Reklama

VI Dzień Papieski

Niedziela lubelska 44/2006

Dzień Papieski, ustanowiony jako święto państwowe w hołdzie Papieżowi Polakowi, obchodzony był w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia”. Dla uczczenia Wielkiego Rodaka, organizowano spotkania, koncerty, konferencje, spektakle, zbiórki charytatywne, ale przede wszystkim modlono się o jego rychłą beatyfikację. Głównym punktem obchodów VI Dnia Papieskiego w archidiecezji lubelskiej była Msza św. koncelebrowana 15 października pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego w archikatedrze lubelskiej.
Uroczystość połączono z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, stąd w Eucharystii uczestniczyli także uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz duszpasterze na czele z ks. prał. Ryszardem Lisem i ks. kan. Piotrem Goliszkiem. Nie zabrakło również wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy w dn. 13-15 października br. kwestowali na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W archidiecezji lubelskiej w kweście uczestniczyło ok. 400 osób. Pieniądze uzbierane przez wolontariuszy zostały przeznaczone, za pośrednictwem Fundacji powołanej przez Episkopat Polski, na stypendia dla uzdolnionej ubogiej młodzieży. „To jest piękny znak postawy zarówno młodzieży, jak i tych, którzy zauważają młodzież proszącą o wsparcie kolegów, które załatwi im problem zakupu butów i książek na najbliższy miesiąc” - mówił Metropolita, wyrażając wdzięczność za ten przejaw wrażliwości serca. Wg niego, jest to „pozytywny przykład dobrego idealizmu” i ślad pozostawiony w sercach przez pontyfikat Jana Pawła II.
Abp Życiński, podkreślając, że trzeba stawiać sobie pytanie, jak składniki dziedzictwa Papieża Polaka funkcjonują w naszej codzienności, pytał jak wygląda jego przesłanie: „Nie lękajcie się”. Kreśląc pejzaż polskiej rzeczywistości, zaznaczył, że kiedy „patrząc na skłóconych polityków, słuchając, ile pod polskim niebem pogardy i krzyku, amatorskich rozwiązań, gdzie nie widać trwałych zasad, wpadamy w przygnębienie i na przekór papieskim słowom boimy się, co będzie jutro”, „czymś ważnym jest, by tak jak Jan Paweł II zachować nadzieję płynącą z jedności z Bogiem, z ducha modlitwy, z tego zjednoczenia, gdzie on chodząc codziennie po rozpalonym wulkanie potrafił uśmiechać się i przypominać przesłanie nadziei”. Metropolita, jako perspektywę do ocalenia dziedzictwa Jana Pawła II, wskazał „zstąpienie do głębi, w świat wartości duchowych” i tworzenie „Rzeczpospolitej pięknych dusz”. Po Mszy św. wierni przeszli w procesji przed kościół Ducha Świętego, gdzie odbył się wieczorny apel.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję