskie Jana Kazimierza, gdy Maryja została uroczyście ogłoszona Królową Polski i historię obchodów tego święta. Święty abp Józef Bilczewski ustanowił takie święto dla archidiecezji lwowskiej w 1908 r., zaś w 1923 papież Pius XII rozciągnął to święto na całą wolną ojczyznę.

"Dziękujemy dziś, że mamy Matkę Królową Polski i za to, że mamy Konstytucję 3 maja, która stała się na ówczesne czasy fundamentem naszego życia narodowego w trudnych rozbiorowych czasach. Naród, świadomy wad systemu, liberum veto i prywaty, szukał naprawy Rzeczpospolitej, pracując przy fundamencie naprawy. Gdyż Konstytucja to fundament i punkt odniesienia dla wszystkich żyjących w danym narodzie i państwie. Była testamentem gasnącej Rzeczpospolitej, ale to ona pozwoliła przetrwać rozbiory i było do czego wrócić w 1918, gdy powstawała Polska po okresie rozbiorów - stwierdził kard. Nycz.

Podkreślał, że także dziś trzeba wracać do Konstytucji 3 Maja, przynajmniej do jej ducha, pamiętając o tym, co jest fundamentem naszego państwa, porządku społecznego w naszym kraju. Trzeba wracać do tego ducha zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi pokusa omijania i lekceważenia, zbyt łatwego wołania o zmiany ustawy zasadniczej, gdy zjawia się pokusa lekceważenia przepisów, które stoją na straży godności człowieka, małżeństwa i rodziny, narodu i państwa. Wtedy trzeba wracać do fundamentu i szanować myśl ojców Konstytucji - zwłaszcza wtedy trzeba wracać, gdy górę bierze postawa panowania zamiast służenia i codziennego oddawania życia dla innych.

Reklama

Kard. Nycz stwierdził, że nie jest przypadkiem, że dziś Kościół czyta krótki fragment Ewangelii spod krzyża. Niewielu wytrwało przy Chrystusie gdy okazało się, że Chrystus, Pan Wszechświata króluje z wysokości krzyża. Wśród tych niewielu była Maryja i św. Jan, tam Maryja stała się Matką Kościoła i pokazała, że iść za Chrystusem to znaczy iść pod krzyż.

- Nie należy więc przykładać naszego ziemskiego myślenia o królowaniu - przestrzegał kaznodzieja. - Nasze ziemskie myślenie powinniśmy skonfrontować z tym, co się stało na Golgocie. Miejscem królowania Maryi i służenia narodowi polskiemu, skoro wybraliśmy Ją za królową, oznacza pójście pod krzyż. Trzeba się uczyć, że panować znaczy służyć - podkreślił.

Kard. Nycz przypomniał słowa papieża Franciszka, który przestrzegał przed wilkami, wchodzącymi do owczarni. Papież przestrzegał Kościół i wszelkie ludzkie społeczności, że wilkiem staje się człowiek wtedy, kiedy zamiast służyć, próbuje robić karierę i panować. Te mocne słowa odnoszą się do Kościoła, ale też do każdej ludzkiej wspólnoty, gdzie natura królowania musi być sprowadzona dla wielkiej służby dla dobra wspólnego, ojczyzny, drugiego człowieka w trosce o jego godność, prawa, szczęście.

"Modlimy się za naszą Ojczyznę Polskę, za wszystkich, którzy w naszej Ojczyźnie służą, za wszystkich, którzy tej Ojczyźnie służą i modlimy się także o to, aby wszyscy, którzy Polskę stanowią chcieli i umieli służyć tak, jak służyła Maryja pod krzyżem, jak służyła pierwotnemu Kościołowi i tak jak króluje i przez to - służy, służy i przez to króluje, na Jasnej Górze, przez wieki, niech sprawi, aby nasze serca zdolne były do służenia i królowania" - zakończył kard. Nycz.

Mszę koncelebrował wraz z kard. Nyczem biskup polowy WP Józef Guzdek. Obecni byli szef Sztabu Generalnego WP, Komendant Główny Policji, parlamentarzyści, kompania honorowa WP, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze, mieszkańcy Stolicy.

2013-05-03 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej mają prawo stawiać trudne pytania

Ci, którzy stracili najbliższych w katastrofie smoleńskiej, mają prawo stawiać trudne pytania nawet cztery lata po tym wydarzeniu. Gorzej, gdy stawiają je ci, którzy nie powinni tego robić w tej konkretnej sytuacji – mówił w czwartek 10 kwietnia kard. Kazimierz Nycz w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, gdzie przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję